Všude kolem mě vidím samé překrásné šátky a v nich ještě krásnější nošeňátka. Pro mě je pohled na takovou mámu tak fascinující, že drze zírám, doslova „čumím“, jak si máma vykračuje s dítětem v šátku. Zdobí ji nejen úsměv, ale i klidné a spokojené dítě.
Já si vyzkoušela navázání šátku teprve nedávno, a bohužel jen s plyšákem a musím říct, že kdybych tohle objevila o pět let dříve, rozhodně bych pár překrásných kousků také vlastnila. Nošení dětí je snad to nejkrásnější, co může být.
Moc jsem o tématu nevěděla a tak jsem neváhala a hledala. Oslovila jsem jednu spokojenou nosící maminku, aby mi prozradila, co všechno bych měla vědět předtím, než se rozhodnu šátek koupit a pokoušet se o navázání.
Maminka se jmenuje Gabriela Mauerová Samková, je to spokojená máma dvou dcer Ziny (13 let) a Terezky (3 měsíce). Této mamince jsem položila několik otázek právě na téma šátkování, pojďme se tedy na ně podívat.
1. Nošení dětí – Gabi, jsem máma a rozhodla jsem se nosit. Oslovilo mě hned několik druhů šátků, ale jsem z toho množství zmatená. Co bych tedy měla vědět ještě dřív, než si nějakou tu „nádheru“ pořídím domů?
V první řadě je vhodné si zjistit, který šátek je vhodný celkově na nošení dětí. Na našem trhu se objevují šátky, které nejsou tkané a výrobci i přes tuto skutečnost o daném šátku napíši, že tkaný je. Nejvhodnější by bylo se seznámit s nějakou „nosnicí“ v okolí, rozhodně se nebát nosící maminku oslovit, eventuálně navštívit kurz šátkování, kterých naleznete na internetu spoustu. V dnešní době internetu, který má snad každý, není problém najít tu správnou skupinku lidí, co miminka nosí v šátku.
2. Nošení dětí v šátku mě velmi zaujalo a chtěla bych si jeden kousek pořídit, dle kterých kritérií bych měla vybírat?
Kritérií může být několik. Pro začátečníky platí tato jednoduchá pravidla:
- Kvalitní značka – šátek musí být tkaný!
- Stáří nošence – dle toho se odvíjí nosnost šátku.
- 100% bavlna
- Zanošený šátek – takový šátek je pro začínající maminky nejlepší volba, jelikož zanošený šátek je už po někom, kdo si dal tu práci, aby byl šátek šátkem. Některé šátky na nošení dětí se dají zanosit snadno a rychle, jiné zase obtížněji, proto maminkám, které začínají, doporučuji před koupi nového si nejprve vyzkoušet šátek zanošený.
- Velikost šátku také vybírejte dle vaší konfekční velikosti.
Existuje spousta šátků s příměsí, některé jsou vhodné na zimu, jiné zase na léto a dokonce jsou šátky i elastické, které slouží na pár prvních měsíců života nošence. Jak už jsem řekla, doporučuji určitě šátkující maminky oslovit, jsou velice ochotné a rády předají své zkušenosti a informace dalším maminkám.
Na facebooku například najdete hned několik skupin, ve kterých jsou maminky od začínajících po profesionálky, proto neváhejte a pokud máte jakékoliv dotazy, obraťte se na ně. 🙂
3. Druhy šátků jsem si nastudovala, pořídila ten správný a teď se nabízí otázka, od kdy můžu začít miminko v šátku nosit a jak dlouho může dítě v šátku být?
Ženy nosí již od zplození a muži se přidají po narození dítěte, takže na otázku od kdy je odpovězeno. Na nošení dětí v šátku není nikdy brzy a i nedonošeňátkům šátkování velmi prospívá. A kdy přestat? Až dítě uzraje a samo odpadne. Dokud je to nošenci a nosícímu příjemné, tak určitě nošení nesabotovat, kdyby to dítěti bylo nepříjemné, či nepohodlné, dá to nosícímu najevo.
4. Gabi, rozhodla jsem se tedy definitivně pro šátek, měla bych si pořídit i kočárek?
Určitě, kde bys pak tahala nákup? Šátkování není o tom, mít dítě nonstop v šátku, je spousta rodičů, kteří nosí dítě jen doma a ven si vyjdou na procházku nebo do obchodu s kočárkem. Nošení dětí nemá žádný návod, sama maminka musí poznat a dělat věci tak, jak potřebuje ona.
Nehledě také na to, že existuje i nenosící příbuzenstvo, jako jsou například babičky a dědečkové, kteří si rádi a s hrdostí povozí kočárek. Vždy je to na rodičích, jak se rozhodnou. Jsou rodiče, kteří jen nosí a jsou spokojeni, kočárek jim nechybí a jsou rodiče, kteří využijí obojí.
5. Novorozenci jsou v šátku malinko neviditelní, nemůže hrozit udušení dítěte? Naopak starší děti jsou živější, nemohou z šátku vypadnout?
