Krom každodenních činností jsou zapotřebí i další domácí práce, jak na to? Ať už jste doma na mateřské nebo chodíte do práce, uklízet se musí. Pro některé je to zábava a vyžívají se v tom. Pro některé je to povinnost a věc nezbytná. Určitě je rozdíl, pokud jste na mateřské nebo už chodíte do práce. Já ten rozdíl vidím. Když přijdu z práce, raději trávím čas se synem než drhnutím podlahy.
K pohodovému úklidu patří nastavení si priorit
Dlouho se ve mě praly pocity úklid vs dítě. Doma by měl být pořádek, co kdyby někdo nečekaně přišel, co si o mě pomyslí? Nějak se tu ale kupily domácí práce a já nebyla schopná to vzít za správný konec. Důležité je určit si priority a nehledět na okolí. Co je pro Vás důležitější? Uklizený dům nebo šťastné dítě?
Jak jste na tom s moderní technikou? – Rizika nadužívání digitálních médií nejen u dětí
A jde to nějak skloubit? Ano jde! Ale nečekejte zázraky. Když uklidíte jednu místnost, v druhé se ten bordel udělá sám – kdo jiný by ho také udělal, že? Pro mého syna bylo nemyslitelné, aby zůstal sám, hned kňučel a dožadoval se pozornosti (ale s věkem to ustoupilo a teď v necelých třech letech si vyhraje chvíli i sám).
Myla jsem nádobí, syn za mnou nepřišel. To je divné, ale co alespoň na to mám klid. Jupí umyla a uklidila jsem kuchyň, to je zlatíčko asi si už vyhraje i sám. Nebo ne?
Je tu podezřelý klid? Jdu do obýváku a oči mi třeští z důlku. V dětském pokoji mám přebaloví pult, kde jsou i vatové čtverečky. A je jích tam hodně. Ano správně všechny byly v obýváku a pokrývali celou podlahu. No hlavně, že jsem to nádobí umyla, že.
Co z toho tedy plyne? Nesnažte se mít domácnost za každou cenu naklizenou – stejně toho nedocílíte, alespoň když je dítě malé. Tedy to je můj pocit a moje zkušenost.
Jak si zorganizovat uklízení?
- Chce to sešit, blog nebo třeba diář.
- Na každý den si rozvrhnete, co musíte udělat.
- Je na vás jaký čas k tomu určíte. Já třeba uklízela dopoledne.
- Kromě zametání a nádobí, to jsem si rozvrhla další činnosti, které jsou zapotřebí ne však každý den
Inspirujte se mým diářem
- Pondělí: nádobí, zamést, vysát, vytřít
- Úterý: nádobí, uvařit (většinou vařím na dva dny)
- Středa: nádobí, vysát, dát pračku jednu či dvě
- Čtvrtek: nádobí (kde se jen bere?), mytí koupelny, uvařit
- Pátek: nádobí, dát pračku, utřít prach, vysát, vytřít
- Sobota: zase to nádobí, vše by mělo být poklizené, abych mohla o víkendu relaxovat, uvařit
- Neděle: nádobí – někdy jsem ho nechala na pondělí, uvařit
A zas a znova dokola. Možná jste si všimli, že tam nemám žehlení. To nesnáším, ale kdybych žehlila tak buď v pátek až by bylo vše vyprané nebo hned druhý den, co by prádlo uschlo. Já mám ovšem báječnou babičku, která má žehlení ráda a už v šestinedělí se mi nabídla, že mi bude žehlit – jednou za čas, když opravdu nestíhám, tak jí to tam dám. Čas dokáže ušetřit i napařovač oděvů, který pro základní narovnání prádla mnohdy bohatě stačí. Vybrat ho můžete třeba v tomto testu napařovačů.
Úklid, který není potřeba každý den
Pak jsou tu takové ty činnosti, co se nedělají často například, mytí oken. Někdo myje okna dvakrát za rok někdo třeba i šestkrát. Záleží na každém já většinou 2 – 3 za rok podle toho, jak to zvládám. Velikonoce, pak na podzim a samozřejmě na Vánoce. Letos jsem to ale nezvládla. Jen jsem vyleštila upatlané sklo a rám, zbytek hold počká.
Hrajte si tak, aby to bavilo i Vás – Tipy na hry s dětmi aneb jak zabavit i ty nejmenší?
Velký úklid dělám před Velikonocemi – kolem Velikonoc a pak hlavně na Vánoce. Velkým úklidem myslím to, co se opravdu nedělá běžně – tedy já to tak nedělám, mytí lustrů, dveří, odsouvání nábytku, třídění skříní, apod. S Vánočním úklidem začínám už v říjnu/listopadu. Vše postupně, aby toho na jednou nebylo moc – každý víkend či den určený k úklidu, udělám něco navíc.
Mohlo by se zdát, že speciální diář na úklid je nesmysl ale věřte, že Vám to může usnadnit uklizení. A nemusí to být diář, stačí tabulka, kde si bude odškrtávat, co jste již zvládli. Uvidíte, kolik toho už máte a na konci vás bude hřát dobrý pocit.
Vyzkoušejte „škrtací“ bloček
Další skvělou variantou je bloček, kam si budete zapisovat, co je potřeba udělat. Tuto variantu teď když chodím do práce, preferuji já. Je to můj velký pomocník. Na začátku týdne (či dne) napíši co je potřeba udělat, v první řade nádobí, ale pak vyluxovat, umýt koupelnu a další nezbytné věci.
Nemám k tomu určený den, podle nálady udělám jednu či dvě věci a ze seznamu je vyškrtnu. Na konci týdne vím, co jsem ještě neudělala a co je potřeba. Vždy se snažím plán dodržet. Takto může fungovat právě i větší úklid. Třeba ten Vánoční jako jsem to udělala letos i v loni já.
Čistota je půl zdraví, ale vašemu dítěti na tváři úsměv nevytvoří. To můžete jen vy!