Každé malé dítě ví, že je jedinečné a dokonalé. V situacích, kdy o něm rodiče ale začnou nahlas pochybovat, soudit ho a za jeho názory trestat, v něm tento jedinečný pocit sebelásky utlumí. V nemálo rodinách totiž panuje názor, že dítě musí ve všem rodičům vyhovět.
Vánoce nemusí být dokonalé – Vánoce očima dětí jsou mnohem více kouzelnější
Dítě toužící po uznání se pak lehce nechá zmanipulovat. Někdy se bojí projevit, jindy se nad ostatní povyšuje nebo se naopak podhodnocuje a k ostatním přehnaně vzhlíží. Časem může začít nenávidět svoje tělo, chování, zvyky nebo povahu. Začne o sobě přemýšlet převážně negativně.
Jak znovu objevit sebelásku?
Sebelásku aktivujete tím, že se začnete mít rádi i se svými chybami. To nemusí nutně znamenat, že se spokojíte s čímkoliv a nemáte touhu na sobě pracovat. Se sebeláskou přijde i sebevědomí. Stav mysli, kdy si člověk věří, má svůj názor, za který se nestydí, umí říci NE, jde za svými sny, nezatížen názory druhých.
„Sebeláska je jedinou láskou na celý život.“ Oscar Wilde
Sebevědomý člověk má rád sám sebe a upřednosťuje svoje štěstí a pohodu před altruismem. Není nic špatného na sobeckosti, pokud nechcete potlačit sami sebe pro prospěch jiného. Konat dobro můžete, ale jen pokud chcete.
„Sobeckost a sebeláska zdaleka nejsou totéž, naopak jsou to protiklady. Sobecký člověk se nemiluje příliš, nýbrž příliš málo. Ve skutečnosti se nenávidí.“ Erich Fromm
Jak pěstovat zdravou sebelásku?
Nejideálnější je začít se řídit vlastními pocity. Chci/nechci druhému vyhovět? Nesnaží se mnou jen manipulovat, opravdu potřebuje pomoc nebo jen za sebe nepřevzal zodpovědnost? Oceňujte. Sebe, ostatní, přírodu, cokoliv a neustále. Když už o nějaké své nedokonalosti víte, prozatím ji přijměte.
Řekněte si ano, mám široké boky, ale i tak se mám ráda. A když budu chtít mohu začít zdravěji jíst a více se hýbat a mohu to změnit. Je to jen na mě, jestli a kdy to změním a vůbec mi nezáleží na názoru ostatních. Každý den poděkujte za všechno, co se vám povedlo. Vneste do vašeho života více vděčnosti.
Oprosťte se od potřeby obdivu a ocenění. Pochvalte se sami. Když víte, že jste pro danou věc udělali maximum, tak už to stejně přece lepší být nemůže, byť si sousedka myslí, že ta okna byste ještě jednou mohla přeleštit. Vy sami znáte svoji hodnotu a víte že jste originál.
K ostatním se chovejte s respektem. Neměňte nikoho k obrazu svému. Pokud už vám na druhém něco vadí, většinou časem zjistíte, že vy sami máte podobnou vlastnost, kterou skrytě nenávidíte. Takže se sebe zeptejte, co můžete udělat pro to, abyste se měli v této oblasti raději.
Stejně tak je zajímavý poznatek, že pokud k někomu přehnaně vzhlížíte a obdivujete na něm konkrétní vlastnosti, znamená to, že i vy už je v sobě máte a měli byste je jen objevit nebo rozvinout.
Nebojte se přerušit vztahy s lidmi, v jejichž společnosti se necítíte dobře
Poslouchejte se, jak o sobě mluvíte a smýšlíte. Nekritizujte se. Usmějte se na sebe do zrcadla a řekněte si něco hezkého. Neřešte, jestli máte nohy dlouhé až na zem, ale oceňte jakou práci pro vás každý den vykonají, kolik kilometrů zvládly ujít a že vám stále dobře slouží.
Cvičit je potřeba 10 minut denně – Logopedie – Stojí za to naučit se správně mluvit
Dělejte si radost. Masáží. Oblečením. Novou vůní. Vy za to stojíte. Budete-li se cítit dobře, ostatní si hned všimnou rozdílu. Pečujte o svoji psychiku. Naučte se meditovat. Choďte často do přírody. Sportujte. Naučte se žít v přítomnosti. Nemyslete na to co bylo, to už stejně nezměníte, ani na to co bude, to stejně netrefíte ;o)
„Žij dneska, protože včerejšek už není a zítřek být ani nemusí.“ Jaroslav Dušek
Splňte si své sny. Pokud budete opravdu chtít, nic není nemožné a třeba zrovna vy máte talent, na který jste dosud ani nepomysleli, protože jste měli malé sebevědomí. Ta doba je pryč, teď už víte jak na to. Další poznatky a návody najdete v Učebnici sebelásky od Lucie Kolaříkové.