Udušení ve vertikální poloze, která je vhodná už od narození, opravdu nehrozí. Pud sebezáchovy funguje u miminek perfektně, pokud by nošenec nemohl dýchat, otočil by hlavičku, případně by to dal jinak najevo, takže udušení se rodiče obávat nemusí.
Vypadnutí z šátku, který je opravdu tkaným šátkem, rozhodně nehrozí a to ani v případě, kdyby se uvolnil uzel. Trvá i několik desítek minut, než se úvaz povolí. Tkaná látka má tu schopnost, že různým překřížením do sebe „zapadne“, takže zprávy o tom, že dítě vypadlo z šátku, jsou pouze fámy a toto může tvrdit jen ten, co nikdy nošení dětí nevyzkoušel.
6. Gabi a co zdraví matky a dítěte, nemá nošení v šátku špatný vliv na zdraví?
Já z osobní zkušenosti nevidím na nošení dětí nevýhody a už vůbec špatný vliv na zdraví matky či dítěte. Sama jsem po úrazu páteře a v šátku dítě není cítit, záda mě nebolí. Při klasickém úvazu, kdy je dítě na zádech či na břiše nosícího je váha rozložená a na páteř nosícího má pouze pozitivní vliv.
Mě osobně nošení donutilo chodit rovně a nehrbit se. Úvazy na bok se nedoporučují na dlouhé nošení z důvodu jednostranné zátěže nosícího. Nošenec má z tohoto taktéž výhody, ve správném ergonomickém úvazu, tedy kdy je dítě podsazeno a má látku od kolínka ke kolínku a nožičky do tvaru písmena M, se dítěti správně vyvíjí kyčle.
Na jeho páteř to rovněž špatný vliv nemá. Šátek má schopnost přizpůsobit se tělu dítěte, proto se není potřeba obávat špatného vývoje.
Podpora tvorby mléka
Další výhoda je kontakt skin to skin aneb tělo na tělo. To zase podporuje tvorbu mléka u matky, ale zároveň lze takto snížit či zvýšit teplotu dítěte na optimální hodnotu. Lidské tělo má termoregulační schopnost a toho lze při nošení maximálně využít.
Snížení horečky u dítěte bez pomoci léků
Po dobu 40 minut šátkování jsem své dceři po očkování snížila teplotu o 0.4 stupně, což si myslím, že je úspěch. Naopak pokud je miminku chladno, má studené nožičky či ručičky, nemusí se třeba v porodnici oddalovat od matky do nějakých vyhřívaných boxů, stačí miminko navázat a za chvíli je mu příjemně.
Dětská kolika nemusí být peklo pro dítě ani mámu
KOLIKA – zhruba 20% miminek trpí kolikou, což je stav, který z ničeho nic začne a z ničeho nic odezní, jsou to šílené křeče doprovázené neutišitelným křikem, tento stav trvá min. 3h a opakuje se min. 3x týdně.
Má druhá dcera na koliky trpěla od narození, měla je každý den od 19h – 23h než jsem přišla na to, že po navázání se do 10 minut uklidní a usne. Bylo to pro nás s manželem a hlavně pro dceru vysvobození a jediný osvědčený pomocník, kam se hrabou různé kapičky. Šátek se dá použít při jakémkoliv neduhu dítěte. 🙂
7. Gabi, jaké byly tvé první pocity po navázání dcerky, je něco, k čemu bys to přirovnala?
Poprvé jsem vázala sama tak, aby mě nikdo neokukoval, ono stres miminka velice dobře vycítí. Měla jsem z toho obavu, připadalo mi to strašně složité, na žádném kurzu jsem nebyla a navazování plyšáka mi moc nešlo.
Není divu, žádného tříkilového plyšáka jsem doma bohužel neměla. Musím ale říct, že jsem navázala do pěti minut skoro bez chybičky, a když mi malá usnula tak jsem se až rozplakala, je to neskutečný pocit, lepší bylo snad jen samopřisátí k prsu.
8. Co si myslíš o rozmazlenosti nošených dětí? Spousta rodičů, tvrdí, že pokud budu dítě nosit, vyroste mi z něj rozmazlenec, jak to vidíš ty?
Dítě je jako „zvířátko“, takže o rozmazlenosti do určitého věku nemůže být řeč. Je třeba si uvědomit, že žena miminko nosí v břiše 10 lunárních měsíců, pak jej porodí do cizího prostředí a skoro slepé. Je naprosto přirozené, že si miminko vynucuje přítomnost maminky, tak aby cítilo její teplo a slyšelo ten známý zvuk bijícího srdce.
- Když už dítě chodí a chce takzvaně „HOPA“ , chce to i nenošené dítě a o rozmazlenosti to určitě není.
Člověk je prostě nošenec, takže nošení dětí je přirozené. Neexistuje žádné musím vyžehlit, umýt nádobí, tak dítě musí chvíli počkat – dítě nechápe, že musí počkat, potřebuje někoho cítit.
