Přirozená potřeba dítěte, již v batolecím věku, je vlastnoručně si vyzkoušet, jak věci fungují. Od těchto prvních pokusů samostatnosti, byste neměli dítě zrazovat. Jak jinak se to má naučit?
Jak na to s oblékáním?
Sebevědomí dítěte podpoříte, když ho necháte vybrat, které oblečení si na sebe vezme. Pokud jde o oblečení na doma, nechte mu volnou ruku. Nekritizujte ho, pokud si vybere oblečení, které k sobě barevně nebo vzorem neladí. Vkus si bude dítě tříbit ještě následujících několik let, není třeba být hned dokonalý.
Pokud jdete mezi lidi a na výběru oblečení vám záleží, předložte dítěti třeba dvě pro vás schůdné varianty a nechte ho vybrat si z užšího množství oblečení.
Stravování je součást výchovy
Další oblastí, kde není radno bránit dítěti v rozvoji, je stolování. Dovolte dítěti mít svou vlastní lžičku. Vy ho můžete dokrmovat druhou lžičkou. Dítě si cvičí jemnou motoriku a brzy se začne trefovat do pusy přesněji. Existují plastové bryndáčky „s okapem“, které vám usnadní následný úklid.
Dovolte dítěti, ať si může vybírat i potraviny. Nemyslím tím, že si může vybrat sladkost místo oběda, ale že si může vybrat například druh ovoce nebo typ ořechů, na které má zrovna chuť.
Správné hygienické návyky si dítě osvojuje
Koupání a sprchování je oblast, kde je do určitého věku dozor dospělé osoby nutný. Nikdy nenechávejte dítě samotné ve vaně, i v malém množství vody se dítě může utopit. Sprchování dítě zvládne samostatně přibližně od 7 let. Předtím ho však naučte nastavit bezpečnou teplotu vody, ať minimalizujete nebezpeční opaření.
Zubní hygieně se děti musí také naučit
Přestože v již výše zmíněných oblastech se rodiče zdráhají dítěti předat zodpovědnost u zubní hygieny je to často naopak. A zrovna tady to není na místě. Rodiče by podle stomatologů měli dětem zuby dočišťovat až do věku deseti let. Do té doby totiž není dítě dostatečně manuálně zručné, aby bylo schopné si všechny zuby dokonale vyčistit.
Proč děti do uklízení nenutit? – Jak udržet dětský pokoj uklizený?
Maminky se často chlubí, jak si jejich dvouleté dítě už pěkně samo čistí zoubky. Tříleté dítě s několika kazy pak není výjimkou. Důvodem je nejenom nedostatečné mechanické odstraňování plaku, ale i složení stravy, která často obsahuje nadmíru obilovin a cukru. Právě kombinace lepku a cukru je zdrojem zubního plaku. Schválně si zkuste vyčistit zuby po chlebu s medem a po brokolici se sýrem. Je to velký rozdíl, že?
Předání zodpovědnosti starším dětem
Čím je dítě starší, tím je v ideální variantě samostatnější. Mělo by převzít zodpovědnost za vlastní konání a povinnosti. První příjemnou dětskou povinností může být péče o domácího mazlíčka. My jsme si pořídili myš, když dětem byly 3 roky a 6 let. Měli za úkol při čištění terária vyhazovat starou podestýlku. Teď máme kočku a podmínkou bylo, že starší dcera bude vysávat, čistit kočičí WC a kočku krmit. Je zodpovědná a povinnosti si plní.
Čas letí a z vašeho předškoláka je školák. Je ideální, pokud v první třídě děláte úkoly a přípravu na vyučování společně. Postupně se ale stáhněte a na dítě jen dohlížejte. Dítě se učí z chyb, takže když si jednou zapomene učebnici, věřte, že už se mu to podruhé většinou nestane. Přestane se spoléhat, že podle rozvrhu chystá maminka a vezme na vědomí, že za obsah aktovky zodpovídá samo.
Podpořte dětskou vytrvalost – Jak naučit dítě stanovovat si cíle a podpořit jeho vytrvalost?
Stejně tak pokud mu budete pořád ořezávat pastelky, tak nebude mít důvod si je udržovat v pořádku samo. S prvním dítětem je předávání zodpovědnosti pozvolnější, ale uvidíte s každým dalším dítětem, jak budou samostatné mnohem dříve. Zjistíte totiž, že když jim umetáte všechny cestičky a všechno za ně řešíte, děláte jim jen službu medvědí.
Ne/doprovázení dítěte do školy
Hodně záleží na vyspělosti dítěte a na místě vašeho bydliště. Než dítě pustíte do provozu samotné, měli byste předtím absolvovat několik cest do školy společně. Ujistěte se, že se dítě rozhlíží na obě strany, umí bezpečně přecházet přes ostrůvky, pozná barvy na semaforu či si poradí s nepřehlednou situací vlivem zaparkovaných aut.
Nám se osvědčil systém přehození rolí, kdy je dítě rodič a rodič dítě. Držte se za ruce a nechce iniciativu při přecházení zcela na dítěti. Ono dává pokyn, kde lze přejít. Tím, že se držíte za ruce, můžete kdykoliv při nebezpečí zasáhnout. Během cesty si také můžete o jednotlivých situacích popovídat.
Určovat ty, které byly či nebyly bezpečné a proč. Přestože většina rodičů nedoprovází dítě déle než do třetí třídy, mějte na paměti, že podle dopravních expertů není dítě schopné správně odhadnout vzdálenosti a rychlost vozidel, až do věku deseti let. Já jsem dceru do školy a ze školy doprovázela do začátku třetí třídy. Mladší syn chodím sám od druhého pololetí první třídy.
„Zkusme naše děti učit, jak mají myslet, místo toho, co si mají myslet.“