Pro naše předky byl cukr, jako sladký a atraktivní zdroj energie, k dispozici pouze ve formě ovoce nebo medu a to jen několik měsíců v roce. Přísun cukru, do lidského organismu tedy regulovala sama příroda. V posledních desetiletích, poté, co se z potravinářství stalo průmyslové odvětví, je cukr produkován v závratném množství a v různých formách přidáván téměř do všech zpracovaných potravin.
Do mléčných výrobků, omáček, dresingů, do pečiva, do uzenin, nápojů a dalších.Velmi špatná zpráva je, že průmyslová lobby přidává cukr i do kojeneckých mlék, ovocných výživ i obilninových kaší. Takže některé děti jsou na sladké chuti závislé ještě dříve než se posadí. Bohužel jde o závislost v pravém slova smyslu.
Režim by mělo mít také stravování – Pravidelnost stravování u dětí je základ!
Člověk prahne po dalších a dalších slazených potravinách. Důsledkem je obezita, hypertenze, inzulínová resistence až diabetes, zvýšený výskyt zubního kazu u malých dětí a zrychlené stárnutí.
„Vezměte trochu vody, přidejte cukr, nasyťte ji CO2 a nalijte do plechovky. Náklady budou pravděpodobně nižší než čtvrťák. Napište na plechovku Coca-Cola a můžete si říct o dolar.“
Autor Kjell A Nördström, Švédsko-norský kostymér
Jak omezit spotřebu cukru?
Jedinou obrannou je pečlivost a důslednost. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným výrobkům zejména sladkostem a sušenkám. Rozšiřte si obzory o pojmy sacharóza tj. glukóza a fruktóza, dextróza, maltodextrin, glukózo-fruktózový sirup, hroznový cukr – to vše je skrytý cukr.
Zejména se nenechte nalákat na „zdravější“ varianty typu třtinový cukr, javorový sirup, ba co ještě hůř, sladidla umělá. Cukr je cukr, ať bílý či hnědý. Hlavní myšlenka tohoto článku není v tom, jak ho nahradit, ale jak ho ze stravy vyloučit nejlépe úplně. Naše tělo přidaný cukr nepotřebuje a velmi nám škodí.
Postavte se zlozvyku a závislosti a přestaňte si kávu sladit ještě dnes.
Jak utišit chuť na sladké?
Občasnou chuť na sladké utište sušeným nesířeným ovocem jako jsou rozinky, datle, kustovnice, moruše, meruňky, švestky či jablka. Děti rády mlsají ořechy a ořechová másla, semínka nebo čerstvé ovoce. Za velmi vhodný pamlsek pro sebe i pro děti považuji vysoce procentní čokoládu (alespoň 70% kakaa).
Dětská nepozornost není jen o vychování – Jídlo výrazně ovlivňuje funkci mozku aneb jak to máte s cukry vy?
Kromě výborné chuti má kakao spoustu pozitivních zdravotních účinků. Při nachlazení není chybou přidat do prochladlého čaje lžičku medu, ale neudělejte z toho zvyk. Nekupujte sirupy. Dětem nevadí kohoutková voda, dokud je nenaučíte na sladkou chuť nápojů. Pozor na ovocné šťávy, většinou jsou také přislazované.
Z odborné literatury mohu doporučit titul Cukr – náš zabiják od Roberta H. Lustiga. Popisuje metabolické procesy v organismu, s odkazem na složení stravy civilizovaného světa v posledních 30-ti letech.
Další poučnou knihou je Zdraví v ohrožení – Hořká pravda o sladkém cukru od Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře. Tato kniha přináší velmi hořkou pravdu o průmyslově vyráběném rafinovaném cukru.
Na internetu jsou dostupné zajímavé dokumenty
Cukr, časovaná bomba
Cukr blog
Moje cesta k cukrfree
Jelikož mám v rodině diabetiky a při obou těhotenstvích mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka, měla jsem silnou motivaci ke snížení konzumace cukru. Přestala jsem sladit kávu i čaj. Z mléčné Milky jsem přešla na vysoce procentní čokoládu. Při pečení jsem v receptu snížila množství cukru napřed na ½, pak na 1/3. Později jsem přestala péct klasické moučníky úplně.
A světe div se, vůbec mi nechybí. Hřeším jen při oslavách narozenin a o vánocích. Pokud potřebuji něco přisladit, použiji rozmixované ovoce nebo 1 lžíci medu. Naučila jsem se jíst neochucené jogurty i tvarohy. Zmrzlinu si dělám domácí z tvarohu, jogurtu a ovoce.
Obezita u dětí stále vzrůstá – Jaký má vliv dětská obezita na zdraví?
Domů nekupuji žádný cukr, sladkosti ani sušenky. Pokud mám večer na něco chuť dám si ořechy, tahiny nebo sýr. Přidal se i manžel s dětmi a věřím, že se nám cukrovka obloukem vyhne. Ve své rodině děti naučte, že stres se nezajídá zákuskem. Za vysvědčení běžte raději do kina než na zmrzlinu anebo si s dětmi udělejte domácí.