Vše o alergii na pyl

vše o alergii na pyl

Pylová alergie

Nejběžnějším projevem pylové alergie je rýma. Objevit se může také alergický zánět spojivek. Nejvíce se objevuje sezónní alergická rýma, ta se často označuje pojmem senná rýma.

Symptomy alergie na pyl

Hlavní symptomy alergické rýmy, která je sezónní, je kýchání (v jednom sledu kýcháte alespoň 10x – 30x), pocity ucpaného nosu, svědění nosu, otok nosní sliznice, rýma. Po těchto symptomech často přichází alergický zánět očních spojivek, který provází svědění, pálení a slzení. Aby alergie vznikla, ve vzduchu musí být určitá koncentrace pylových zrn. Obvykle stačí v průměru 10 – 20 pylových zrn na metr krychlový.

POZOR: Sezónní pylová rýma může také být první symptom a první projev skryté celoroční alergie. A to alergie například na roztoče, domácí prach či zvířata. Může doprovázet také jiná alergická onemocnění, průduškové astma a podobně.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Rostlina jako důvod alergie na pyl

Bývají to traviny, byliny, dřeviny, a to ve chvíli, kdy začínají kvést nebo kdy kvetou. Období, kdy jednotlivé rostliny kvetou, najdete v pylovém kalendáři.

  • Trávy – kukuřice, lipnice, psárka, pýr, srha kostřava, bojínek, rákos
  • Dřeviny – jilm, lípa, platan, topol, bříza, javor, vrba, buk, jasan, líska, olivovník, habr, kaštanovník, jírovec, jasan, dub, cypřiš, olše
  • Byliny – řepka, hořčice, jetel, pelyněk, ambrózie, jitrocel, tolice vojtěška, drnavec

Jak probíhá pylová sezóna?

V České republice probíhá pylová sezóna zhruba od poloviny března do konce září. Rozdělujeme tuto sezónu na tři období.

  1. Jarní období – ve vzduchu jsou pyly dřevin
  2. Letní období – ve vzduchu jsou pyly trav
  3. Podzimní období – ve vzduchu se objevují pyly plevelů

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem máma, dcera, vnučka i snacha a vím, že je někdy těžké se svými nejbližšími vyjít, natož se s nimi domluvit. Snažím se vám proto ukázat, jak se můžete naučit komunikovat otevřeně a užít si mateřství se svými dětmi naplno. Své myšlenky a názory čerpám z vlastních zkušeností a ze studií psychologie. Zaměřuji se, na vztahy mezi rodiči a dětmi, ale také o komunikaci partnerskou a pracovní.

Se svým partnerem zakladatelem projektu www.bezvymluv.cz Patrikem Zapletalem, se snažíme ukázat lidem, že ve školách nás nenaučí, jak život žít, ale jak hledat jistotu a dělat v životě to, co nechceme. S Patrikem věříme, že každý je hoden život žít tak, jak by chtěl, jen je potřeba umět si nastavit životní cíle a určit si priority.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.