Přehled vyšetření v průběhu těhotenství

vyšetření v těhotenství

1)   První kontrola

Také se jí říká vstupní prohlídka. Na ní se potvrzuje těhotenství, tedy přesněji to, jestli je žena těhotná a jestli je plod v děloze. Žena by svého ženského lékaře měla navštívit ve chvíli, kdy se jí menstruace opozdí (tedy nenastane) o dva až tři týdny. Jestliže se těhotenství potvrdí, pak žena začne chodit na pravidelné kontroly do poradny pro těhotné.

Poradnu pro těhotné budete navštěvovat:

–        do 23. týdne těhotenství jednou za čtyři týdny

–        mezi 24. – 32. týdnem těhotenství jednou za tři týdny

–        mezi 33. – 36. týdnem těhotenství jednou za dva týdny

–        v 37. – 40. týdnu těhotenství jednou za týden

2)   Při každé návštěvě se budou provádět tato vyšetření:

–        měření krevního tlaku (TK)

–        kontrola přibývání na váze

–        vyšetření na přítomnost cukru a bílkovin v moči (za pomoci papírového proužku)

–        měření pulsu (P)

3)   Krevní vyšetření

Měsíc po první prohlídce se provádí vyšetření krve. Účel tohoto vyšetření je poznat krevní skupinu a také to, zda se neobjevují nějaké nemoci, jako například HIV/AIDS, žloutenka typu B, syfilis a podobně. V prvním trimestru je odběr krve součástí kombinovaného testu (UZ + krevní odběry na PAPP – A, beta-hCG). Tento kombinovaný test není povinný, provádět by se správně měl pouze na velkých klinikách nebo u soukromých lékařů. Vyšetření krve se v průběhu těhotenství se opakuje, a to přibližně ve 36. týdnu.

4)   Tripple test

Provádí se v 16. týdnu těhotenství. Jeho úkolem je podle hladiny určitých látek (AFP, HCG a E3) odhalit, zda nehrozí riziko postižení plodu. Je-li vše v pořádku, těhotná se nemusí strachovat. Jestliže je však výsledek testu abnormální, přichází doporučení na různá vyšetření, jako například na genetické vyšetření, na odběr plodové vody a podobně.

V současné době se ale kromě tripple testu využívá už mnohem přesnější vyšetření pomocí kombinace testů krve a ultrazvukového vyšetření. Oboje se provádí v 10.-12. týdnu těhotenství. V krvi se zjišťují hladiny dvou látek (PAPP-A a bHCG). Ultrazvuk pak provádí speciálně vyškolený lékař. Ten je schopen na snímcích změřit tzv. nuchální translucenci (v lékařské zprávě bude napsáno NT), což je tloušťka záhlaví miminka. Plody s nejčastějšími syndromy mají hodnoty NT velmi vysoké. Sleduje se i přítomnost nosní kůstky, úhel obličeje a další. Tento kombinovaný test ale není hrazen pojišťovnou.

5)   Vyšetření za pomoci ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření pomáhá určit těhotenství, počet embryí v děloze, uložení embryí a také stáří embryí. Nastávající maminku vůbec nebolí a miminku neubližuje. Obvykle se provádí za celou dobu těhotenství čtyřikrát, a to na začátku, kdy se potvrzuje gravidita, u kombinovaného testu v jedenáctém až třináctém týdnu, podrobný ve dvacátém až dvacátém druhém týdnu, a pak kontrola růstu miminka ve třicátém až dvaatřicátém týdnu. Objeví-li se komplikace, provádí se test ultrazvukem častěji, podle aktuální potřeby. Ozvy miminka by se od 28. týdne měly poslouchat vždy!

6)   Screening zjišťování protilátek proti krevní skupině miminka

U žen, které mají Rh faktor negativní, se provádí zjištění protilátek, a to ve 12., 20., 28. a naposledy ve 36. týdnu těhotenství. U žen, které mají pozitivní Rh faktor, lékař pátrá po nepravidelných protilátkách. A jak často? Minimálně dvakrát během doby těhotenství.

7)   Vyšetření u obvodního doktora

Doktor natočí EKG srdce.

8)   Stomatologické vyšetření

Zuby se těhotným ženám kazí mnohem rychleji a častěji než běžně, proto je i toto vyšetření nutné.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

9)   Stěr z cest porodních

Stěry slouží ke zjištění, zda se neobjevuje streptokok skupiny B, tedy Streptococcus agalactiae. Pro novorozence jde o bakterii nebezpečnou. Jiné bakterie nejsou škodlivé.

10)  Kardiotokografické vyšetření

Natáčí se ozvy plodu, a to přesně od ukončení 38. týdne. Je-li těhotná žena různě riziková, ozvy plodu se natáčí dřív.

11)  Ultrazvukové vyšetření (těhotenský screening)

První vyšetření ultrazvukem se dělá v 18. – 20. týdnu a zaměřuje se na:

–        uložení placenty

–        množství plodové vody

–        přesné určení počtu plodů

–        měření jednotlivých částí plodu

–        určení stáří plodu a hmotnosti plodu

–        zjištění vývojových a vrozených vad u plodu

–        monitorování srdeční činnosti plodu

Vyšetření ultrazvukem druhé se provádí ve 30 – 32. týdnu těhotenství. Je zaměřeno na:

–        monitorování množství plodové vody

–        změření jednotlivých částí plodu (srovnání s prvním ultrazvukem)

–        stav placenty

–        monitorování polohy plodu

–        monitorování pohybové aktivity plodu

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.