Říkává se, že děti rostou s nemocemi. Vedle všech chřipek, břišních viróz, angín a jiných se zejména u malých dětí do dvou až tří let věku poměrně často objevuje tzv. šestá nemoc.
Jde o dětské onemocnění virového původu, které se však neřadí k těm nejvážnějším, přestože pro mnohé maminky je už jen pomyšlení na něj důvodem ke strachu. Co je dobré a důležité o šesté nemoci vědět?
Šestá nemoc u dětí přináší vysoké teploty a horečky
Typickým příznakem bývají náhlé horečky. Často jsou velmi vysoké. Kromě nich však dítě jinými příznaky netrpí.
Vysoké teploty kolísají, přetrvávají zhruba dva až pět dní. Ke konci, tedy okolo třetího až šestého dne, horečka klesne.
Kožní vyrážka na těle
To, že se jedná o šestou nemoc, zpravidla prozradí charakteristický rys, tedy prašivina (vyrážka) na tělíčku dítěte. Objevuje se tehdy, když odezní teplota. Vyrážka bývá na celém tělíčku, nejčastěji ji najdete na hrudi, krku, rukách a nohách. Méně často se vyskytuje vyrážka na obličeji. Vyrážku tvoří malé neohraničené skvrnky červeného nebo růžového zbarvení.
Čtěte: 6 nejčastějších nemocí u malých dětí
Jak šestou nemoc léčit?
Je dobré snažit se příznaky zvládnout. Vystoupá-li teplota moc vysoko, tedy nad 38,5 stupně, přikročte k zábalům, vlažné sprše či koupeli. Popřípadě pomohou léky na snížení teploty. Ty dítěti podávejte podle jeho věku.
Jestliže dítě trpí i jinými příznaky, například rýmou, kašlem a podobně, pak vyberte léčbu podle vážnosti. Vždy doporučujeme konzultaci s lékařem. Podobně jako u jiných nemocí, které doprovází horečka, i zde je důležitý klid na lůžku a dostatečné množství tekutin.
Dítě rovněž oblečte přiměřeně, nezachumlávejte jej. Místnost je dobré pravidelně větrat. Onemocnění často prochází bez komplikací, nemusíte nijak léčit ani vyrážku, nesvědí. Občas se komplikace vyskytnout mohou, a to v podobě febrilních křečí (křeč celého těla, vyvolaná horečkou).
Kdy je výskyt nemoci nejčastější?
Nejčastěji se objevuje u dětí do tří let. Postihuje často děti, kterým zrovna rostou zoubky, u starších dětí bývá šestá nemoc méně častá.
Onemocnění může postihnout i dospělého jedince, ovšem tady jde o vzácné příznaky. Kromě horeček se objevují i zvětšené uzliny. Příznaky poukazují na nebezpečnou mononukleózu, avšak ani u dospělých není šestá nemoc vážná.
Čtěte: Co dělat, když dítě odmítá jíst?
Šestá nemoc u dětí se antibiotiky neléčí!
Má-li vaše dítě vysoké horečky a to už několik dní, rodiče obvykle neví, co dělat a proto jdou za lékařem. Jestliže ten však neučiní potřebná vyšetření, často může zvolit léčbu antibiotiky, pro jistotu, aby nic nezanedbal. Při šesté nemoci však antibiotika nebývají nijak účinná, jelikož jde o onemocnění virového původu, ne bakteriálního.
- Antibiotika tak ve finále mohou ublížit, jelikož když během třetího až šestého dne u dítěte rodiče objeví vyrážku, může být chybně označena jako alergie právě na antibiotika.
Vždy chtějte mít jistotu – nenechte se odbýt, na důkladné vyšetření máte nárok
Jestliže se u dítěte objevují delší dobu vysoké horečky, ale jiné příznaky ne, žádejte nejdříve důkladné vyšetření, než vám lékař pro jistotu předepíše antibiotika.
Jestliže ve svém okolí slyšíte, že děti takovéto onemocnění mají či před nedávnem měli, může vám to napovědět, co se děje u vás, jelikož tato nemoc se objevuje v menších „epidemiích“. Je dobré toto lékaři sdělit předtím, než nasadí léčbu antibiotiky, která, jak už je psáno, mohou být zbytečná.
my tuto nemoc měli a dr nám špatně diagnostikoval spálu. Syn měl vysoké horečky 8 dní nikomu to nepřeju.