Gravidita je období mnoha velkých změn. Nejedná se jen o prosté přibírání na váze vlivem růstu dítěte v děloze, které vede ke změnám proporcí – většinou nejen břicha, ale často i prsou, zadku a podobně. V prvním trimestru se rovněž často dostavují těhotenské nevolnosti, jak ty ranní, tak nevolnosti vyvolané pachy a chutěmi, které do té doby ženě vůbec nevadily, nebo dokonce které byly její oblíbené.
Vůně, která byla dřív vaše oblíbená, vám najednou nevoní, může se vám z ní dokonce i zvedat žaludek. Mění se také chutě, i sebe samu můžete často překvapit tím, co si dáte k jídlu. Krom toho, může se stát, že i vaše zamilované jídlo vám najednou přestane chutnat. Za vším hledejte hormonální změny. A ty se mohou projevovat i na metabolických pochodech.
V každém těhotenství se může odpor k jednotlivým vůním a chutím měnit.
Během gravidity jsou atakovány právě a hlavně chuťové buňky. A to především ty, které se zaměřují na slané výrobky, na kyselá jídla, na sladkosti a na kořeněná jídla. Nemůžete se tak divit, že místo čokolády si s chutí dáte kyselou okurku, i když tomu předtím bylo jinak. Nic výjimečného není ani to, že si dáte kyselou okurku s čokoládou.
Můžete se bránit nezdravému jídlu, když na něj máte chuť?
Jídelníček musí být během gravidity pestrý a taky musí mít všechny živiny, které tělo potřebuje. Nezapomínejte proto jíst pětkrát denně. Mezi jednotlivými jídly byste neměly dělat dlouhé pauzy. Dobré také je, abyste potraviny, na které máte největší chuť, nahradily zdravější alternativou. Sladké potraviny můžete vyměnit za sušené ovoce, chipsy můžete zaměnit za sezamové tyčinky.
Dá se zjistit pohlaví miminka? Máme babskou radu!
Traduje se, že podle toho, na co v těhotenství máte chuť, zjistíte, zda v bříšku nosíte chlapečka nebo holčičku. Máte-li chuť na sladké, pak máte pod srdcem holčičku. Jestliže vás víc láká kyselé, pak pod srdcem nosíte chlapečka. Statistikou ani vědou není nikde dokázáno, že tato metoda je pravdivá. Tyto pověry se tradovaly hlavně v dobách, kdy nebyly přístroje, jako jsou dnes, a nemohlo se pohlaví zjistit.
„Teď jím za dva“
Snažte se tomuto pocitu vyhnout. Těhotenství není omluva pro to, abyste najednou naprosto zahodily veškeré zásady zdravé výživy, zdvojnásobily porce a zásobily se sladkostmi. Pro správný vývoj plodu není důležité, kolik toho sníte, ale jakou to jídlo má výživovou hodnou. Vaše strava by měla být bohatá na minerály, vitamíny a bílkoviny. Energetická hodnota denního zkonzumovaného jídla by měla být zhruba o 200 kcal větší, ale to pouze během posledních třech měsíců. Jestliže však žena trpí nadváhou, zvýšený počet kalorií není nutný.