Sociální sítě, podobně jako celý internet, jsou do určité míry anonymní. Mladí lidé a děti na nich mohou trávit mnoho času, navazovat v tomto digitálním světě přátelství, jde o jakousi součást teenagerovské kultury. Sociální sítě jsou, podle názoru dětí a mladých lidí, po všech stránkách přínosem a nemálo volného času dětem zaberou právě ony.
Jak vidím sociální sítě já?
Jde o médium nové generace. Vytvoří základní a mocnou platformu pro online komunikaci s milióny uživatelů. Kombinují v sobě vlastně všechny přednosti, které má blog, chat, e-mail, sdílení souborů a jiné internetové aplikace.
Mezi mladými lidmi jsou tak sociální sítě ve velké oblibě. Jestliže nechcete ztratit kontakt s přáteli ze zahraničí, se starými přáteli, s obchodními partnery, těžko budete hledat něco lepšího.
Díky sociální síti můžete poukázat na to, co se vám povedlo, ukázat svůj vlastní názor na mnoho věcí, podělit se o to, co vás zaujalo, co se vám líbí či to, nad čím se naopak pohoršujete.
Čtěte: „JÁ TO CHCI“ a „TO JE MOJE“ aneb jak dítě nerozmazlit?
Tyto pozitiva tak podporují atraktivnost sociálních sítí. Na druhou stranu je sociální síť velkým žroutem vašeho a především dětského času. Děti jsou na ní schopny strávit i několik hodin denně, některé dokonce celé dny, v podstatě stejně jako spousta dospělých, takže se není čemu divit.
Jestliže pracujete na počítači, pak se často stává, že svou stránku kontrolujete několikrát denně, a to narušuje soustředěnost v práci. Sociální sítě navíc také obsahují velké množství informačního odpadu.
Když je tedy budete používat a nedáte si pozor, může vám hrozit ztráta soukromí či profesionální image. Používáte-li sociální sítě jen pro soukromé účely, mějte na paměti riziko úniku soukromých a intimních informací.
Přes sociální sítě takzvaně sdílíme s přáteli prakticky všechno, videa, fotky, blogy, články, zkrátka cokoliv. Mezi nejčastěji používané funkce patří právě sdílení a komunikace s přáteli, tedy chatování.
Komunikační kanály se mohou v dnešní době stát také nejrychlejším zpravodajským médiem současnosti. Slouží často také k výměně informací, tedy nejen ke sdílení osobního obsahu.
Některé sociální sítě zase nabízejí mikro-blogovací systém. Tedy lidé se zde mohou vyjádřit, avšak jsou limitováni znaky. Sociální síť s touto službou má význam pro ty, kteří chtějí na internetu být za odborníky na danou oblast a tímto se snaží vybudovat vlastní značku. Pojďme se ale podívat na to, co se stane, když se k tomuhle všemu dostávají i děti.
Děti na sociálních sítích
Trávení času na internetu je dnes pro děti naprosto běžnou zábavou. K věcem, o které se děti na internetu zajímají, se řadí také návštěva sociálních sítí. To má ovšem jeden háček, musí jim být nad 13 let.
Ovšem některé děti nezastaví ani podmínka věku, vždyť si to vyzkoušejte sami, odkliknete „potvrzuji, že jsem starší …“ a jste tam. Jednoduše si pár let přidají a rázem jsou z nich aktivní členové sociální sítě.
Mohou tak činit pod přezdívkou či vlastním jménem a dostanou se prakticky všude, kam chtějí a vidí vše, co chtějí. Tento malý podvůdek, na první pohled zcela banální, způsobuje, že se děti dostanou na sociální sítě ve věku, kdy jsou zranitelnější a ovlivnitelnější.
Čtěte: Oblíbené dětské otázky: Mami, tati a PROČ?
Neumí přesně odhadnout nebezpečí nástrah internetu. Na nich totiž děti nekomunikují jen s kamarády a s těmi, které znají, ale často s cizími lidmi. Ti se pod nějakou záminkou a často i cizím jménem, vplíží do dětské přízně.
Děti jim mohou důvěřovat, lehce podlehnou pocitu, že je všechno v pořádku a bez zábran tak mohou těmto lidem sdělit telefon, e-mail, adresu či jiný osobní údaj. Když k tomu dítě přidá i informaci, že se chystáte za dva dny na dovolenou, dovedete si asi představit, co by se mohlo stát.
- Na internetu, a tudíž i na sociálních sítích, dětem hrozí šikana, zneužití e-mailové adresy, psaní agresivních zpráv, zastrašování a podobně.
Jak tedy děti od toho všeho uchránit?
Před internetem dítě nechráníme, tak před sociálními sítěmi bychom taky neměli. Takže pokud nastal čas, kdy se začne zajímat o sociální síť, buďte otevření a vysvětlete vše, co je potřeba.
Řekněte dětem o všech nástrahách a vysvětlete vaše obavy. Na sociálních sítích buďte přítomni i vy. Přidejte si své dítě za přítele, můžete tak mít kontrolu nad jeho veřejnou komunikací a nad tím, co všechno sdílí s ostatními.
Dobré také je, když se s ním budete na toto téma bavit, a to naprosto normálně. Můžete tak zjistit, s kým si vaše dítě píše, o čem a podobně. Pokud budete k dětem otevření a upřímní, budou ony k vám stejné. Nebudete tak mít důvod se čehokoliv obávat.
Čtěte: Rodičovské fráze, které dětem ubližují
Nezapomeňte zdůraznit, jaké jsou nástrahy při kontaktu s cizími a neznámými lidmi. Za děti se totiž dnes mohou vydávat i dospělí jedinci, kteří nemají čisté úmysly. Určete si společně nějaká jasná pravidla, tedy to, jak dlouho může být u počítače, a jak dlouho stráví na internetu.
Základním pravidlem bezpečnosti na sociálních sítích je především zájem rodičů. Pokud nebudete všechno zakazovat a nutit tak děti dělat něco za vašimi zády, můžete mít bezpečnost svého dítěte pod kontrolou.
Zajímejte se proto o všechno, co dítě na internetu dělá, co na něm hledá a jak moc jej „zasáhly“ sociální sítě, jak moc je na nich aktivní a co vše tak sdílí. Projevte zájem upřímný, ne za účelem vyzvídání. Pokud patříte k rodičům, kteří sociální sítě také využívají, podělte se s dětmi i o vaše zájmy.