Prvních šest měsíců života dítěte je zásadních, dítě se doslova mění před očima a to každým dnem. Jak jej tedy uspokojit a motivovat ho ke zdravému vývoji?
1. měsíc vývoje
U novorozenců se objevují krátké chvíle, kdy dítě bdí, je klidné a svá očka má široce otevřená. To jsou chvíle, které můžete jako rodiče využít. Skloňte se k němu, s úsměvem jej pozdravte a povídejte mu něco.
Čtěte: Jak správně reagovat, když vaše dítě něco provede?
Jakmile zachytí váš pohled, bude vás sledovat a poslouchat. Toto jsou důležité chvíle, kdy rodiče s dětmi navazují kontakt a vzájemnou sounáležitost. Tyto chvíle rodiče naplňují uspokojením a vytváříte si tak intenzivnější a pevnější láskyplné pouto.
2. měsíc vývoje
Druhý měsíc je ve znamení úsměvů, tedy přesněji vás dítě, za vaši pozornost, úsměv a hovor odmění svým spokojeným úsměvem. Většina dětí tím dává najevo své pocity z toho, jak si s ním maminka či tatínek povídají. Pro následující rozvoj je toto povídání velmi důležité. Postupem času se naučí, alespoň na krátkou dobu, zabavit samo hračkou.
3. měsíc vývoje
Doba bdění dítěte se prodlužuje s jeho věkem a také se zlepšují jeho pohybové schopnosti, především tedy držení hlavičky a pohyby ručiček. O správném motorickém vývoji jsme si už psali v článku, odkaz na něj přikládám níže. Během třetího měsíce je proto dobré zavěsit nad dítě hračku.
Může ji mít v postýlce, kočárku, na dece, zkrátka kdekoliv. Může tak hračky pozorovat, dotknout se jich, zprvu náhodně, poté už s jasným cílem. Zanedlouho si dítě uvědomí, že se hračka pohybuje právě díky jeho pohybu, takže to bude dělat s jasným cílem.
Jakmile bude lépe a lépe ovládat pohyby ruček, bude umět nejen natáhnout je k hračce, ale také si je dávat úmyslně do úst. Jednou rukou si bude osahávat tu druhou.
4. měsíc vývoje
Během čtvrtého měsíce bude hračku chytat oběma rukama a dávat si ji do pusinky. Nebraňte mu v tom. Pro nejmenší jsou právě ústa důležitým poznávacím orgánem a cucání všeho, na co narazí, je pro ně naprosto běžné. Vždy však dávejte pozor na hygienu a bezpečnost!
Čtěte: Jak na opruzeniny u kojenců?
Některé děti se ve čtvrtém měsíci nespokojí jen s ležením na zádech, chtějí se otáčet na bok. Je-li váš potomek jeden z těch pohodlnějších, pak jej můžete lákat k nejrůznější pohybové aktivitě, a to například hrami na zemi či na pohovce. Poloha na bříšku je velmi zdravá, proto by se dítě v ní mělo cítit spokojeně a naučit se po hračkách sahat i v této poloze.
5. měsíc vývoje
V pátém měsíci dítě ležící na zádech zvedá své nožky, a to výš a výš. Začíná si osahávat kolínka, někdy si také může hrát s prstíky na nožkách, popřípadě je opět prozkoumávat svými ústy. Podporuje tuto dětskou aktivitu pomocí nejrůznějších her s nožičkami.
Můžete recitovat jednoduché říkanky. Takovéto hry děti zbožňují a ocení vás hlasitým smíchem. Někdy dokonce mohou samy takovéto hry vyžadovat či „veselým křikem“ vás pobízet, abyste s hrou začali či nepřestávali.
6. měsíc vývoje
V šestém měsíci děti uchopují předměty každou rukou zvlášť, doposud tomu bylo tak, že předmět chytaly oběma rukama současně. Do každé ruky si tak mohou vzít jinou hračku a současně je držet. Vyvíjí se rovněž způsob úchopu.
Čtěte: Reflexy kojení
Palec se dostává oproti ostatním prstům do opozice, takže držení je lepší a zacházení s předměty jemnější. Na hračky proto můžete přivázat mašličky, šňůrky a podobně (opět dbejte na bezpečnost). S těmi si pak děti hrají a náhodou si mohou také vzdálenější hračku k sobě přitáhnout.
Pomaličku začínají v šestém měsíci života chápat i to, že předmět či osoba, která se z jejich zorného úhlu vytratila, může i dále existovat, a tím pádem tyto věci a osoby začíná hledat. V tomto období využijete oblíbenou hru „kuk na mámu/tátu“, kterou můžete různě obměňovat.