„JÁ TO CHCI“ a „TO JE MOJE“ aneb jak dítě nerozmazlit?

JÁ TO CHCI a TO JE MOJE aneb jak dítě nerozmazlit!
Autorem Kristina F

Není na škodu občas dítěti něco dopřát či ho trošku rozmazlovat. Nic se však ale nemá přehánět. Pokud to totiž přeženete, stane se z vašeho dítěte rozmazlený, sobecký jedinec, který vlastně ani nebude chápat, co dělá špatně.

Jeho chování se s největší pravděpodobností vymstí nejdříve vám jako rodiči, a poté v pubertě či dospělosti i jemu. Jestliže okolo dítěte budete několik let vytvářet pocit, že ono je jediné, kdo všemu vládne, nejspíš mu tím dost ublížíte.

Čtěte: 10 nejčastějších „problémů“ a řešení běžných situací s dětmi

V dospělosti totiž pro něj bude srážka s realitou velmi tvrdá a bolestná. Najednou zjistí, že existuje někdo, kdo je například rychlejší, nebo bude umět něco lépe. Bude pro něj těžké pochopit, jak je to možné, když ve vašich očích je ten jediný a nejlepší.

Každý rodič chce svému dítěti dopřát to nejidyličtější dětství, to je samozřejmé. Dítě však může mít idylické dětství a zároveň být ohleduplné a odpovědné.

Může se naučit, že svět se netočí jen okolo něj a často člověk musí přijmout věci tak, jak jsou, i když se mu to nelíbí. Můžeme vyjádřit svůj názor, ale měli bychom se také naučit respektovat pravidla.

V čem spočívá kouzlo chyby?

„Chybami se člověk učí.“ Pořekadlo staré, ale stále velmi účinné. Nechejte své dítě nějakou tu chybu udělat, dopřejte mu uvidět ten rozdíl, tu situaci a její řešení, jedině tak se může poučit a pochopit, proč tomu tak je.

Dítě si reálně vyzkouší, jak to funguje, co všechno se může stát. Lépe tak pochopí, že je zodpovědné za své chování. Jestliže ho budete chránit před každým jeho pohybem a urputně se snažit zabránit mu udělat chybu, spíše mu ublížíte.

Nastane totiž situace, kdy dítě udělá chybu a bude mít strach se s vámi o ni podělit, jelikož se bude obávat trestu anebo si bude myslet, že vás zklamalo.

S naprosto klidným srdcem vám můžu říci, že děti chtějí v našich tvářích vidět pouze úsměv. Když jim ukážeme, jak se všechno dělá a jak můžou pomoci, budou pomáhat s radostí a hrdostí.

Dopřejte dětem prožít různé pocity, například zklamání, i to k životu patří

Život zklamání občas přináší a je potřeba se s nimi naučit pracovat. Naučte své dítě, aby umělo zklamání zvládnout. Je logické, že pocit zklamání není příjemný. Proto nemám na mysli, abyste dítě záměrně zklamali, jen aby si to vyzkoušelo.

Nastane-li ale situace, kdy dítě bylo zklamáno, promluvte si o tom. Vysvětlete, proč tomu tak je a nechte dítě projevit se. Přílišná ochrana škodí.

Rodiče se často uchylují ke lži, aby dítě nebylo zklamané a smutné. Mějte prosím na paměti, že děti vždycky ocení pravdu, ať už je jakákoliv. Samozřejmě je nutno pravdu podat citlivě, podle aktuálního věku dítěte. Nechceme-li, aby dítě lhalo nám, nemůžeme lhát my jemu.

Veďte své dítě k zodpovědnosti, nechejte ho se rozhodnout

Je-li to bezpečné, pak se nebojte a pusťte svého potomka na chvíli z dohledu, dopřejte mu občas tu možnost rozhodnout se podle sebe. Bude přirozeněji samostatnější.

V dospělosti nebude mít potíže rozhodovat se v různých situacích, které budou velmi důležité. Těmito malými krůčky se na tato a jiná rozhodnutí přirozeně připraví.

