Já ano, vždy se snažím mít doma jejich zásobu. Nejen, že obsahují plno bílkovin a vitamínů, ale mají spoustu využití, a to jak na sladko, tak i na slaný způsob přípravy. Asi každý zná ovesné kaše, ovesné tyčinky, ale co ovesnou polévku, či karbanátky? A na tyto slané varianty se dnes podíváme.
Brokolicové placičky
Ingredience:
- Brokolice
- Vejce
- 1 hrnek ovesných vloček
- Sůl
- Pepř
- Majoránka,
- Kdo má rád, může přidat sýr
Postup přípravy:
1/2 uvařené brokolice, rozmačkáme a přidáme 1 vajíčko, asi 1 hrnek ovesných vloček (záleží na velikosti vajíčka i brokolice – vločky můžete dle potřeby přidávat, následně koření. Skvělá varianta je, když nastrouháte ještě sýr, ale není nezbytný. Ze směsi tvoříme placičky, které opékáme z obou stran na pánvi. Podáváme s bramborem a popřípadě jogurtovým dipem.
Ovesná polévka
Ingredience:
- 1 – 1,5 hrnku ovesných vloček
- Máslo
- 1 Hrnek zeleninové směsi (záleží na vaší chuti, já na rychlo používám mraženou s kukuřicí)
- Koření dle chuti (sůl,pepř)
- 1l vody nebo zeleninového vývaru
Postup přípravy:
Množství vloček popřípadě vody, záleží na hustotě polévky. Na másle lehce osmahneme ovesné vločky, přidáme zeleninu (ať mraženou či čerstvou – ta se bude déle vařit) okořeníme a zalijeme vývarem nebo vodu. Necháme povařit a servírujme.
Ovesné karbanátky
Ingredience:
- 300 g mletého masa
- 1–2 hrnky ovesných vloček
- 1 ks vejce
- Sůl
- Pepř
- Případně koření, které jste zvyklí dávat do karbenátků
Postup přípravy:
Množství ovesných vloček si jako vždy upravuji dle potřeby. Ovesné vločky nám tu vlastně nahradily strouhanku. Jinak postup je prakticky stejný jako u klasických karbanátků. My máme rádi pečené v troubě na 180 °C asi 45 – 60 minut . Záleží na Vaší troubě a velikosti karbanátků. Karbanátky můžete vyzkoušet i bez masa.
Ovesné mléko
Tak jednoduché a tak dobré. Když jsme zjistili, že syn má intoleranci na laktózu, začala jsem doma dělat rýžové i ovesné mléko. Výroba rostlinného mléka není tak těžká a je prakticky stejná – jen vyměníte suroviny.
Co budete potřebovat na ovesné mléko?
- 100 g ovesných vloček
- 1l vody
- Špetka soli
- Sladidlo – já používám 1 lžičku rýžového sirupu (zkusila jsem i datlový, ale mléko mělo specifickou chuť a synovi vůbec nechutnalo) nebo třtinový cukr
Ovesné vločky namočte do vody a nechte přes noc nabobtnat. Druhý den přebytečnou vodu slijte. Dejte no mixéru a přilijte 1 litr studené vody, mixujte. Pak osolte a oslaďte. Přes plátno (já použila starou plenu) přeceďte, přecedit můžete i vícekrát. Přelijte do nádoby a skladujte v lednici max 3 dny (četla jsem 4–5 dní, ale já jsem nikdy 3 dny nepřesáhla)
Ovesné sušenky
Velmi jednoduchý a dobrý recept, při kterém vám můžou děti i pomoci. Tyto sušenky mám moc ráda, obzvlášť, když máme nadbytek banánů.
Ingredience:
- Ovesné vločky
- Banán
- Med (ale vůbec nemusí být pekla jsem, když byl syn malý a nesladila jsem.)
Postup přípravy:
Banán (popř. banány) rozmačkáme vidličkou a přidáme ovesné vločky, tolik aby daly tvořit hrudky. Přesné množství nevím, peču od oka a vždy se množství mění podle velikosti a zralosti banánu. Můžete osladit medem a přidat i oříšky, či kousky 70 – 95 % čokolády. Lžičkou tvoříme hrudky, které pak na plechu s pečícím papírem roztáhneme do tvaru sušenek. Pečeme při 180 °C, nejlépe dozlatova. Z jednoho banánu je asi 20 sušenek.
Vločky mám ráda mají spoustu možnosti využití. Snad zachutnají i Vám.