Vše o alergii na pyl

vše o alergii na pyl

Pylová alergie

Nejběžnějším projevem pylové alergie je rýma. Objevit se může také alergický zánět spojivek. Nejvíce se objevuje sezónní alergická rýma, ta se často označuje pojmem senná rýma.

Symptomy alergie na pyl

Hlavní symptomy alergické rýmy, která je sezónní, je kýchání (v jednom sledu kýcháte alespoň 10x – 30x), pocity ucpaného nosu, svědění nosu, otok nosní sliznice, rýma. Po těchto symptomech často přichází alergický zánět očních spojivek, který provází svědění, pálení a slzení. Aby alergie vznikla, ve vzduchu musí být určitá koncentrace pylových zrn. Obvykle stačí v průměru 10 – 20 pylových zrn na metr krychlový.

POZOR: Sezónní pylová rýma může také být první symptom a první projev skryté celoroční alergie. A to alergie například na roztoče, domácí prach či zvířata. Může doprovázet také jiná alergická onemocnění, průduškové astma a podobně.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Rostlina jako důvod alergie na pyl

Bývají to traviny, byliny, dřeviny, a to ve chvíli, kdy začínají kvést nebo kdy kvetou. Období, kdy jednotlivé rostliny kvetou, najdete v pylovém kalendáři.

  • Trávy – kukuřice, lipnice, psárka, pýr, srha kostřava, bojínek, rákos
  • Dřeviny – jilm, lípa, platan, topol, bříza, javor, vrba, buk, jasan, líska, olivovník, habr, kaštanovník, jírovec, jasan, dub, cypřiš, olše
  • Byliny – řepka, hořčice, jetel, pelyněk, ambrózie, jitrocel, tolice vojtěška, drnavec

Jak probíhá pylová sezóna?

V České republice probíhá pylová sezóna zhruba od poloviny března do konce září. Rozdělujeme tuto sezónu na tři období.

  1. Jarní období – ve vzduchu jsou pyly dřevin
  2. Letní období – ve vzduchu jsou pyly trav
  3. Podzimní období – ve vzduchu se objevují pyly plevelů

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.