Existují určité činnosti, které děti dělají nerady, ale i přesto se jim nedá vyhnout. Ať už je to úklid věcí, oblékání, nebo návrat domů z hřiště. U všech těchto činností vám dítě dokáže pěkně hlastitě dát najevo, že se mu to nelíbí. Nebo se dokonce zasekne a nic s ním nehne. Přemlouváte, vysvětlujte, nervy vám pracují. Už si nevíte se svým dítětem rady. Jak to vyřešit? Stačí trocha kreativity v situacích, kdy vás dítě opět „neposlechne“. Využijte ve svůj prospěch dětskou fantazii a hravost, bude je to bavit a učí se při tom přirozeně.
Děti lépe snášejí malé tipy a triky, než křik a příkazy. Nejlepším řešením je odvádět dětskou pozornost od toho, co mají děti udělat. Tak docílíte toho, že to děti udělají dobrovolně s úsměvem a bez toho, abyste vy jako rodiče křičeli a vyvíjeli nátlak.
Čtěte: Z čeho pramení konflikty mezi rodiči a dětmi?
Využijte ve svůj prospěch nejrůznější hry a dětskou soutěživost. Přináším pár rad, jak na to. Rady jsou vhodné pro děti předškolního věku, s těmi staršími se snažte vždy domluvit.
Ukaž mi, jak rychle to zvládneš
V dětském pokoji je jako po výbuchu. Všude se válí autíčka, panenky, ale dítě je po sobě uklízet nechce. Zkuste z úklidu vytvořit hru. Postavte se do pokojíčku se stopkami v ruce a vyzvěte dítě ke hře.
„Jsem zvědavá, jestli stihneš uklidit všechna autíčka zpátky na poličku do tří minut. Pouštím stopky.“ Děti hry milují a taková menší výzva se určitě setká s úspěchem. Pokud tedy nemáte doma flegmatika, kterému to je jedno.
S podobnou výzvou uspějete u předškoláka, kterého chcete naučit oblékat bundu, zavazovat boty a podobně. V zimních a podzimních měsících, kdy se musíte pořádně obléknout, se vám tato metoda bude také velmi hodit.
Vyhlaste soutěž, zmáčkněte stopky, zvolte dobu, za kterou se mají obléknout, a nechte děti soutěžit. Máte-li doma více dětí, můžete je nechat soutěžit mezi sebou, ovšem není to úplně nejlepší řešení.
Nejpomalejší dítě bude pak smutné a místo učení oblékání se děti budou handrkovat. Nejlepším soupeřem v této hře je tak jen čas, který určíte vy nebo na kterém se dohodnete všichni.
Nebojte se využívat i menší odměny. Jestliže se dítě stihne obléknout ještě před limitem, pak si určitě drobnost zaslouží. Nemusíte využívat ani stopky, stačí jen počítat na prstech do určitého čísla, můžete také využít minutku na vaření a soutěžit spolu s dítětem.
Rozdejte úkoly, domluvte si čas a případnou odměnu či výhodu pro vítěze. Když dítě občas prohraje a je z toho smutné, nepřestávejte, vysvětlete, že i občasná prohra k životu patří.
Taneček radostného vítězství nad úklidem
Pokud nejste vyloženě mrzoutem a rádi s dětmi podnikáte bláznivé věci, je tato metoda přímo pro vás. Využijte kreativitu a po „vykonané práci“ si prostě zatancujte. A co víc, můžete si tento tanec i pojmenovat.
Tanec uklizených hraček, tanec rychlého obléknutí, tanec vyžehleného prádla apod. Je to podle vás blbost? Nebuďte až tak moc dospělí a propadněte dětskému dovádění, děti tohle ocení a co víc, ocení to, že se k zábavě přidávají také rodiče.
Chyť se mě za ruku a prozradím ti jedno velké tajemství
Jdete s dítětem pěšky do obchodu, k lékaři, na návštěvu. Jenže ono s vámi jít nechce, nedrží tempo, všude se zastavuje, zkoumá okolí, přírodu a všechno okolo. Neplatí na něj obyčejné pospěš si, to ani náhodou.
Jděte na to jinak. Tajuplným hlasem řekněte: „Znám jedno veliké tajemství, o kterém bych ti chtěla povídat, pojď se mě chytnout za ruku a já ti ho prozradím.“ To obvykle na děti zapůsobí a získáte jeho pozornost.
