Dá se „zařídit“, aby se dítě naučilo spát celou noc?

Dá se "zařídit", aby se dítě naučilo spát celou noc?
Autorem Kristina F

Co na ně platí a jde to vůbec? Já na syna nikdy extrémně netlačila, říkala jsem si dost často, že ten den respektive noc určitě jednou přijde sama. A hurá je to tady, trvalo ten jen 3 roky a kus a už spí celou noc, samozřejmě i bez plen. Každé dítě je jiné, píši a říkám to snad pořád. Když máte miminko tak vám nebude spát celou noc. I když jsou i takové, co to dokážou, a pokud přibývají v pořádku na váze, pak bych je rozhodně nebudila.

Nutit dítě ke spánku nebo jej nechávat v pokoji vyřvat do vyčerpání není tím nejlepším řešením.

Metoda nechat dítě vyřvat – funguje, ale zanechává na dětech následky

  • Necháme dítě vyřvat do vyčerpání sil – vždyť ono usne

Existují rodiče, kteří tuto metodu berou jako velmi pozitivní, jsou totiž přesvědčeni o tom, že si dítě roztahuje plíce. Možná k tomuto skutečně dochází, ale napadlo vás někdy přemýšlet nad tím za jakých okolností? Necháváte dítě řvát„Však ono se naučí, že máma okamžitě nepřiběhne a zvykne si“.

Víte na co si, ale skutečně zvykne?

Dítě pochopí, že i když se sebevíce může snažit vás přivolat, stejně se mu to nepodaří, opravdu neusne proto, že to pochopí, ale z vyčerpání – to také můžete poznat tak, že dítě se ve spánku ještě cuká a doznívají pocity ze zbytečného volání osoby, která je pro něj nejdůležitější.

Když už jsou mu dva roky, snaží se vám říct, že chce maminku u sebe a vy mu na to řeknete: „Ale prosím tě, takový velký kluk a bojí se, vždyť nemáš čeho. Nevymýšlej si už a spi.“ – tohle děti bolí, ony se vám snaží popsat své pocity a vy jim prostě jen oznámíte, že se mýlí. – Jak se potom mají naučit rozumět svým pocitům?

Celou tuto metodu můžete nalézt tady – Estivillova metoda 

Jak začít nastavovat večerní rituály se staršími dětmi?

Je velmi důležité zamyslet se nad tím, jak s dítětem běžně trávíme dny. Čím je dítě starší, tím více energie má a potřebuje, abyste mu pomohli ji během celého dne rozložit tak, aby večer usínalo spokojené. Děti by rozhodně neměly chodit spát velmi přetažené a unavené.

Děti v předškolním věku již mohou odmítat odpolední spánek, je ale velmi důležité tento „poobědový“ spánek nahradit alespoň 30 minutovým odpočinkem. Čím dříve si utřídíte denní činnosti, tím snáze se vám budou rituály nastavovat. Pro inspiraci jsem vám níže vypsala náš sled denních činností.

Náš režim ve 3 letech je tedy následovný:

  • Ráno vstáváme (v týdnu) do školky v 6:30 – 6:45h
  • Snídaně při pohádce (u nás nejvíce frčí Pepina)
  • Ranní hygiena, oblíknout a vyrážíme
  • Ve 12:15 jdu pro syna do školky
  • Kolem 12:30 jsme doma, školku máme za domem – 5 minut cesta (někdy i 20 :-))
  • Většinou chce ještě jíst (a to ve školce jí, dostane kousek jablíčka nebo čtvereček hořké čokolády)
  • Pustíme si pohádku
  • Pak si v postýlce krátkou pohádku přečteme a kolem 13:00 – 13:30 usíná
  • Budí se sám většinou 14:30 – 15:00
  • Svačíme většinou až venku, vezme svačinku, pití a jdeme
  • Od 15:00 – 15:30 jsme na zahrádce nebo jdeme na procházku.
  • Většinou v 16:30 přijíždí tatínek z práce a Ondrášek s ním zajíždí domů – musím hlídat hodiny, když jsme venku, aby nebylo zle, že tatínka nezastihl 🙂
  • Poté jsme většinou na zahradě s manželem, který něco kutí a syn mu samozřejmě pomáhá.
  • Náš příchod domů je ovlivněn tím, zda večeře je připravená nebo jí musím připravit. Většinou jdu domů kolem 18h
  • Ondrášek zůstává venku s babičkou a sekají trávu pro slepice. Domů jde mezi 18:30 – 18:45 (o víkendu občas i chodíme i v 19:00h)
  • Po příchodu domů, podáváme večeři, a koupání (to jsme teď v létě otočili a někdy nejdřív vykoupeme a pak večeříme-jelikož je velká legrace válet sudy v písku, že?)
  • Všichni se společně koukáme na pohádku Ondrášek s taťkou blbne a pak se jde do postele.
  • V postýlce je většinou kolem 19:45 – 20:00 tam čteme pohádku, povídáme si a na závěr mu zpívám.
  • Někdy usne už při zpívání jinak usíná sám mezi 20:15 – 20:30 se svým pejskem
  • O víkendu občas chodí spát až v 21:00h, prostě si večery společně užíváme

Zjistila jsem, že se syn mnohem snadněji orientuje v sledu denních i večerních činností a nedochází u nás k téměř žádnému vzdoru. Jeho energii i odpočinek se snažím udržet v rovnováze a vnímám, že jeho tělu i psychice to velmi prospívá. Večerní blbnutí s tátou a mazlení se mnou, ten náš uzlíček potřebuje a ještě dlouhou dobu potřebovat bude a když si uvědomím, že v 15 letech už asi jen málo bude chtít ležet s mámou v posteli snažím se, si to maximálně užívat.

Jak jsme docílili toho, že Ondrášek spí celou noc?

Syna jsem odstavila od kojení v 18 měsících, budil se v noci i nadále, ale intervaly se zkracovaly. Poté přišel nácvik na nočník, kdy jsme syna v noci začali budit na nočník. Z počátku jsme ho budili dvakrát za noc, později se budil sám. Občas se stala nehoda, ale nikdy jsme mu za to nevynadali, ani bychom to nedokázali, protože on sám byl z toho nešťastný.

Najednou, ale přišla noc, kdy jsme spali všichni tři celou noc. Ráno to byl největší šok pro mě a manžela, skutečně spal celou noc. Nehoda se nestala a tak jsem se tiše radovala z malého úspěchu. Další noc se jednou vzbudil, to je normální vždy měl lepší a horší noci. Jenže další den opět spal celou noc, a ten následující také, dočkali jsme se. Sice to trvalo přes 3 roky, ale jeho čas přišel sám a přirozeně.

Pomohli jsme mu nejvíce tím, že jsme dodržovali nastavený denní harmonogram, věřili, že to dokáže a netlačili jsme na něj, aby to zvládl dříve než o tom bude sám přesvědčen.

 

Přidat komentář