Vše o kojení

vše o kojení
Autorem Kristina F

Důvody ke kojení

Kojení je pro dítě nejpřirozenější a nejlepší výživa. Potřebám dítěte je naprosto přizpůsobena, obsahuje všechny potřebné živiny, obranné látky a pro dítko je lehce stravitelná. Do šestého měsíce věku by proto měly být všechny děti jen a pouze kojeny. Poté jim už můžete začít přidávat nemléčnou stravu (příkrmy, kaše), s tím, že s kojením budete pokračovat dle potřeb dítěte, a to klidně až do dvou nebo tří let věku.

Mateřské mléko se u těhotných žen tvoří už před porodem. Po samotném porodu tvorba mateřského mléka stoupá, mléko má nažloutlou barvu a je husté. Nelekejte se, pokud zpočátku bude tekutina řidší a nažloutlá. Jde o takzvané mlezivo, to postupem času žlutou barvu ztrácí a mění se v takzvané počáteční mléko. Ve třetím týdnu jde už o mléko zralé a smetanová barva se mění v namodrale bílou.

Mnohdy si maminky myslí, že jejich mléko je slabé a jejich dětem nemůže stačit. Proto se nechávají „ukecat“ a začínají s náhradním mlékem a dokrmováním. Je to však velká chyba, protože si tím vlastně snižují tvorbu mléka a dokonce tím můžou přimět díte k bojkotu kojení a nakonec i k předčasnému odstavení.

Počet kojení a pauzy mezi jednotlivými kojeními

Mezi jednotlivými kojeními musí být přestávka tak dlouhá, aby se stihl žaludek dítka vyprázdnit. A počet jednotlivých kojení? Musí jich být tolik, aby dítko vypilo množství mléka, které bude pro jeho váhový přírůstek optimální, za týden by to mělo být 150 – 250 gramů.Vyprázdnění žaludku vašeho miminka trvá obvykle dvě až tři a půl hodiny. Jde také o to, kolik mateřského mléka dítě vypije a jakou kapacitu žaludku má.

I když přesně nejde určit pravidlo, obvykle se to pohybuje od dvou až čtyř hodin. Důležité je také to, jak je dítě staré, jak je velké, zda je donošené a jakou schopnost pití má. Děti drobné, novorozené a nedonošené mají dobu mezi kojeními nejkratší.

Zvyšující se množství vypitého mléka má vliv i na přestávky mezi kojením. Kojenec zdravý a váhově průměrný je kojen sedmkrát denně, z toho jedno kojení v noci. Dítko drobnější potřebuje nakojit osm až desetkrát denně, v noci to může být dvakrát až třikrát. Zpočátku je možné, že se děti budou na kojení budit nepravidelně, ale po prvních šesti týdnech se kojení ustálí a dítě se bude budit samo.

POZOR! Máte-li doma dítko spavé, které se ke kojení nehlásí, pak je nutné, abyste takovéospalé dítě dítko každé dvě až tři a půl hodiny šetrně probudili. Děti spavé mají často odeznívající novorozeneckou žloutenku. Dítko můžete šetrně probudit například přebalením, pohlazením, kroužením prstu okolo úst, mluvením na něj a podobně.

Dítko se probírá a je připraveno pít. Postupem času se všechno upraví a dítě se bude o kojení hlásit samo. Pauza nesmí být během dne delší než čtyři hodiny. Pauza během noci může být delší, dítko se samo přihlásí, až bude mít hlad.

Nemusíte však přesně lpět na přesných přestávkách mezi kojeními, dítě si může vypít někdy více a někdy méně, podle toho se také hlásí o kojení. Nemusíte také dítě přikládat k prsu pokaždé, když trošku zakňourá nebo pláče.

Důvody pro pláč a kňourání mohou být různé, například potřebuje cítit blízkost matky, chce utěšit, cítí chlad, nadměrné teplo, promočenou plenu, bolí jej bříško, má žízeň a podobně. Je na matce, aby se naučila rozpoznávat reakce svého dítěte a podle toho správně reagovala.

Jak dlouho nechat dítě u prsu?

Dítě vypije maximum své dávky během prvních deseti minut, a to je dobré vědět. To pije velmi intenzivně a můžete dokonce slyšet „šplouchací“ zvuky při polykání. Často také usne, pít přestane a nemůžete jej probudit.

Pak je určitě dobré, když dítko od prsu postupně uvolníte, necháte jej odříhnout. Popřípadě ho můžete přebalit a k prsu znovu přiložit. Celková doba kojení by neměla přesáhnout dvacet minut.

K uvolnění dítěte od prsu se obecně doporučuje metoda vsunutí malíčku matky do dětských úst. Než se k této metodě uchýlíte, pak je dobré vědět, že se dítko umí matčina malíčku držet velmi silně, není proto vždycky jednoduché prst uvolnit.

Navíc může matka nehtem malíčku dítko poranit na sliznici úst. Tato metoda také není vůbec hygienická. Lepší metodou je stisk nosního křídla dítěte. Aby se dítko mohlo nadechnout, otevře ústa a tím se prs uvolní snadno.

Přidat komentář