6 nejčastějších nemocí u malých dětí

6 nejčastějších nemocí u dětí
Autorem Kristina F

Dokud je vaše dítě malinké, potřebuje jen vaši společnost a s jinými dětmi se nestýká, je snadné ohlídat jeho i vaše zdraví. Jakmile ale děti přejdou do batolecího věku, nebývají už jen doma s rodiči, ale chodí i do kolektivu. A i když je to dobře, přináší to s sebou určitá rizika. Zejména pak riziko častějšího onemocnění.

Imunitní systém dětí se i v batolecím věku stále tvoří, a proto je dítě náchylnější k různým infekcích. Nemá ale cenu držet díte v izolaci, právě naopak. Aby se jeho imunitní systém dobře vytvořil, musí přijít do kontaktu i s viry a bakteriemi, které jsou v okolí. Jaké nejčastější nemoci mohou vaše dítko v batolecím věku ohrožovat?

Záněty dýchacích cest a rýma

Nejčastější onemocnění, které je nakažlivé, je rýma a zánět dýchacích cest. Ve školce stačí pouze jedno dítko, které má pořádnou rýmu, a onemocní minimálně dalších deset a učitelka k tomu. Inkubační doba rýmy je krátká, čtyři až pět dní. Toto virové onemocnění se rozšiřuje vzduchem. Je vaše dítko nevrlé, nemá hlad, v noci chrápe a je malátné? Pak může být třeba nachlazené. Hlavní příznaky nachlazení jsou kašel, teplota a rýma.

Záněty průdušek

Často se objevují po rýmě, po zánětu nosohltanu a podobně. Toto onemocnění vzniká jako zánět sliznice, která je v průduškách. Jako první příznak se může objevovat kašel. Na začátku je dráždivý, pak suchý. Může se objevovat zvýšená teplota nebo rovnou horečka, menší batolata mohou sípat. Vždycky vyhledejte lékaře, mezitím můžete svému potomkovi maličko ulevit, když mu v postýlce zvýšíte polohu. Také pomůže zvlhčování vzduchu.

Průjmy

Průjem má váš potomek tehdy, když se u něj víc jak třikrát denně objevuje vodnatá stolice. Průjmy jsou většinou příznakem nějaké virové infekce. Tyto infekce (a zejména pokud jde o ty rotavirové) mají velmi krátkou dobu inkubace, třeba i několik hodin. Průjmy není radno vůbec podceňovat, vždycky vyhledejte doktora.

Rotavirové infekce

Mají své specifické příznaky. Jsou to například bolesti břicha, zvracení, horečky nebo nechutenství. Akutní průjem z těla odvádí tekutiny, proto je velmi nutné je spolu se solí zpátky doplňovat. Dítěti je dobré podávat rehydratační roztok (například Kulíšek, který běžně koupíte v lékárně). Po čtyřech až šesti hodinách dítěti podejte obvyklou výživu. Pokud kojíte, nepřerušujte, lepší je, když kojíte častěji, hydrataci to lépe udržuje. Máte-li doma starší dítko, pak mu během prvních dní můžete dávat jídlo, které není tučné, jako rohlíky, piškoty, banány, suchary, rýže a podobně.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je velmi častou komplikací při jiných onemocněních. Podobně jako onemocnění horních cest dýchacích může vzniknout z rýmy. Jaké jsou jeho první příznaky? Celkový neklid, rýma, vysoká teplota, pláč, bolesti v uších. Večerní a noční hodiny bývají horší, protože se zhoršují problémy. Podávají se antipyretika a nos musí být průchodný, k tomu můžete použít odsávačku na hleny.

Píchnutí ucha

Jestliže dítě trpí velkou bolestí, pak je nutno vyhledat doktora. Ten často musí ouško píchnout a ihned poté dochází k obrovské úlevě a přestává bolest. Objevuje se u vašeho dítka zánět středního ucha hodně často? Pak je dobré mít v lékárničce znecitlivující kapky do ouška. Dítěti pomohou ulevit od velké bolesti.

Neštovice

Neštovičky jsou velmi časté dětské onemocnění, mohou se však objevit i u dospělých jedinců. Projevují se malými pupínky, které jsou po celém těle a svědí. Dítě může mít vyšší teplotu, bývá unavené. Na zvýšenou teplotu pomůže antipyretikum a svědivost lze řešit několika způsoby. Buďto můžete použít tekutý pudr (někteří lékaři od něj ale upouštějí), nebo se dětem podávají antihistaminika. To jsou léky proti alergii a zmírňují svědění. Lékaři se shodují, že je lepší, když si tímto onemocněním projdete v dětském věku. Dospělého totiž může postihnout dramatický průběh nemoci. Nutná je izolace, protože jsou neštovice nakažlivé, dále se snažte dítko udržet v klidu, a to alespoň dva týdny.

 

Přidat komentář