Jak na opruzeniny u kojenců

jak na opruzeniny u kojenců

Pokožka novorozenců a kojenců je jemnější a citlivější na vnější vlivy, než je tomu u starších dětí a dospělých.

Nejčastějším kožním problémem u kojenců jsou opruzeniny v plenkové oblasti neboli plenková dermatitida.

Jak opruzeniny vypadají

Na počátku jde o zarudlá místa, někdy s pupínky, která se vyskytují v plenkové oblasti, nejčastěji v okolí genitálií a na zadečku. Někdy se mohou opruzeniny objevit i na jiných místech těla v záhybech kůže. V některých případech může dojít až ke vzniku prasklinek na kůži, mokvajících míst nebo tvorbě puchýřků naplněných hnisem.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Příčiny opruzenin u kojenců

 • působení moči – vlhké a teplé prostředí v plence narušuje obrannou funkci kůže. Moč navíc po delší době mění své chemické složení a sama o sobě pak dráždí pokožku
 • působení stolice – stolice obsahuje bakterie, které narušují pokožku
 • mechanické namáhání kůže plenkou – v místech tření okraje pleny o kůži může dojít ke vzniku oděrek, které jsou vstupní branou pro infekci
 • bakteriální a kvasinkové infekce – v plenkové oblasti snáze proniknou do pokožky
 • podráždění vyvolané chemickými látkami z vlhčených ubrousků, mýdel, pracích prášků nebo aviváží
 • opruzeniny jsou častější při průjmech, při užívání antibiotik a při změně strany, např. na začátku přikrmování

Prevence a léčba opruzenin u kojenců

 • časté přebalování dítěte, zvláště po stolici. Po stolici omyjte znečištěnou oblast vodou (navlhčeným vatovým tampónem nebo pod tekoucí vodou) a osušte.
 • po očištění namažte plenkovou oblast mastným krémem na opruzeniny – na výběr je velké množství krémů, obvykle s obsahem oxidu zinečnatého, rybího tuku, vazelíny, panthenolu a dalších složek. Krém je vhodné nanést na pokožku ihned po osušení, aby se dobře vstřebal.
 • kdykoli je to možné, nechávejte dítě bez plenky
 • používejte plenky vhodné velikosti, plenka by neměla být příliš těsná,
 • pokud dáváte dítěti látkové pleny, nepoužívejte přes ně neprodyšné plastové kalhotky

Kdy kontaktovat lékaře

Opruzeniny se při správné péči o pokožku obvykle ztratí během několika dní. Pokud se stav zhoršuje (pokožka je zanícená, mokvá nebo se objevují prasklinky), může to být příznakem bakteriální nebo kvasinkové infekce. Lékař v takovém případě předepíše vhodnou mast s antibakteriálním nebo protikvasinkovým účinkem.

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.