Jak zvládnout nástup dětí do školky bez pláče?

Jak zvládnout nástup dětí do školky bez pláče?
Autorem Kristina F

Každé dítě nástup do školky a následující dny zvládá jinak. Některé se tak těší a tak se mu ve školce líbí, až nechce domů. Jiné zase dochází s hrůzou a mnohokrát jej rodiče dotlačí i násilím. Nemám na mysli násilí fyzické, ale rodiče častokrát dítě prostě strčí za dveře a rychle utíkají.

Zkuste se pozastavit nad tím, v jak velkém množství se tohle ve školkách odehrává. Kolik rodičů už teď doma sedí a jsou už teď zoufalí z toho, jak jejich dítě zvládne nástup do školky. Zkuste si položit otázku: Proč si už teď dělám vrásky z něčeho, co ještě nenastalo?

Drtivá většina rodičů si dokáže představit něco, co by mohlo nastat. Ale neuvědomí si, že právě to je následně ovlivní. Nerozhodují se totiž na základě svého uvědomění a cítění. Jednoduše, i když se v tom necítí dobře, dělají to a ještě si z toho dělají starosti, které následně nevědomky předávají dětem.

Co je rozhodující při nástupu do školky?

  1. Dítě musí rozumět (musí pochopit a porozumět, co ho čeká, hlavně mu ale nelžete)
  2. Styl vaší výchovy a to, jaké dítě je (vyrovnané, nervózní, stydlivé, živější)
  3. Vaše nastavení (jak se cítíte vy, cítí se i dítě, svým chováním reaguje, neumí vám to vysvětlit)
  4. Nastavení školky (nebojte se říci ve školce, jak to potřebujete)

Jak to řešit?

Pokud už nyní pochybujete o tom, že vaše dcera/váš syn nástup do školky zvládne v klidu, nejspíš to tak bude. Svými pocity ovlivňujete sebe a své okolí, takže tenhle pocit a obavu na dítě přenesete a nástup budete zvládat těžce. Uklidněte se a zkuste dodržet tyto tři kroky.

Video: Potřebujete se s dětmi dohodnout? – Jak s dětmi dohodu nedělat?

1. Dítě potřebuje čas
Každé dítě je jiné, takže každé potřebuje jiný čas. Nebuďte nervózní, řekněte dítěti, že až bude připravené zůstat samo, ať vám řekne. Prozkoumejte školku společně, máte na to právo, jedná se o vaše dítě a vy chcete, aby se mu tam líbilo a cítilo se dobře. Řekněte mu, jak se ve školce líbí vám, co vás zaujalo, podělte se s ním o své pocity. Pokud jste nervózní, přiznejte to, dítě to stejně cítí.

Tip: Zahrajte si doma na školku, máme pár dní do konce prázdnin, takže je na to nejlepší doba. Nachystejte si věci do školky, vyzkoušejte nové papučky. Ráno po snídani si společně zacvičte, pak si dejte svačinu, po ní si něco namalujte nebo vyrobte, zahrajte si pexeso nebo jinou vaši oblíbenou hru, dejte si oběd, po něm si běžte společně odpočinout a po spinkání si třeba zajděte na zmrzlinu.

2. O školce mluvte
Povídejte si s dítětem o školce i o prázdninách, aby bylo připravené na nástup. Je velmi důležité, aby dítě vědělo, co ho čeká a jak to bude probíhat. Pokud se dítě bojí, zjistěte, z čeho má strach ještě před nástupem. Ptejte se ho, co by mu mohlo pomoci, aby to pro něj bylo snadnější. Děti se neumí vyjadřovat, je to na nás. My musíme dětem pokládat otázky, stejně jako oni nám, abychom jim porozuměli.

Pokud dítě nudíte a nemá zájem se o školce bavit, nenuťte ho, vymyslete jinou formu, jak byste s ním mohli o školce mluvit. Běžte na procházku a projděte se kolem vaší školky, pokud máte možnost, běžte se podívat do zahrady. Mluvit a vyptávat se ohledně školky můžete také při hře na školku. Možností je spousta. Každá máma své dítě za ty roky strávené doma už dobře zná, takže každá si určitě najde tu svoji metodu, jak dítěti školku přiblížit a jak jej navnadit, aby se do ní těšilo.

3. Nebojte se to říci učitelce
Někteří rodiče se bojí a poslechnou autoritu. Pokud vám dítě učitelka rve z náruče celé ubrečené a vy už máte slzy na krajíčku a stejně s tím nic neuděláte, uvědomte si, co zrovna prožívá vaše dítě. Stejný pocit, jako cítíte vy, sdílí i dítě. Pokud jsou ve vaší školce učitelky ráznější, nebojte se jim říct, že u vás to takhle nefunguje a že potřebujete čas.

Řekněte jim, jak se cítíte a jak se cítí vaše dítě, že pro vás tohle v pořádku není a potřebujete pochopení. Pokud se vám přístup učitelky nelíbí, proberte to hned první dny, abyste si vyjasnily, jak to máte vy, a požádejte o respektování. Můžete také ve školce doporučit Nevýchovu, její principy a postupy by učitelky mohly oslovit. Následně tak zařídíte i klidný nástup dalším dětem.

Buďte stále napůl dětmi. Sdílejte jejich pocity a dívejte se na situace jejich očima. Následně pak také sdílejte, jak by bylo vám, kdyby vás někdo strčil do cizího prostředí a rychle utekl.

Jak vychovat chlapečka, jak vychovat holčičku

Kurz o výchově dětí s Milanem Studničkou je opravdu rozsáhlý. Hlavní 7-mi týdenní kurz obsahuje 71 videí, která jsou tříděná podle jednotlivých tématických celků. Dále je zde sekce webinářů zaměřené na konkrétní témata. Výhodou online kurzu je, že nemusíte dodržovat žádné termíny, je tedy jen na vás, jak a kdy budete studovat.

Novinkou je tzv. Klub dovychovaných rodičů, který mimo výše uvedeného kurzu o výchově dětí obsahuje v podstatě všechny na jednom místě a kde se přidává každý týden nový obsah. Navíc máte na obě varianty celých 14 dní na vyzkoušení, takže pokud si v prvních dvou týdnech řeknete, že tohle není ono nebo se vám kurz prostě nebude líbit, jednoduše ho můžete vrátit, a to bez udání důvodu. Nikdo se vás nebude na nic vyptávat.

Napřed se ale musíte rozhodnout, že se vám situace u vás doma nelíbí a chcete s ní něco dělat. Nikdo vám nemůže dát manuál na konkrétní situace, ale v kurzu vás Milan naučí, jaké jsou možnosti na zvládání různých problematických situací a hlavně, jak se na ně naučit hledat řešení.

Přidat komentář