V dnešním článku bych vám chtěla napsat něco o rodinném centru Kukačka v Ostravě, které mě velmi zaujalo. Toto centrum vedou dvě hodné tety Kiki a Anička. Rodinné centrum Kukačka funguje především jako herna pro děti a rodiče, ale krom toho můžete využít i různé další aktivity, ať už třeba cvičení nebo v létě příměstský tábor pro děti od 4 let.
Více aktivit, jejich ceník a určení můžete vidět níže na jejich letáčku. Centrum sídlí sice v prvním patře, takže přístup s kočárky je celkem obtížný, ale to je jediné mínus, které jsem zatím v centru objevila.
Maminkám s malými dětmi doporučujeme v případě zájmu návštěvy využít nosítko nebo šátek k dopravě batolete do herničky.
Odpolední herna Kukačka je přístupná pro rodiče s dětmi každý pracovní den od 15:00h do 18:00h a můžu vám také prozradit, že mě tam každé úterý najdete. Chodíme tam totiž tetám vypomáhat a každé úterý herničku s Domčou hlídáme. Tímto tedy všechny zvu k návštěvě ať už herny, tak i k případnému popovídání si.
Tetám jsem také položila pár otázek, abyste se dozvěděli něco ze zákulisí.
RC Kukačka – Aničko a Kiki, kdo vlastně jste?
Jsme dvě sestry, které založením Kukačky zrealizovaly svůj sen mít rodinné centrum. Než jsme založily Kukačku, pracovaly jsme pro Institut pro ženy v prostorách Vivy, kde jsme hlídaly děti v dětském klubu Kuky. Když se Viva rušila, naskytla se nám příležitost prostor využít a navázat zároveň na činnost dětského klubu.
Jako velké plus bereme také to, že můžeme spoustu času trávit spolu, protože se máme rády 🙂 Naše třetí sestra, která je spolu s námi zakladatelkou, je momentálně na mateřské dovolené, ale my se už nemůžeme dočkat, až tady s námi bude také.
Ve volném čase všichni společně jezdíme na výlety, sportujeme. Jsme hodně rodinně založené a to je také důvod, proč se snažíme podporovat rodiny v našem okolí 🙂
Jaký je váš cíl s centrem Kukačka, plánujete nějaké novinky?
Naším cílem je do dění v našem centru zapojit především rodiče na rodičovské dovolené, protože víme, že právě v této době bývá spousta žen upoutaná doma a tak trochu osamělá. Rády bychom, kdyby si maminky mohly u nás realizovat své sny, například vést kroužky, besedy nebo přednášky. Například maminka holčičky, která k nám chodila na cvičení a na školičku, je poradkyně látkových plenek a mívá u nás „plenkohrátky“ s workshopem.
Ale také chceme těmto maminkám dopřát chvíle samy pro sebe, aby si bez dětí mohly vyřídit, co potřebují, nebo si prostě jen odpočinout. Do budoucna v RC Kukačka plánujeme přednášky, kurzy i pro rodiče, bazárky a více kroužků pro děti. Zatím jsme na to jen my dvě, ale snad se nám podaří zapojit více maminek a studentů.
Co všechno vaše centrum Kukačka spolu s kavárnou nabízí?
Momentálně nabízíme během školního roku hlídání dětí, a to už od miminek, takzvanou miniškoličku a cvičení rodičů s dětmi. Odpoledne hernu otevíráme pro veřejnost, kdy si lidé mohou se šálkem kávy či jiného nápoje a dobrot z kavárny Laura Coffee popovídat a odpočinout, zatímco jejich děti se vyřádí.
Všimla jsem si, že máte na tvářích stále úsměv, jak je to možné? Prozradíte tajemství?
Protože my svou práci milujeme. Děti jsou úžasné a dokáží nás překvapit i rozesmát.
Líbí se mi váš otevřený přístup k dětem, prozradíte nám, kde jste se školily?
