Jak podpořit u dětí zodpovědnost

jak podpořit zodpovědnost u dětí
Kristina F
Autorem Kristina F

Každý chce, aby jeho dítě bylo zodpovědné a plnilo si své povinnosti. Nechcete mu pořád stát za zadkem a kontrolovat ho, jestli si napsal úkoly, přišel včas do školy, snědl svačinu, nachystal si věci a další? Víme, jak se cítíte, a vnímáme, jak se snažíte své děti vést k zodpovědnosti, ale zkuste se na to chvíli podívat dětskýma očima.

V případě, že si dítě neplní své povinnosti, tak se to snažíte napravit. Zamyslete se ale prosím, jakým způsobem to děláte. Kontrolujete každý jejich krok a stále jim připomínáte jejich povinnosti? Tak to je velká chyba. Tento přístup totiž vede k tomu, že zodpovědní jste tady především vy a dítě poslouchá vaše příkazy.

děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

Většinou je poslechne, protože se  bojí nebo nechce poslouchat váš dlouhý proslov o tom, co zase udělalo špatně. Taky se mu nemusí líbit, že si ani nevyslechnete jeho názor nebo návrh. Všechny děti chtějí být už velké a zodpovědné, úplně stejně jako jsme to chtěli v jejich věku my. Proto se musíme naučit, jak správě dítě vést ke zodpovědnosti, tak aby to bylo nenásilně a přirozenou cestou.

Co kdyby bylo vše úplně jinak?

Jak by se vám líbilo, kdyby vaše dny byly klidnější, mohli byste se na své děti vždy spolehnout a nemuseli se denně stresovat, jestli dítě udělalo, co má? Nejúčinnější, co můžete udělat pro jeho přirozený rozvoj, je dítěti předat zodpovědnost za jeho činy.

Pokud totiž vaše dítě ví, že tady je vždy “mamča” nebo “taťka” a ti to vždy vše vyřeší, proč by chtělo být zodpovědné a plnit si své povinnosti, když mu to vše vždy připomenete? Děti ví, co potřebují a jak to chtějí, jsou ochotné se s vámi na všem domluvit, ale musíte jim k tomu dát prostor a příležitost.

Děti jsou báječná a úžasná stvoření. Rodiče své děti milují a snaží se jim v tom velkém nebezpečném světě zajistit kvalitní život a zázemí, ale mnohdy se nechávají ovládat strachem. Jednoduše se o své děti bojí a tím jim i méně důvěřují. Zkuste svým dětem víc důvěřovat, vždyť oni důvěřují vám na 100% už od narození. Věří, že vše, co děláte VY, je správně.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Otázka pro vás

Jestli váháte, zda si video pustit, pak si prosím položte jednu důležitou otázku: “Opravdu se chovám a jednám tak, jak chci, aby se chovalo moje dítě?” Pokud byla odpověď na tuto otázku ANO, pak vám to doma nejspíše klape dle vašich představ a já se s vámi z toho moc těším, ale pokud byla odpověď na otázku NE, pak si udělejte 25 minut času a pusťte si video pomocí tlačítka níže.

Video nevychovy zdarma

Podívejte se také na záznam z přednášky Katky Králové na Svobodě NaŽivo

 Jak dítěti pomoct ke skutečné zodpovědnosti

Přidat komentář