Vychovávat dítě můžete při vaření i uklízení

Vychovávat dítě můžete při vaření i uklízení
Autorem Kristina F

Vychovávat dítě je těžké, alespoň mně se to tak někdy zdá. Mám ho plácnout, nebo raději vysvětlovat? Jak mu ale vysvětlit, aby nedělal, co nemá ? Proč neposlouchá? Co mám dělat, aby poslouchal? Měl by mě poslouchat? Snad nejsem jediná máma, co je někdy bezradná, ale přišla jsem na pár věcí, o které bych se s vámi chtěla podělit.

Napadlo mě zamyslet se

Proč dítě zlobí? Protože se nudí! Obzvlášť pokud máte doma také takový živel jako já.

Myslím, že důležité je jim hned odmala nastavit systém (chcete-li – mít nějaký režim).

Dítě by mělo znát hranice a vědět, že maminka uklidit potřebuje a že si přitom s ním nemůže hrát. Zároveň by se ale také nemělo cítit odstrčené. Některé mámy dokonce trpí i pocitem viny, že uklízí a dítěti se přitom nevěnují. Já jsem přišla na to, že povinnosti i hru můžeme parádně skloubit. Pojďte se na mé tipy podívat.

Zapojte děti do běžných domácích prací a udělejte si z povinnosti zábavu. Možná to zní jako z reklamy, ale když se na to podíváte i jinak, zjistíte, že to zkrátka jde.

Chcete (nebo „musíte“) trávit s dítětem 100% času? Jste unavené a otrávené z toho, že si nedokáže chvíli hrát sám, než vy například umyjete nádobí?

Zapojte své dítě do činností

Ano, někdy potřebuji chvíli svůj klid, ale snažím se vše, co jde, dělat se synem. Společně si pak odpočineme třeba u pohádky. A když tam s ním sedím, vydrží se dívat déle a ještě se spolu tulíme 🙂 Syn doma dělá vlastně vše. Narozdíl ode mě třeba nikdy nezapomene dát psům krmení.

TIP: Inspirace k úklidu – Jak naučit děti, aby uklízely dobrovolně?

Stačí jen, když slyším „Be mňááám“ a už běží pro granule pro našeho psa Bena. I když on říká Be všem našim psům. Třídím prádlo do pračky a podávám mu ho a on ho do ní hází. Když věším prádlo,  tak mi ho podává. Horší je to při skládání do skříně, většinou všechno skončí zase rozložené. Ale to je jedno, snaha se cení. Já jsem ráda, že mi chce pomáhat, a doufám, že mu to třeba vydrží.

Utírání prachu? Tak to přímo miluje – stačí dát mu hadr. Leštit konferenční stůl, to je jeho a vydrží mu to tak dlouho, že já mezitím stihnu otřít zbytek. Nedávno jsem mu i dovolila, aby „umyl nádobí“. Dokážete si představit, že voda byla nejen na nádobí, ale to štěstí v jeho očích mi stálo za to. Vyndáváme spolu i nádobí z myčky, to se cítí velmi důležitě, hlavně, když třídí příbory.

Ukažte svému dítěti, že učit se může i jinak

Výchova nemusí být jen o příkazech a učení, spoustu věcí můžete dětem ukázat formou hry.  Na co různé skládačky a mraky hraček – postačí i lžíce, vidlička a dítě třídí, učí se a ještě vám pomáhá. Co když potřebujete uvařit? Děti snad už od nepaměti milují pokličky a vařečky. Těm menším bude stačit prozkoumávání kuchyňské linky a šuplíků s nádobím (klidně jim vyhraďte dva „bezpečné“ šuplíky, na které dosáhnou a kde nic nerozbijí), těm větším dejte vařečku, hrnec, trochu suchých těstovin nebo rýže a můžou „vařit“ s vámi. Musíte ale počítat s tím, že u toho rozhodně nebudou potichu a hrnec se zanedlouho může proměnit v buben.

TIP: Inspirace k povinnostem – Pár tipů, jak i povinnosti dělat s úsměvem

Mně hluk vadí, a hlavně máme všechny skleněné, takže se bojím, aby si syn neblížil. Ale koupili jsme mu krájecí zeleninu, dám mu misku a vařečku, a když si jí nakrájí, tak jí hodí do misky a míchá jako maminka. Když peču třeba ovocný koláč, tak mi pomáhá ho „zdobit“ ovocem.

Děti nepotřebují hromadu hraček, nepotřebují televizi, tablet ani telefony. Potřebují vás! A to v jakékoliv situaci. Stačí jen, že s nimi jste a že s nimi trávíte čas, to je pro ně to nejvzácnější.

Nebojte se zapojit do práce i malé děti. Pro ně je to zábava. A hry děti milují. O tom výchova je. Naučit je něco nového, zábavného a přitom užitečného.

 

Přidat komentář