Kromě pedagogického vzdělání nám nejvíce daly naše zkušenosti. Práce s dětmi nás provázela celý život, naše maminka byla vychovatelka a my jsme jí vždy pomáhaly. Také jsme jezdily jako instruktorky na tábory, pracovaly ve škole apod.
Práce s dětmi nás zkrátka baví, a proto vždy, když naše centrum někdo navštíví, objeví se úsměv a na tváři zůstává. Ono by ani nešlo neusmívat se na ty malé andílky a jejich rodiče. Našim cílem je, aby rodiče odcházeli spokojení a na mračící se personál bychom se spokojeně nedívaly ani my.
Kolikátý rok už pořádáte příměstské tábory?
Příměstské tábory pořádáme letos čtvrtým rokem. Během letních prázdnin míváme 4 až 6 turnusů, termíny se odvíjejí od toho, abychom si i my stihly odpočinout a načerpat energii. Rodiče mohou své děti přihlašovat zhruba od března, kdy vyvěšujeme na web i Facebook aktuální informace.
Jelikož se jedná o Ostravu, vyjíždíte s dětmi někam mimo, nebo aktivity plánujete jen v městě?
Během táborů jsme časově omezeni, takže se nedostaneme někam mimo město. Také jsme zjistily, že spousta dětí vůbec nezná ostravskou kulturu a její památky, což je velká škoda. Proto se snažíme dětem tuto kulturu a památky ukázat v době našeho tábora. Na každý týden vybíráme jednu a rádi uvítáme i vaše nápady a návrhy.
Můžete nám napsat pár činností, které děláte, když je hezky, a když prší?
Každý den máme dané téma, podle kterého se odvíjí i aktivity. Když je hezké počasí, trávíme čas převážně venku, kde máme připravené hry, sportovní soutěže, chodíme do blízkého lesa, kde například v pohádkový den stavíme obydlí pro lesní skřítky.
Když prší, jsme v našem centru, kde hrajeme hry, kreativně tvoříme a snažíme se vytvořit co nejpestřejší program. Máme spoustu společenských her, hrajeme divadlo, vyrábíme koláže, květináčky a spoustu dalšího.
Vždy hlavně dbáme na kolektivitu, aby se všechny děti co nejlépe začlenily a vznikla tak skvělá parta kamarádů.
Popište nám prosím jeden celý den, aby si rodiče mohli udělat představu, jak to u vás chodí.
Popíšeme vám například den, který měl název Čarodějnický. Ráno, než jsme se všichni sešli v našem centru, měly děti volnou zábavu.
Poté se děti rozdělily do čtyř skupin, ve kterých plnily úkoly, nejprve poznávaly předem připravené ingredience do kouzelného lektvaru (v kelímcích jsme měli například kuličky nového koření, sušené bylinky, rybízovou šťávu), hodnotila se hlavně kreativita názvu.
Dále vymýšlely zaklínadlo. Nejvíce byly děti nadšené, když se přinesl rendlík s „bažinovou vodou“ (zelený čaj), děti přimíchávaly ingredience a přitom říkaly zaříkadla. V poledne vždy chodíme na oběd do restaurace. Po obědě děti odpočívají při pohádce.
Odpoledne děti našly dopis od čarodějnice s pokyny, že výměnou za jejich lektvar dostanou poklad. Podle mapy pak hledaly poklad v lese, kde se také nasvačily. No a mezi 16-17 hodinou děti odcházejí domů.
Máte nějaké limity pro počet dětí?
Řídíme se platným zákoníkem, který uvádí počet dětí na pedagogického pracovníka, ale osobně upřednostňujeme menší skupiny dětí (na táboře okolo 12), kterým se můžeme individuálně věnovat a lépe je tak poznat.
Závěr
V našem rodinném centru Kukačka přivítáme děti malé i velké, a s nimi i jejich „dospěláky“. Tak jako ve škole, jsou u nás také pravidla a my prosíme o jejich dodržování. Těm, co číst ještě neumějí, prosíme rodiče o přečtení nebo přetlumočení.