Vy jste nejdůležitější; máma, táta = VZOR

Rodič je pro dítě centrem všeho a především je pro dítě vzorem. Ovšem to rodiče nezavazuje k tomu, aby dělali vše, co si dítě usmyslí. Pamatujte, rodiče jsou rodiče, ne sluhové.

Když se tak stane a vy budete skákat, jak dítě píská, stane se z něj pravděpodobně malý diktátor a budete pak mít velký problém jej cokoliv naučit.

Dítě bude zvyklé na to, že vše obstarají rodiče a ono nic dělat nemusí. Dejte dítěti najevo, že je pro vás nejdůležitější osobou na světě, ukažte, jak moc ho milujete, ale zároveň ho učte, že ne vždycky může být jen po jeho.

Čtěte: Nošení dětí v šátku, co by rodiče měli vědět a jaké jsou jeho výhody?

Dopřejte dítěti vyjádřit svůj názor ke každé situaci a zkuste potlačit myšlenku „co když neříká pravdu“ nebo „to nemůže chápat“. Jedná-li se o dítě ve věku do 5 let, je málo pravděpodobné, že by lhalo.

Možná neumí přesně popsat situaci, ale jen v minimálním počtu případů vám neříká pravdu. A jestli už tak malé dítě lže, a zcela vědomě, naučilo se to s jistotou od svého nejbližšího okolí, tedy od tebe mámo, táto.

Ukažte dítěti, že všichni zkrátka všechno neumí

Každý má talent na něco jiného, to platí i u dětí, ale je jim potřeba to vysvětlit. Než však zjistíte, na co má talent to vaše dítko, musíte ho nechat vyzkoušet některé věci, které mu možná příliš nepůjdou. To není nic hrozného!

Tak to prostě v životě chodí, něco mu jde lépe, něco zase hůře, úplně stejně, jako vám. I když dítě na něc omožná talent má, tak ten sám o sobě nestačí, dítě se tomu musí věnovat, cvičit a trénovat.

Chce-li dítě být v něčem nejlepší, vysvětlete mu, jak je možné cíle dosáhnout. Podporujte ho v tom a zbytečně ho neodrazujte, když mu něco nejde hned po pěti minutách.

Nechcete slýchávat – Já to chci! Mami kup mi to! Aaaaaaa mamííííííííí, já to chcíííííííí, prosííííím!

Dostane vaše dítě vše, na co si ukáže? Pak je to špatně a nad vámi znenadání visí bič, který jste si upletli vy sami. Mají všechny děti ve třídě chytrý telefon? Dostávají k 18. narozeninám kamarádi auto? No a?

My na to máme, tak proč ne? Ostatní přece nejsou důležití, důležití jste vy! Pokud je vaše finanční stránka naprosto v pořádku, pak je to báječné, ale myslete také na to, že vy jste vše nedostali taky jen tak. Chtěli jste být bohatí?

Čtěte: Jak zvládat návštěvy s dětmi u lékaře bez stresu?

Pak jste pro to museli něco udělat, že? A vaše odměna pak byla zajištění finanční nezávislosti. Ukažte to také dětem! Vzpomeňte si na to, jak jste se chovali k věcem, které jste dostali vždy, když jste chtěli, a k věcem, které jste dostali za odměnu, či jste si na ně sami vydělali.

Určitě mi dáte za pravdu, že věcí, ať už jakýchkoliv, jste si začali opravdu vážit až v dospělosti. Samozřejmě ne úplně všichni, ale není se čemu divit, když jste jejich hodnotu do té doby neznali.

Dopřejte dítěti si na „TO“ našetřit

Je vhodné nechat dítě si některé věci zasloužit, ne je automaticky dostat, když si řekne. Nechte děti, aby si na koupi toho, co samy hrozně chtějí, vydělaly, našetřily či alespoň přispěly určitou částkou. Nejenže si toho budou mnohem víc vážit, ale také se naučí, že nic není zadarmo.

O tom, jak naučit pracovat děti s penězi, jsem psala v 2. vydání magazínu „Téma na Vaše přání“. Dozvíte se, zda je vhodné dávat dětem kapesné a také se dočtete, jak můžete učit děti zacházet s penězi už v předškolním věku.

Přidat komentář

1 Komentář