Na první pohled by se mohlo zdát, že není pro ženu nic jednoduššího než vychovávat holčičku. Jsou stejného pohlaví, znají svojí životní roli, podobně komunikují. Často však žena záhy zjistí, že to vůbec snadné není. Zejména z jednoho hlavního důvodu a tím je vztah novopečené matky se svojí matkou.
Co všechno si my ženy odnášíme z původní rodiny
Naše máma nás učí, jak jednat s muži. Náš první mužský vzor a tréninkový partner pro komunikaci s muži, je náš otec. Pokud manželství funguje bez problémů, je velká pravděpodobnost, že i manželství našeho dítěte si povede dobře. Pokud však matka nemá štěstí na partnery a zahořkne, pak má často problémy ve vztahu i její dcera. Popř. ani není schopná nějaký vztah navázat. Nemá totiž tu důvěru v muže a vidí v nich příčinu všeho zla, matčiných špatných nálad a probrečených nocí.
Dalším důležitým aspektem, který nás ženy ovlivňuje je schopnost naší matky vcítit se do našich potřeb. Pružně a laskavě na ně reagovat. Stejně tak nás ovlivňuje její vztah k ženskosti, k vnímání vlastního těla, jak prožívá menstruaci, jak zvládá rodinný život a vůbec svoji ženskou roli ve společnosti obecně.
Okolo devátého roku se dívka učí být ženou. Pokud nemá v rodině dostatečně silný vzor, taková dívka může být více chlapecká a své ženství mnohdy hledat velkou část života.
Bez dobrého vztahu s matkou sice můžeme vést spokojený život, ale nikdy nebudeme mít dostatečně uspokojený pocit zázemí, podpory a lásky. Tyto naše komplexy a nedořešená témata nás budou provázet i v naší nové rodině a ovlivňovat náš vztah k dětem, nejenom k dcerám.
Naše vnitřní dítě může strádat. Je pamětí našeho dětství, nejvíce citlivá a mnohdy zraněná část naší bytosti. Léčení vnitřního dítěte obvykle přináší člověku velikou úlevu a pocit radosti.
Jak si lépe porozumět s mámou?
- Berte svou mámu jako rovnocenného partnera.
- Nesnažte se ji nijak měnit.
- Za každým jejím rozhodnutím, komentářem či volbou hledejte pravé příčiny. Nic se neděje náhodně a vaše matka nemá důvod jít proti vám a ubližovat vám. Často tak jedná jen z pocitu strachu nebo doufá, že vám svými radami usnadní život.
- Najděte si čas na upřímný rozhovor, kde předložíte vaše představy a očekávání, nebojte se říct, co vám na ní vadí a co byste naopak potřebovala.
- Pokud vám na vaší matce, něco bytostně vadí, jedná se o zrcadlení. To, co mi vadí na tom druhém, je můj vlastní nedostatek, který na sobě nevědomě nepřijímám. A na tom můžete zapracovat, aniž byste musela měnit mámu.
- Oceňte snahu, že se vám neplete do vedení domácnosti, výchovy či do stravovacích zvyklostí vaší rodiny.
- Pomáhejte jí podle svých sil.
„Budoucnost národa je v rukou matek.“ Honoré De Balzac
Jak si lépe porozumět s dcerou?
- Berte svou dceru jako rovnocenného partnera.
- Nesnažte se ji nijak měnit.
- Dospělou ženu nikdy dodatečně nevychovávejte.
- Předejte jí zodpovědnost a nechte ji nést důsledky při její volbě účesu, partnera i při výchově dětí.
- Buďte jí oporou za každé situace.
- Najděte něco, za co ji alespoň občas upřímně oceníte.
- Snažte se pochopit, že dělá to nejlepší co může a umí, i když vám se toto počínání možná jeví jako nedokonalé či naivní.
- Nekomentujte, neraďte, jen řekněte svůj pohled na věc respektujícím způsobem.
- Nenuťte dceru, aby se vám zavděčila.
Vztahu mezi matkou a dcerou velmi škodí představy o tom, jaká by ta druhá měla být. Pokud obě strany od těchto představ ustoupí, vznikne prostor pro vzájemnou lásku, toleranci a respekt.
„Být matkou znamená chránit své děti před každou myslitelnou bolestí, ale současně jim věřit, že si pro sebe vyberou v životě to nejlepší.“ Rowan Coleman