Jak pomoci dítěti rozvíjet zdravé sebevědomí?

Jak pomoci dítěti rozvíjet zdravé sebevědomí?
Autorem Kristina F

Všichni své děti milujeme, to je víc než jasné. Ovšem ne všichni jim to ale umíme dát adekvátně a denně najevo. V dnešní době, která je uspěchaná a ve znamení stresu, na objetí, pohlazení, milý úsměv, důvěru a pochopení nezbývá moc času.

A to všechno umí dětskou duši podlomit. Děti pak ztrácí své sebevědomí, víru ve vlastní schopnosti, v sebe sama. Vybrala jsem ty nejdůležitější body, které vám mohou pomoci vaše dítě lépe pochopit a zdravě rozvíjet jeho sebevědomí. Pro rodiče je důležité, aby pochopili, že v životě nejde jen o věci materiální. A ještě důležitější je, aby dítě opravdu vědělo a cítilo, že je milované a pro vás to nejdůležitější. Nejpřirozenější pro rozvoj zdravého sebevědomí je šťastná rodina. Dítěti dává nenahraditelné pocity, jako jsou:

  • pocit bezpečí a jistoty
  • domov, zázemí, místo pro život
  • lásku rodičů, sourozenců, prarodičů
  • sebedůvěru, pocit vlastní důležitosti
  • hodnoty, které jsou v životě důležité
  • úctu k rodičům, k sobě samému, k  prarodičům, k okolí
  • pocit, že někam patří

Jestliže dítě tyto pocity nenajde v dobrém a pevném rodinném zázemí, pak jich samo ve svém vlastním životě dosáhne jen velmi těžce. Ponese si v sobě určitou křehkost, strach, minimum sebedůvěry, přecitlivost, vnitřní nejistotu. Nechci, abyste si mysleli, že z rozpadlé rodiny nelze vychovat zdravě sebevědomé dítě. Samozřejmě, že se to dá a není to složitější nebo těžší. Děti jsou velmi flexibilní a rychle se adaptují, především v nízkém věku. Ať je vaše situace jakákoliv, na pochopení a podporu stačí i jeden.

Jak vychovávat zdravě sebevědomé dítě?

Kontakt mezi rodičem a dítětem, zejména ten tělesný, je důležitý. Co to znamená? Projevovat dítěti lásku už od nejútlejšího dětství, hladit ho, líbat, objímat, mazlit se s ním, zkrátka dát mu své city najevo. Na dítě si vyhradit dostatek času, věnovat mu pozornost. Vychutnejte si čas strávený s dítětem. Hrajte si s ním, jděte na procházku, povídejte si, ponořte se do dětské říše a dívejte se na svět jejich očima. Čas strávený s dítětem je důležitý a velmi krásný. Vždy je dobré dítě vyslechnout, jeho prosby, trápení, tajná přání, radosti, štěstí, pomoci mu vyřešit problémy, které i když rodičům přijdou banální, pro dítě jsou životně důležité.

Dále se dítěte ptejte na to, co se u něj děje, berte ho v úvahu při rodinných rozhodnutích, aby mělo pocit, že je součást rodiny, ke které vzhlíží. Dítě chvalte, a to i za drobnosti a malé úspěchy, prostě za cokoliv, co dítě udělá dobře a správně. Pochvala je často účinnější než samotná kritika, trest či nejrůznější hrozby. Existuje tzv. formule povzbuzení, kterou můžete, ale nemusíte dodržovat. Tento vzorec říká, že poměr mezi chválou a trestem by měl být 5:1. Jestliže v jednom dni dítě jednou potrestáte, pak ho v tom samém dni musíte pětkrát pochválit. Jedině tak se poměr vyrovná. Když děti kritizujete, ztrácejí odvahu, nevěří si, nemají dostatek sebedůvěry pro své úkony a touhy. Proto své děti povzbuzujte, buďte mu vzorem a oporou.

Dopřejte dítěti konat i bez vás, pokud jsou přesvědčeni o tom, že to zvládnou!

Nechte je dělat vlastní rozhodnutí, dopřejte jim odpovědnost za své skutky, vše samozřejmě ale přizpůsobujte jejich věku. Jestliže dítě samo cítí, že něco dokáže udělat i bez vaší pomoci, pak ho nechejte to alespoň vyzkoušet. Zákazy a příkazy typu „nesmíš“, „nechoď“, „neber to“, „nemůžeš“ a podobně dítě svazují a stává se z něj dítě bezmocné. I když to rodiče myslí často pro jeho vlastní dobro, ve skutečnosti to dítěti spíše ubližuje.

V každém dítku se skrývá „malý čertík“, který je neustále láká k nějaké špatnosti, ale to je většinou pouhá zvědavost a touha po objevování. Proto svým dětem pomáhejte tohoto čertíka zkrotit, ale nezapomínejme na to, že to, co my už dávno známe, je pro ně velká výzva. V takových chvílích nám pak ten „čertík“, který je v nás dospělých, radí sáhnout k výchovné metodě „pár na zadek“. Ale vzápětí obvykle takového rozhodnutí litujeme. Proto je důležité se takovým tělesným trestům vyhýbat, co to jen jde. A to je zase často velká výzva pro naše nervy. V tom by vám mohl pomoci článek níže.

Čtěte: „Výchovným“ pohlavkem si autoritu nezískáte!

Dejte dětem pocit, že život je krásný, ať se z něj radují. Přistupujte ke každodenním povinnostem a starostem tak, jak byste chtěli, aby k nim přistupovaly vaše děti. Svými problémy ve vztahu je nezatěžujte, nerozumí tomu, akorát jim v hlavičkách uděláte zmatek. A teplo a láska, kterou doma mají, se nedá nahradit vůbec ničím. U dítěte, které je spokojené a šťastné, se vyvíjí zdravé sebevědomí, víra v sebe sama a ve své schopnosti. Jak toho tedy dosáhnout? Jedině tak, že budete spokojeni i vy, dospělí!

Své každodenní starosti (nedostatek financí, stres v práci, apod.), zkrátka problémy svého života na děti nepřenášejte. Mají svých vlastních starostí dost, a i když si myslíte, že jsou to banality, pro ně je to velké trápení. A navíc, ty skutečné problémy na ně v dospěláckém životě ještě čekají. Buďte pro děti oporou, jistotou a mějte pro ně pochopení. Také laskavou náruč, pohlazení a objetí. I vám jako rodičům prospěje, když se na chvíli vrátíte do bezstarostných dětských časů. Do doby, kdy jste se jen smáli, neměli žádné starosti, cítili jste okolo sebe lásku a radost. Jde o pozitivní osvěžení a nevídaný příval energie, který se vám dostane do žil ve chvíli, kdy uniknete od všech povinností. A navíc, v dnešní době stresu a nervozity je to k nezaplacení.

Přidat komentář

1 Komentář