Chcete-li podporovat u svého dítěte vytrvalost, pak je dobré učit dítě, jak nastavovat cíle a jak s nimi následně pracovat. Proto jsem pro vás sepsala návod, ve kterém se můžete inspirovat.
Příběh k zamyšlení
Na základní škole se Erik snažil o každý sport, ovšem žádný ho neoslovil. Nechtělo se mu cvičit, nechtěl rozvíjet své schopnosti. Je to podobné jako se školou, potenciál měl, ovšem na studium se nechtěl soustředit.
Snad každý rodič trpí frustrací, když vidí, že se jeho dítě nesnaží něco dokázat, i když ví, že je toho schopné. Takoví rodiče se ptají, co můžu dělat? Můžete podpořit proaktivní přístup dítěte, pomoci mu, aby se naučilo, jak si stanovit cíle a jak jich dosáhnout v určitém čase.
Buďte jejich osobní kouč
Nebuďte však příliš nadšení, asi nedovedete své dítě k tomu, aby ihned začalo o něco usilovat. Pro většinu dětí jsou takovéto cíle opravdu velkou výzvou. Jste momentálně v ideálním období, kdy svému dítěti ukážete, jak se stanovují cíle a jak pracovat, aby jich mohlo dosáhnout. Učte tuhle strategii i své dítě, bude poté moci určit, co vše musí dělat proto, aby dosáhlo cílů a aby dosažení bylo co možná nejlepší.
1. Nejdůležitější je mít představu cíl
Zkuste najít způsoby, které vaše dítě ve svém životě již využívá. Jestliže si vaše dítě poctivě šetří kapesné do kasičky, aby si poté mohlo koupit novou hračku, zkuste zavést hovor na téma, co udělalo, aby dostalo to, co přesně chtělo. Ukažte mu, jak dobrý to byl pocit, když se částka v kasičce konečně přiblížila cíli a dítě si pak koupilo to, co chtělo. Stejné způsoby je dobré využít i pro další výzvy.
2. Začínejte vždy pozvolna
Nedávejte dítěti za cíl ihned něco velkého. Malé cíle jsou pro začátek ten nejlepší způsob, jak dítě trénovat a postupně ho nenásilně směřovat k cílům vyšším. Vymyslete dítěti zábavné cíle, kterých může dosáhnout v krátké době, například dokončení nějakého úkolu, dočtení knihy a podobně. S postupnými úspěchy dítě pociťuje neuvěřitelný nárůst energie.
3. Výběr nechte na dítěti
Výběr cílů je zcela na vašem dítěti. Nechte jej, aby se mohlo samo rozhodnout, čeho chce dosáhnout. Vy mu můžete například pomoci, aby vymyslelo plán, jak na to. Některé cíle budou asi vyžadovat větší podíl vaší účasti. Jestliže vaše dítě touží po tom naučit se bruslit, pak zasáhněte a pomozte mu dosáhnout jeho cílů. V momentě, kdy cítíte, že zasahujete příliš, nebo vaše dítě spoléhá na pomoc a samo se nesnaží, upusťte od pomoci.
4. Myslete na možnosti
Jestliže vaše dítě řekne: „Kéž bych mohl ve škole vyhrát soutěž za nejlepší projekt,“ pak to můžete použít jako příležitost pro stanovení cíle. Můžete mu také při tvorbě plánu pomoci. Vytvořte s ním jednotlivé kroky a také harmonogram, který pomůže dosažení každého kroku. Čas od času zkontrolujte, jak na tom dítě s projektem je, pomozte mu udržet zájem a jeho cíl.
5. Ukažte dítěti, jak na to
Dospělý jedinec má o dost větší smysl pro to, co je nutné k tomu, aby se daných cílů dosáhlo. Nejjednodušší je to dítěti ukázat v praxi, na vlastních cílech. Stanovte si je, dosáhněte jich. Dítěti tak ukážete, jak tento proces funguje. Například si dejte za cíl udělat zahradu. Zajistěte, ať se dítě na všem podílí, ať zkoumá, co a jak děláte.
„Dítě se to tak od vás nejlépe naučí, právě tím, že vše může odkoukat.“
6. Povzbuzujte své dítě, ale realisticky
Děti často dost podceňují, jak těžké ve skutečnosti může být dosažení cílů. Poté se často cítí frustrované, znechucené, smutné. Jestliže se vaše dítě pro něco rozhodne, buďte povzbuzujícím, ale zároveň realistickým rodičem. Poukazujte na výzvy a na to, co vše bude daný cíl vyžadovat. Není to proto, aby dítko bralo cíl jako skličující a těžký.
„Pomozte dětem plánovat jejich cíle.“
7. Pochvalte snahu
Když si vaše dítě nastaví cíle a začne na nich pracovat, nevynechejte komplimenty. Můžete použít například: „Jsem ohromený! Pokud ti na tom záleží, jdi si za tím!“
Co dělat, když se dítěti nedaří?
Vaše dítě se chce například zlepšit v češtině. Posledních několik písemek nebylo nic moc, co teď?
Vyzkoušejte tyto postupy:
-
- Zkontrolujte cíle vašeho dítěte, může se stát, že jsou příliš vágní, nebo naopak až moc ambiciózní.
- Zjistěte od dítěte, jaké má návrhy, pravděpodobně bude mít své vlastní představy o tom, co dále dělat, jak postupovat.
- Pomozte s výhodami, položte dítěti otázku: „Co myslíš, jaký budeš mít pocit z toho, když test napíšeš lépe?“
- Podělte se o své starosti, dítě se může cítit mnohem lépe, když mu sdělíte, že vy sami jste v dětství měli problémy s testy.
- Pochvalte je, i když nedostane ihned jedničku a doufal v ní. Ujistěte ho, že snaha se cení, a příště to dopadne určitě lépe. Můžete také dodat, jak vás těší jeho snaha známku si zlepšit.
- Nevyužívejte hrozby ani žádné úplatky, zákaz televize, chození ven, hračky výměnou za jedničky nepomáhají.
Pomůcka: 5 kroků, jak na to:
1. Zapište si svůj cíl.
2 Specifikujte svůj cíl co možná nejpřesněji.
3. Zvažujte klady a zápory cíle
4. Definujte své malé kroky, kdo vám může pomoci? Co musíte udělat? Kdy to uděláte?
5. Sledujte své pokroky, získávejte zpětnou vazbu, pokud to jde.