Je spousta otázek, na které hledají maminky odpovědi. Radí se, s kamarádkami. Poznávají svět rodičovství a snaží se v něm plout, ale co když se začnou topit? Kde je záchranný kruh? Ať už svůj kruh najdou v knížkách, na internetu nebo tady v naší kouzelné výchově, měly by si především uvědomit jednu důležitou věc, když je napadají tyto nebo podobné otázky
Co, jak, kdy a proč?
- Jak vychovat dítě?
- Jak uspat miminko?
- Kdy začít s příkrmy?
- Kdy dávat dítě spát?
- Co dělat když se vzteká?
- Co udělat aby poslouchalo?
Na tyto otázky naleznou totiž odpovědi jen tehdy, pokud začnou hledat nejprve samy u sebe. Rodičovských knížek je spousta. Radí nám, jak dítě vychovat, jak s ním komunikovat, kdy je ten správný čas dát dítěti první mrkvičku, a dle mě se také často zapomíná na jednu důležitou věc.
Dítě se učí nejenom tím, co my mu předáme a vnukneme, ale především pozorováním neboli nápodobou.
Pokud chceme, aby dítě bylo vychované, musíme se takto chovat i my. Pokud chceme, aby dítě bylo slušné a slušně mluvilo musíme to dělat i my. Pokud se vztekáme a křičíme, těžko dítě těžko naučíme jednat v situacích s klidnou myslí a rozvahou.
Dítě se učí pozorováním, pozoruje svět kolem sebe a my jsem v jeho středu.
Dítě si všímá, i když si myslíme, že teď zrovna ne
Dítě je neuvěřitelně všímavé, postřehne i námi nepostřehnutelné. Já si myslela, že syn (a nejen on i děti obecně) se dokáží soustředit jen na jednu věc, ale nedávno mě to vyvedlo z omylu. Jsou neuvěřitelně všímavé ke svému okolí.
Oba jsem nemocní, takže nestandardně téměř celý den koukáme na pohádky, spíše televizi obecně. Občas si zahrajeme s legem, pexesem… ale nejen mě v těhotenství a s chřipkou na krku to vyčerpává, ale i syn v horečkách nebyl do hraní moc divý.
Rozhodla jsem se synovi pustit pohádky přes počítač, na které opravdu rád koukal. Já si pustila seriál Přátelé. (znáte tento seriál? Já ho miluji. A nemyslím si , že byl nějak vyloženě nevhodný pro děti) Co by se mohlo stát, kdyby se koukal se mnou, napadlo mě v tu chvíli, že nejspíše nic.
Zrovna běžel díl, kdy Joy praštil Rosse do nosu. Během minuty ke mě přišel syn a dal mi pěstí do nosu. Moje okamžitá reakce byla: Ondrášku, co to děláš? V tom jsem se podívala na televizi a pochopila jsem. Proč Vám tento příběh vyprávím? Abyste v praxi viděly, jak je dítě vnímavé a co vidí, vyzkouší. Nemusí být soustředěné na danou věc, přesto si všímá všeho, co děláte vy nebo co se děje v jeho okolí. Nikdy dítě nepodceňujte.
Jak se sebou pracovat?
Než začnete vychovávat své dítě vychovejte sebe :-). Naučte se soustředit se na sebe, co děláte, jak reagujete. A skutečně děláte všechno, co po dětech požadujete? Křičíte? Vztekáte se? Je to skutečně nutné? Nedá se to vyřešit jinak? Když si lehnete, usnete hned nebo vám to chvíli trvá?
Zkuste mluvit sama se sebou, ano možná jste už mockrát slyšely a myslíte si o tom své, alespoň to vyzkoušejte. Využijte svou volnou chvilku večer v koupelně. Přemýšlejte, zda jste se v dané situaci nemohla chovat jinak. Uvědomte si svojí chybu, popište si ji, najděte také její nové řešení, které můžete příště vyzkoušet.
V žádném případě, si nikdy nic nevyčítejte, chyby jsou pro rozvoj sebe samotného velmi důležité a jejich uvědomění si, už svědčí o tom, že jste na správné cestě.
Šťastná máma, šťastné dítě
Pokud dokážete v sobě najít ten vnitřní klid a harmonii, věřte, že ji najde i vaše dítě. Nejen, že komunikace s ním bude lehčí, ale jak si bude všímat vašeho chování, nevědomky vás začne napodobovat. Myslete i na sebe. Během mateřství a celodenního kolotoče kolem dítěte, je důležité, abyste si udělala čas pro sebe. A také pro sebe a partnera.
Je na vás, jak chcete trávit jen svůj čas. Zda si zajdete na masáž či kosmetiku. Stačí chvilka – vaše chvilka relaxace. Stačí, jen když po obědě uspíte dítě a vezmete si časopis, uvaříte si kávu nebo si večer dáte horkou vanu.
Nezapomínejte na vašeho manžela/partnera je důležité, abyste trávili čas spolu. Ideální je mít hlídání, které my naštěstí máme. A to i víkendové. Je hezké se krásně nastrojit a někam vyrazit. Pokud nemáte hlídání, vůbec to nevadí, vše se dá zařídit. Když uspíte dítě, udělejte si romantický večer doma. S uspáváním dětí vám může pomoci článek – Jak na spánek, aby netrpělo dítě a vy s ním?
Zasloužíte si relaxovat a myslet jen na sebe