Denní řád a režim se pro každou věkovou skupinu dětí mění. Je ale užitečné, hned po narození dítěte, nějaký nastavit a dodržovat ho. Pomůžeme tak organizačně nejenom sobě, ale hlavně dítěti, které řád potřebuje. Lépe se pak v průběhu dne orientuje a je mnohem klidnější, když ví, co kdy bude následovat a zejména pokud jsou pak jeho očekávání naplněna.
Základní potřebou novorozence je krmení
Je zpočátku naprosto normální, že budete přes den kojit každou hodinu a několikrát i v noci. Časem se frekvence bude snižovat a dítě si dokáže na svoji porci jídla i chvíli počkat. Nezkoušejte však trpělivost už u novorozenců, se zlou se potážete.
Pravidelnost děti milují – Pravidelnost stravování u dětí je základ!
Některé děti nemají problém s rozlišením denního a nočního režimu hned po narození. U další skupiny dětí dojde k ustálení po 3. měsíci. Ať už je to u vás jakkoliv, buďte trpěliví, nic není napořád a s každým měsícem se šance, že dítě bude spát v noci delší úsek, zvyšuje.
Uspávání a uspávací rituály
Kontroverzní téma je uspávání. Podle americké terapeutky a rodinné poradkyně Naomi Aldort je cílené uspávání zbytečná námaha s nevalným výsledkem. Pokud je dítě unavené, usne kdykoliv a kdekoliv. Pokud ho nedokážete uspat, zřejmě ještě není dost unavené a bohužel to musíte respektovat. Že může být dítě ospalé poznáte podle toho, že si mne oči, škrabe se, zívá či kňourá. Časem vysledujete, kdy už přichází čas na odpočinek.
Miminka spávají několikrát denně. Postupně jednou dopoledne a jednou odpoledne. Starší dětí už jen odpoledne. Některé děti odpolední spánek nepotřebují od 1,5 roku, některé si rády odpočinou i v pěti letech. Je to individuální. Pokud máte velký problém s uspáváním a nočním režimem dítěte, můžete ho odpoledne vzbudit dříve. Většinou to ale nepomáhá a dítě může být rozmrzelé.
Pro rodiče školáků – Denní režim je pro školáka alfou i omegou úspěchu
Je dobré si večer stanovit pevný čas, kdy dítě chodí spát a dodržovat ho bez ohledu na víkendy, svátky či prázdniny. Všechny děti milují tzv. uspávací rituály. Rituály mohou zahrnovat krmení, koupání a převlékání, masáž, kojení, zpívání ukolébavek, čtení pohádek apod. Důležité je provádět je pravidelně každý den zhruba ve stejnou hodinu a ve stejném pořadí.
Jakékoli změny, které vybočují z rutiny, mohou vyvolat nežádoucí reakce, snažte se proto těmto komplikacím vyhnout a režim striktně dodržujte i třeba na dovolené.
Pokud je s dítětem přes den doma jen matka, je užitečné otce zapojit do péče třeba tím, že mu zcela přenecháte koupání nebo i uspávání dítěte. Maminka má nárok na chvilku pro sebe a může se na ni každý den těšit a počítat s ní ve svém programu. Navíc se touto „výpomocí“ utužuje vztah dítěte s otcem.
U starších dětí se můžete s partnerem domluvit, že se budete ob den střídat při sprchování/koupání a čtení pohádek. Tak jsme si to zavedli u nás doma.
Vycházky a pohybová aktivita
Kromě toho, že dítě potřebuje pravidelný režim krmení a spánku, také denně potřebuje přísun čerstvého vzduchu a pohybovou aktivitu. Naučte dítě, že se chodí ven za každého počasí. Posilujete tak jeho imunitu. Výjimka platí pro novorozence s váhou pod 3 kg, pro oblasti, kde je momentálně vyhlášena smogová situace či v mrazu větším než -5 °C.
Režim pro starší děti
I starší děti potřebují režim. Nedovolte jim vynechávat snídani, svačinky dávejte i nadále dvakrát denně. Po příchodu ze školy nechte děti vydechnout a domluvte se s nimi, do kdy si udělají domácí úkoly. Odpoledne nezapomeňte na nějakou pohybovou aktivitu. Děti do 10 let ocení večerní usínací rituál, včetně hygieny, přečtení pohádky a pravidelného času usínání. Školní děti by měly spát 8 – 10 hodin denně.
„Abyste pochopili lásku vašich rodičů, musíte sami vychovávat děti.“ Čínské přísloví