Čtěte: 10 rodičovských zlozvyků, které lze změnit
Cestu, jak u nás říkáme „pěškobusem“, zrychlíte a s dítětem si u toho můžete ještě krásně popovídat. To velké „tajemství“ může být cokoliv, vyprávět můžete o vodě, o přírodě, o důležitosti stromů v našem okolí apod.
Ponořte se do vyprávění a zapojte i své dítě. Můžete si vymýšlet příběhy, můžete vyprávět o tom, kam právě jdete. Je to na vás. Neporadím vám ale žádnou univerzální pohádku, protože ty vymyšlené maminčiny příběhy jsou zkrátka nejlepší.
Tuto metodu můžete využívat častěji, je však dobré se zásobovat nejrůznějšími zajímavostmi, abyste měli pořád o čem povídat.
Začarovaná zvířátka dělají bláznivé zvuky aneb hádej kdo jsem?
Dostat dítě z dětského hřiště nebo z domu kamaráda je mnohdy těžký úkol. Píše se, že byste děti měli upozornit, že za deset minut odcházíte domů. Jenže, jedna věc je říct to a druhá uskutečnit to.
Málokdy vidíte, jak z hřiště či od kamaráda odchází dítě usměvavé spolu s usměvavou mámou. Takové odchody se často neobejdou bez křiku, pláče a vzdoru nejen ze strany dítěte. A máma?
Čtěte: “JÁ TO CHCI” a “TO JE MOJE” aneb jak dítě nerozmazlit?
Ta je zpocená, nervózní a táhne dítě násilím domů. A přitom to mělo jít snadněji, když dítěti řeknete, že za deset minut odcházíte. Klade-li dítě odpor, pak pomůže, když si zahrajete na začarovaná zvířátka.
Jak se to hraje? Stanete se žabkami, medvědy, ptáčky, kravičkami, kočičkami, zkrátka jakýmkoliv zvířetem, které vás napadne. Poté začnete kvákat, bručet, máchat rukama, bučet a podobně a necháte dítě hádat, jaké zvířátko jste.
Odvedete pozornost od hraní a cestou domů se ještě můžete pořádně a od srdce zasmát. Čím bláznivější zvuky to budou, tím rychleji své neposedné dítě dostanete bez odporu z hřiště nebo od kamaráda.
Bojovky pro malé i pro velké
Nedaří se vám vašeho předškoláka dostat od hračky, počítače, televize či čehokoliv jiného? Vymyslete pro něj bojový nebo také zábavný úkol! Podle nátury vašeho dítěte to může být třeba hledání ztraceného pokladu (což bude lízátko, omalovánky a podobně).
Tento ztracený poklad ukryjte doma a nechte dítě hledat. Jste-li venku, pak nechte dítě, aby hledalo nejbližší obchod, zastávku autobusu, vaše auto na parkovišti a podobně. Pokud má dítě problém, nabídněte malé nápovědy.
Čtěte: Jak školáci vidí pravdu a lež?
Můžete vyzkoušet i hledání tří červených věcí v okolí. Jste-li doma, můžete začít krokovat, tedy kolik kroků je z koupelny do dětského pokojíčku a kolik kroků je to z kuchyně do pokojíku. Zapisujte rozdíly, vymýšlejte úkoly, vyměňte si role a nechte dítě schovat „poklad“.
Závěr
Téměř z každé povinnosti lze udělat zábavu, stačí pouze zapojit fantazii a chtít to zkusit i jinak. Nikde není psáno, že povinnosti se musí dělat s vážnou tváří. Úklid, vaření, žehlení, nakupovaní, cesta k lékaři, to vše a další si můžete i užít.
Máte-li ještě nějaký tip či radu, jak něco udělat zábavněji, podělte se o to s námi v komentáři. Inspirovat se od vás mohou především rodiče, kteří potřebují pomoci a neví si už rady.
My si dokonce lepime smajlíky a černé puntíky. (Já tech cernych puntiku mam vzdycky vic nez ona) asi jsem jeste nedospel 😀 tanec vyzehleno prádla nemame a urcite ho zavedeme díky za tip. Daniel