Moje první dcera je nenošená a ani neměla tuto potřebu. Druhá trpěla na koliky a šátek jsem si pořizovala jen kvůli „venčení zvěře“. Samozřejmě jsem znala další pozitiva jako je tvorba mléka a srážení teploty, ale spíše jsem to brala jako dopravní prostředek.
Nakonec se osvědčil, jako všelék. To neznamená, že malou nosím non stop, ale jen když má bolístky nebo když potřebuji něco vyřídit a „trajdat“ po úřadech nebo na ty procházky. Dcera je samostatná, krásně si hraje na podložce, nošení nevyžaduje, takže za mě žádná rozmazlenost opravdu nehrozí.
„Novorozence nemůžete zvyknout na nošení, protože by to bylo jako vytáhnout rybu z moře a zvykat ji na vodu. Jediné, co novorozenec zná, je nošení, houpání a spaní s maminkou. On už na to zvyklý je, protože to nikdy neměl jinak.“ Segritta
9. Mnoho rodičů popisuje náhlé uklidnění dítěte po navázání, jak bys to vysvětlila?
Platí to samé, co v osmém bodě, dítě vnímá známé a bezpečné prostředí a to je tělo matky. Už po narození to tělo dítě ochutná a vnímá nezkaženými smysly, velice dobře si to pamatuje.
10.Můžu dítě nosit celoročně nebo je vhodné například jen na jaře a na podzim? Pokud ano, jak na to v létě při vedrech a jak na to v zimě, když je naopak mráz?
Ano, dá se nosit celoročně. V létě je to jednoduché, nosícímu stačí něco bavlněného a nošenci v podstatě taky. Je třeba ale dbát na ochranu proti sluníčku, mazat ochrannými krémy, používat pokrývky hlavy a zátylku.
Pokud jde o pocení v šátku, je třeba si uvědomit, co je vlastně pot. Fyziologicky je jeho účelem ochlazení těla, takže když se dítě potí v šátku, neznamená to, že se přehřívá.V zimě je to pestřejší. Existuje spoustu vychytávek, jak na nošení v zimě – například nosící bundy se vsadkou pro miminko, která se dá připnout i na záda.
Pak přímo vsadka do bundy, kterou už máme doma, což je levnější varianta a dokáže ji „spíchnout každá švadlenka“ nebo kapsa, která se dá dát přes šátek s různými typy úchytů. Pletené a háčkované hvězdy a dokonce můžete využít i manželovu bundu. Vhodné, ale ne nutné je termo prádlo nebo prádlo z merin, na léto zase s příměsí bambusu. Dokonalá pokrývka hlavy nošence jak v zimě, tak v létě, je kuklička.
Závěr
Jak jste se mohli dozvědět, nošení v šátku nemá snad ani jednu negativní věc, ba naopak může s mnoha obtížemi rodičům a nejen jim pomoci. Pro nošení dítěte se musí máma rozhodnout sama, ani ten nejodbornější článek vám neodpoví tak dobře, jako vlastní zkušenost.
Investice do šátku se pohybuje v řádech tisíců. Existují také maminky, které šátky půjčují, abyste si mohli vyzkoušet, zda vám šátek sedí či nikoliv. Zadáte-li na sociální síti facebook do vyhledávače „nosíme děti“, objevíte skupinku, ve které vám maminky rády a ochotně poradí, naleznete v ní také odkazy na různé regionální skupiny a můžete tak nalézt šátkující maminky přímo ve vašem okolí.
Máte prosím někdo zkušenosti s tímto nosítkem? http://www.detske-kocarky.cz/lodger-nositko-shelter-fleece-reluxury-2014.html potřebuji poradit jak to nejlépe uvázat. Děkuji
opravdu skvělý článek, rozhodně přínosný 🙂
i ja se pridavam k „nosnicim“ 🙂 satek jsem kupovala spise kvuli venceni psa, tak abych mela volne ruce, kocarek mame taky, ale ukazalo se, ze nase mala vubec nechce byt v kocarku a radeji se nosi. takze ho mame jen na nakupy:)
vypadnout dite muze jen pri spatnem navazani jinak to je nerealne, proto se doporucuje predem navazovat plysaka ne hned dite. Nosim druheho syna a ani jeden nejevi znamky rozmazlenosti. jsou to jen blaboly i nenosici matka sve dite snad obcas nosi.
syna jsem nenosila a dceru ano (ne nonstop) a můžu říct že rozmazlená opravdu neni a co se týká teploty tak se snížením bz léků mám taky zkušenost o celý jeden stupen. Nosím hrdě Terka
Hlasím že jsem nosící táta a moji bundu mi manželka „krade“ neustále 😀 za naší rodinu rozhodně nosit doporučuji a bez kočárku to taky nedáváme 😀 bych musel tahat nákupy já. 🙁 David
super článek pro rodiče, já svou dceru nosila taky jen vyjímečne, ale to asi bylo tím, že to tak nějak nebylo příjemné ji ani mě. Moc nám nošení pomohlo na ty koliky sice netrvaly u nás 3 hodiny, ale po návázání do šátku, dcera do 15 min usnula také nám ale pomohlo masírování bříška. 🙂