Patříte i vy mezi ten typ rodičů, kteří se svých dětí vyptávají, proč lžou? Z jakého důvodu? A je pro vás někdy velmi těžké dostat se k závěrům?
Důvody ke lži jsou v podstatě stejné v každém věku, ať už vám je třicet nebo pět let. Jestliže se i vy zajímáte, proč vaše děti lžou a jak tomu můžete předejít, mohou vám pomoci následující řádky.
Kdo je to školák?
Tento článek je vymezen pro věkovou skupinu dětí od 6 do 12 let. Jde o docela dlouhé období života dítěte a končí zhruba v době, kdy dítě začíná přicházet do puberty. Děti v tomto období začínají uvažovat jinak, jejich představivost a fantazie se pomaličku vytrácí a na svět se začínají dívat realistickým a střízlivým pohledem.
To znamená, že dítě umí rozeznat skutečnost od představ, ví, co je objekt jeho tužeb i to, co se opravdu stalo. I přesto ale menší školáci mohou přehánět slibem, že už nikdy, opravdu nikdy nebudou rušit, nikdy si nic nezapomenou a podobně.
Čtěte: Jak naučit děti říkat kouzelná slůvka PROSÍM a DĚKUJI?
Ovšem tato dětská ujištění neznamenají, že by dítě lhalo. Jen je pro něj těžké přesně odhadnout, co všechno je v jeho silách. Dítě skutečně věří tomu, co říká. Problém je spíše v nepřesnosti, ne v tom, že dítě lže záměrně.
Dítě školou povinné nebere rodiče jako střed vesmíru. Do jeho života přichází další děti a ty jej ovlivňují. Ovlivňuje jej také učitelka, vychovatelé v družině, lektoři v zájmových kroužcích.
Rodiče jsou však stále pro dítě nejdůležitější a dítě je vnímá jako samozřejmost. Školák se už dokáže chovat různě v různých situacích. Většinou umí na problém najít vlastní řešení, to je dobré nikdy neodsuzovat.
Lži jsou pro děti výhody
Školáci už vědí, co je to lež a že ji společnost nebere dobře. Nežijí ve světě představ, tudíž by měli rozeznat, co je lež a co naopak pravda. Uvědomují si, že když vědomě zatají pravdu, lžou, a to s úmyslem lhát.
Lžou v podstatě všechny děti školního věku, nejde tedy o nic důležitého a zvláštního. Děti to alespoň zkouší, jaké to je, co vyjde a co naopak ne. Některé děti lžou pravidelně, každý den, jiné čas od času. Jestliže dítě lže a moc mu to nejde, tedy se na jeho lži přichází prakticky pořád, je možné, že dítě přestane samo od sebe, protože zkrátka pochopí, že lhát se nevyplácí.
Jiné děti zase lžou velmi dobře, jsou přesvědčivé ve svých tvrzeních a okolí tomu věří. Takové děti mohou lhát častěji. Jestliže jste zjistili, že vám dítě lhalo, pak zkuste zjistit důvod. Co tím zamýšlelo? Obvykle děti lžou kvůli tomu, že jim to něco přináší.
Čtěte: „Výchovným“ pohlavkem si autoritu nezískáte!
Mohou se lží vyhnout nepříjemné situaci, strachu z pravdy, křiku a někdy i domácímu trestu. Děti školou povinné mají obvykle pocit, že určité věci jdou mimo ně, netýkají se jich. Tedy například domácí úkol, který si neudělají, nebo se nepřipraví na vyučování, i když dobře ví, že budou zkoušeni.
Říkají si, že to nějak dopadne. V tomto věku děti už obvykle umí použít takzvanou milosrdnou lež, kdy chtějí ochránit někoho, na kom jim záleží a komu nechtějí ublížit. U milosrdné lži obvykle není důvod k trestu, spíše si s dítětem promluvte. Když však dítě lže s cílem někomu uškodit, jde o věc vážnou, kterou je nutno řešit!
Na to, jak reagovat na dětskou lež a jak jí následně předejít, vám odpoví Katka Králová z Nevýchovy v krátkém videu, které pro vás natočila. Pro zhlédnutí videa klikněte na tlačítko níže.
Netrestejte dítě, když se přizná!
Ze všeho nejdřív zjistěte důvod. Trestat dítě velmi často není to nejlepší řešení, dítě vůči vám ztrácí pocit důvěry a otevřenosti. Jestliže přijmete dětské přiznání k nějakému prohřešku či špatnému chování, je to pro dítě signál, že se nemusí snažit lhát.
Budete-li však křičet, nadávat, zakazovat mu vše okolo, je docela logické, že se příště nepřizná a bude zatloukat. Přiznáním totiž od vás získá jedině hněv a tresty.
Čtěte: Rodičovské fráze, které dětem ubližují
Ujistěte dítě, že říct pravdu se vždycky vyplatí a dělat chyby je v životě normální. Jestliže vaše dítě něco provede a přizná se k tomu, je to mnohem lepší, než kdyby se pouštělo do lži.
Proto by i rodiče měli být připraveni na to, že pokud chtějí od dětí slyšet pravdu, často se mohou dozvědět i něco nepříjemného.
Raději proto dýchejte, potlačte prvotní naštvání, vztek a dejte dítěti najevo, jak jste rádi, že vám řeklo pravdu. Poté se můžete pustit do řešení problému.