Co by vše měla obsahovat vaše lékárnička, když máte doma novorozence

Autorem Kristina F

Léky, mastičky, pilulky, kapky, tobolky pro vás, i pro větší děti. Ovšem ne pro novorozence a miminka!

Aby vás případná nemoc vašeho novorozence nezaskočila, je dobré mít doma připravenou lékárničku se základními přípravky, které poskytnou první pomoc. Některé nemoci se dají snadno zvládnout svépomocí, jestliže však pochybujete zda volíte opravdu dobře, návštěvou dětského lékaře nic nezkazíte.

Krémy a masti na zadeček

Dobrá je obyčejná kalciovka, nicméně je jedno, jakou mastičku či krém zvolíte. Mastička se nepoužívá jen na zadeček vašeho miminka, ale také na natržené či popraskané bradavky vašich ňader.

Mazání dětského zadečku mastmi je lepší nepřehánět, aby si kůžička sama začala zvykat na samohojení. Pokud ji budete mazat často, zvykne si pokožka, že je promazávána. Nezíská tak schopnost již zmíněného samohojení. Není-li zadeček nějak červený, pak jej namažte jedině tehdy, když bude delší dobu v plence, na noc, na výlet či na návštěvu.

K mastem a krémům doporučuji také tekutý pudr. Tekutý pudr je skvělý na opruzeniny, ale i na to, když se objeví potničky. Vysuší je a pomůže k lepšímu hojení.

Mýdla

Miminka do půlroku žádná mýdla určitě nepotřebují. Podobně jako šampóny či pěny do koupele. O to víc nepotřebují všechna mýdla a šampóny, které jsou parfémované a které mýdlo obsahují. Jde totiž o to, že se pokožka zbytečně zatěžuje. Dětská pokožka je navíc tenká a průsvitná jako pergamen, velmi se liší od pokožky, kterou má dospělý jedinec. Je nutné jí chránit.

Čisticí vatové tyčinky

Skvěle se hodí na čištění uší a také nosu. Skvělé jsou ty, které mají rozšířené omotání. To totiž zabraňuje tomu, že nechtěně zarazíte vatovou tyčinku do ucha či nosu miminka.

Dětské olejelékarnička

Nejlépe uděláte, když zvolíte přírodní, nesyntetické a neparfémované oleje. Dobré je také vybírat oleje, které jsou lisované za studena. Zde platí podobně jako u mastiček, moc to nepřehánět. Pokožka se musí naučit sama se promazávat.

Mast či oleje na prdíky

Tříměsíčními kolikami, tedy větry, trpí drtivá většina novorozenců. V tomto období je nutno obrnit se trpělivostí a mít nervy z ocele. Svému dítku vytrvale cvičte s nožičkami a masírujte mu bříško.

Vlhčené ubrousky

Alespoň ze začátku je dobré vlhčené ubrousky nepoužívat. Zadeček omývejte vlhkou látkovou plenou nebo perlanem a poté otřete zadeček dosucha, než začnete dítko balit do plenek. Vlhčené ubrousky bývají hodně parfémované a často tak velmi zbytečně podporují vznik opruzenin a kožních alergií.

Borová voda

K dostání je v lékárnách a s její pomocí budete vytírat svému dítku oči.

60% líh

S jeho pomocí budete moci ošetřovat pupík, koupíte jej v každé lékárně.

Co by lékárnička měla obsahovat?

  • Kapky do nosu proti rýmě
  • Borovou vodu
  • Olejíček či mastičky na promazávání suchých míst na kůži
  • 60% líh
  • Genciánová violeť
  • Nůžky na nehty s kulatou špičkou
  • Odsávačka hlenů – obyčejná hadičková odsávačka postačí
  • Paralenové kapky nebo čípky pro kojence
  • Teploměr – elektronický či rychloběžka

Kde nakoupit online?

Seznam je to dlouhý a jistě narazíte i na pár dalších věcí, které se budou hodit. Také se připravte, že to bude něco stát, proto vám doporučuji nakoupit potřeby do lékarničky v nějaké online lékarně – je to pohodlné a ještě ušetříte.

Přidat komentář

Komentářů: 2

  • Po porodu jsem nejvíc používala líh na pupík, sluneč. olej na suché stroupky, krém na zadeček a pak teda hlavně kapky na nadýmání Espumisan. Ty nám opravdu vytrhly trn z paty, protože po dvou probdělých nocích jsem měla nervy na pochodu. Dobrý je i peckový nahřívací polštářek – přiložit na bříško.