Co by vše měla obsahovat vaše lékárnička, když máte doma novorozence

Léky, mastičky, pilulky, kapky, tobolky pro vás, i pro větší děti. Ovšem ne pro novorozence a miminka!

Aby vás případná nemoc vašeho novorozence nezaskočila zcela nepřipravenou, je dobré, když máte doma lékárničku, která je vybavena těmi základními přípravky, které poskytnou první pomoc. Některé nemoci se totiž dají zvládnout vlastní pomocí. Jestliže však pochybujete, zda volíte opravdu dobře, návštěvou dětského lékaře nic nezkazíte.

Krémy a masti na zadeček

Dobrá je obyčejná kalciovka, nicméně je jedno, jakou mastičku či krém zvolíte. Mastička se nepoužívá jen na zadeček vašeho miminka, ale také na natržené či popraskané bradavky vašich ňader.

Mazání dětského zadečku mastmi je lepší nepřehánět, aby si kůžička sama začala zvykat na samohojení. Pokud ji budete mazat často, zvykne si pokožka, že je promazávána. Nezíská tak schopnost již zmíněného samohojení. Není-li zadeček nějak červený, pak jej namažte jedině tehdy, když bude delší dobu v plence, na noc, na výlet či na návštěvu.

K mastem a krémům doporučuji také tekutý pudr. Tekutý pudr je skvělý na opruzeniny, ale i na to, když se objeví potničky. Vysuší je a pomůže k lepšímu hojení.

Mýdla

Miminka do půlroku žádná mýdla určitě nepotřebují. Podobně jako šampóny či pěny do koupele. O to víc nepotřebují všechna mýdla a šampóny, které jsou parfémované a které mýdlo obsahují. Jde totiž o to, že se pokožka zbytečně zatěžuje. Dětská pokožka je navíc tenká a průsvitná jako pergamen, velmi se liší od pokožky, kterou má dospělý jedinec. Je nutné jí chránit.

Čisticí vatové tyčinky

Skvěle se hodí na čištění uší a také nosu. Skvělé jsou ty, které mají rozšířené omotání. To totiž zabraňuje tomu, že nechtěně zarazíte vatovou tyčinku do ucha či nosu miminka.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Dětské olejelékarnička

Nejlépe uděláte, když zvolíte ty přírodní, nesyntetické a taky neparfémované oleje. Dobré je také vybírat oleje, které jsou lisované za studena. Zde platí podobně jako u mastiček, moc to nepřehánět. Pokožka se musí naučit sama se promazávat.

Mast či oleje na prdíky

Tříměsíčními kolikami, tedy větry, trpí drtivá většina novorozenců. V tomto období je nutno obrnit se trpělivostí a mít nervy z ocele. Svému dítku cvičte vytrvale s nožičkami a masírujte mu bříško.

Vlhčené ubrousky

Alespoň ze začátku je dobré vlhčené ubrousky nepoužívat. Zadeček omývejte vlhkou látkovou plenou, papírovým ubrouskem a poté otřete zadeček dosucha, než začnete dítko balit do plenek. Vlhčené ubrousky bývají hodně parfémované a často tak velmi zbytečně podporují vznik opruzenin a kožních alergií.

Borová voda

K dostání je v lékárnách a s její pomocí budete vytírat svému dítku oči.

60% líh

S jeho pomocí budete moci ošetřovat pupík, koupíte jej v lékárnách.

Co by lékárnička měla obsahovat?

  • Kapky do nosu proti rýmě
  • Borová voda
  • Olejíček či mastičky na promazávání suchých míst na kůži
  • 60% líh
  • Genciánová violeť
  • Nůžky na nehty s kulatou špičkou
  • Odsávačka hlenů – obyčejná hadičková odsávačka postačí
  • Paralenové kapky nebo čípky pro kojence
  • Teploměr – elektronický či rychloběžka

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

2 komentáře

  • Po porodu jsem nejvíc používala líh na pupík, sluneč. olej na suché stroupky, krém na zadeček a pak teda hlavně kapky na nadýmání Espumisan. Ty nám opravdu vytrhly trn z paty, protože po dvou probdělých nocích jsem měla nervy na pochodu. Dobrý je i peckový nahřívací polštářek – přiložit na bříško.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.