Zdraví máme jen jedno a měli bychom o něj tedy pečovat. Veďme ke zdravému životnímu stylu i naše děti. Do zdravého životního stylu bych zařadila nejenom pestrou bio stravu, ale také psychohygienu (sebepoznání, sebelásku), psychosomatiku, epigenetiku a pravidelný pohyb.
Pestrý jídelníček je základ
Co do svého těla vložíte, to se vám vrátí, doslova. Tělo nikdy nemůže dokonale vypadat a fungovat, když nebude mít živiny, které potřebuje. 80% imunity se tvoří ve střevech, proto do svého jídelníčku, kromě dvou porcí ovoce a tří porcí zeleniny denně, přidejte také kefír, bílý jogurt, tempeh a fermentovanou zeleninu.
Zcela se vyhýbejte přidanému cukru, průmyslově zpracovaným výrobkům, fastfoodům a slazeným nápojům.
Užitečnými potravinami v rámci prevence jsou cibule, česnek, křen, červená řepa a hlíva ústřičná. Všechny uvedené působí antiviroticky, antibioticky a posilují imunitu. Dále bych zmínila některé léčivé byliny. Bylinné čaje můžete dětem nabídnou od 1 roku. Já používám zejména mateřídoušku, meduňku, bazalku posvátnou, květ černého bezu, heřmánek, lípu, šalvěj a šípky.
Velmi silný účinek na imunitu a proti zánětům mají rostlina Vilcacora a vnitřní kůra stromu Lapacho.
Pokud k dochucení pokrmů využijete tymián, oregáno, zázvor či kurkumu, bude se vám lépe trávit a nepřemnoží se vám v těle kvasinky. Dopřejte svému tělu „luxus“ bio potravin a nezanášejte si organismus těžkými kovy, pesticidy a antibiotiky z nekontrolovaných produktů.
Cílená cesta za sebepoznáním
Každý člověk by se měl o sobě dovědět, kdo skutečně je a co opravdu v životě chce. Až se poznáte, mějte se rádi. Sebelásku aktivujete tím, že se začnete mít rádi i se svými chybami. „Nesebeláska“ totiž jde ruku v ruce se stresem. A stres se zase pojí s psychosomatickými nemocemi, kdy se vaše strachy a nespokojenost zobrazí nějakou nemocí na vašem fyzickém těle.
U nás asi nejznámějším lékařem zabývajícím se psychosomatikou je MUDr. Jan Hnízdil. Přečtěte si jeho knihy a pochopíte řeč svého těla. Medicínský směr, který bere v úvahu nejenom laboratorní výsledky ale i vliv stravy, psychiky a epigenetiky se nazývá funkční medicína. Její mediálně známí představitelé jsou MUDr. Vojáček a MUDr. Šula.
„Rozhodl jsem se být šťastný, protože je to dobré pro mé zdraví.“ Voltaire
Magická epigenetika
Epigenetika je poměrně nový obor. Zabývá se změnou chování našich genů, a také tím, jak se geny mění následkem chování nás samotných. Existují jevy, kdy jednoduchá složka výživy (vitamín, toxin), nebo vystavení dalším nejrůznějším vlivům vnějších podmínek (může jít i o chování), tlumí a nebo zesiluje účinek genů.
Funkčnost genů lze ovlivnit k lepšímu, i k horšímu. Dalo by se říci, že epigenetické děje tedy jaksi sedí až na samém vrcholu genetického řízení. Zapínají a vypínají geny, a nebo jejich výkon, podle potřeby, jen jemně korigují.
Dobrá zpráva tedy je, že přestože si do života neseme genetickou zátěž z biologické rodiny, automaticky to neznamená, že se u nás genetická porucha musí projevit. To už záleží na nás. Na složení naší stravy, na čistotě životního prostředí, kde pobýváme, na našem talentu zpracovat stres. V neposlední řadě i na naší pohybové aktivitě a celkové schopnosti relaxace nejen fyzické, ale i duševní, například formou meditace.
Vyvážený poměr ingrediencí
Pokud dokážete všechny výše uvedené vlivy držet v poměru 70:30 ve prospěch těch prospěšných, udržíte si zdraví i do vysokého věku. Tedy mějte na paměti, že pokud procházíte nějakou zátěžovou zkouškou a jste ve stresu, měli byste o to víc dbát na zdravou stravu. Pokud momentálně hřešíte stravou, vyvažte to zvýšenou pohybovou aktivitou.
Správná pohybová aktivita v sobě má zahrnovat složku intervalového tréninku pro podporu srdce, výkonnosti a imunity, posilovací cvičení pro budování a udržení svalové a kostní tkáně a relaxačně strečinkové sporty pro udržení pružnosti těla a klidu mysli.
„Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svoji nemoc.“ Molière