Kdy je čas začít s příkrmy?

Kdy je čas začít s příkrmy
 • u zdravého prospívajícího kojence je doporučováno výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce
 • příkrm nemá být zaváděn před ukončeným 4. měsícem věku, nejpozději je třeba jej začít zavádět u kojených, částečně kojených i nekojených dětí v 6 měsících věku
 • při zavádění příkrmů by měla být zohledněna vývojová zralost dítěte, viz níže
 • zahájení příkrmů mezi 4. a 6. měsícem věku s sebou v našich podmínkách nepřináší závažná zdravotní rizika
 • zahájení příkrmů před 4. měsícem věku nebo po 6. měsíci věku s sebou nese některá zdravotní rizika, viz níže,
 • pokud kojené dítě po 4. měsíci věku neprospívá, doporučuje se nejprve podpořit matku v kojení a zavést nemléčný příkrm. Pokud se laktace nezlepší a pokud nedojde k prospívání, zavede se k příkrmu kojenecká formule
 • druh potravin používaných při zavádění příkrmů není podložen vědeckými důkazy a je závislý na lokálních zvyklostech. Jako první z příkrmů se doporučují potraviny s dostatečným obsahem železa. Při zavádění příkrmů se nedoporučuje odkládat kontakt s lepkem ani s potravinami, které byly tradičně považovány za alergeny.
 • příkrmy do 1 roku věku nemají být dosolovány ani doslazovány. Do 2 let věku se nedoporučují nízkotučné potraviny,
 • neupravené kravské mléko by mělo být dítěti podáváno nejdříve po ukončeném 12. měsíci věku. Výživa v druhé polovině kojeneckého období má být pestrá.

Známky zralosti dítěte k přijímání příkrmů

 • dítě udrží hlavu ve stabilní vzpřímené poloze
 • dítě koordinuje oči, ruce a ústa při hledání, uchopení a vkládání potravy do úst
 • dítě je schopno polykat a tolerovat tuhou stranu.

Rizika předčasného nebo pozdního zavádění příkrmů

Rizika předčasného zavádění příkrmů (před 4. měsícem věku):

 • příkrmy mohou předčasně vytlačit ze stravy mateřské mléko a tím snížit jeho produkci u matky. Výsledkem by mohl být nedostatečný příjem energie a živin z potravy u dítěte.
 • zvýšené riziko průjmových onemocnění a následné podvýživy, neboť sliznice zažívacího ústrojí u nejmenších kojenců nemá vytvořenou dostatečnou obranu proti bakteriálním nákazám
 • zvýšené riziko rozvoje alergických onemocnění a následné podvýživy z důvodu nezralosti střevní sliznice

Rizika pozdního zavádění příkrmů (po 6. měsíci věku):

Ebook- Jak komunikovat s dětmi
 • zpomalení růstu a podvýživa z důvodu nedostatečného příjmu energie a živin,
 • deficit některých stopových prvků, zejména železa a zinku, kterých je v mateřském mléce pro potřeby dítěte v pozdějším věku přirozený nedostatek,
 • promeškání vhodné doby pro rozvoj některých motorických schopností, jako je např. žvýkání.

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

2 komentáře

 • Dobrý den,dceři je 8,5měsíce,od ukončeného 4měsíce jsme začly s příkrmy,nebyl problém,až donedávny. Cca měsíc už nechce jíst nic jiného jen mlíčko-nutrilon,večer kaši,a bílí jort s piškoty,občas mi sní ovoce,a nejvíc chce domácí pribináka,což dělám z bílého jogurtu a smetany. Už si nevím co dál,jestli to je jen takové období?

  • Pavlínko, je opravdu možné, že se jen jedná o období,kdy vaše dcerka nepotřebuje ostatní potraviny. To si můžeme spojit například s počasím, ve vedrech nechutná mnohdy ani mě. Dále mě napadá ještě jedna maličkost a to, zda-li se nejedná o oblíbení si daného pokrmu. Děti stejně jako dospělí mají chuťové pohárky a s věkem zjišťují, co jim chutná a co naopak ne a pokud vyžadují něco opakovaně, pak je možné, že si tohle jídlo nejspíše oblíbily. Samozřejmě nepřestávejte nabízet i další potraviny. Pokud tohle období bude přetrvávat ještě déle než 3 týdny, pak doporučuji konzultaci s pediatrem, který vám pomůže se zařazením běžné stravy do jídelníčku. Nevěšte hlavu, děti to mají často s jídlem velmi podobně jako dospělí, taky jim někdy prostě jen nic nechutná. Nabízejte stále, ale nenuťte, poproste dcerku, aby alespoň vyzkoušela, ochutnala bez nátlaku a přesvědčování, jak je to dobré. Povídejte o tom, co nám všechno jídlo dodává, proč musíme jíst ovoce, zeleninu apod. Zkuste se chvíli, přestat trápit a jen dcerce pomozte novému jídlu přijít na chuť. Vyzkoušejte například udělat dvě jídla a nabídněte k ochutnání. Když nabídneme dvě máme větší šanci, že si dítě vybere, alespoň jeden. Jestli vaše dcerka, lépe přijme jídlo sladší, pak do pokrmů, vždy přidávejte mrkev, ta jídlo přirozeně osladí a možná vám to pomůže, k tomu aby zkoušela i jinou zeleninu.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.