Nejlepší věkový rozdíl mezi sourozenci

nejlepší věkový rozdíl mezi sourozenci
Autorem Kristina F

Odrostlo jedno dítě a Vy si kladete otázku. Mít hned další dítko, nebo čekat, až to první půjde do školy?

Je vůbec nějaký nejlepší věkový rozdíl mezi sourozenci?

V souvislosti s nejlepším věkovým rozdílem mezi sourozenci nám moje kamarádka Adéla řekla: „Chci, aby si spolu děti mohly hrát, měly na dětství stejné vzpomínky a taky v dospělosti hezké vztahy. Syn má nyní tři roky a dcera dva měsíce. Syn prozatím na dceru žárlí, a tak trošku jí ubližuje. Podle mě se to však časem srovná.“ Téměř totožné zkušenosti, ale povzbudivějšího charakteru, má další kamarádka Klárka: „Moje dcery mají mezi sebou věkový rozestup 2 roky a podle mě je to dobré. Ze začátku to bylo náročné, to přiznávám. Mladší dcera se těší, až její sestřička přijde ze školky, hrají si spolu. Starší dcera je důležitá, na svou sestřičku je hodná a ta mladší se snaží ji ve všem napodobit. Jsou sehrané!“

Odborníci a zkušení rodiče se přiklánějí k menším věkovým rozdílům

Jak vidí nejlepší věkový rozdíl mezi sourozenci odborníci?

Psychoterapeut a psycholog se domnívá, že mezi dětmi s menším věkovým rozestupem se objevují vazby těsnější a intenzivnější. Je i lepší vzájemný vztah. Děti, které mají od sebe rozdíl okolo tří až čtyř let, už to tak nemají. Starší sourozenec se snaží mít navrch a být ten dominantní. Upevňuje si své postavení. Čím větší věkový rozdíl je, tím k sobě děti složitěji hledají cestu.

Je jasné, že ani ty menší věkové rozdíly vám nezaručí, že mezi sourozenci bude panovat hezký vztah v dospělosti. Co se týče dětského, předškolního a mladšího školního věku, můžeme očekávat, že si děti budou blízké. Budou mít také mnohem více společných zájmů, vzpomínek, zážitků a prožitků. Bude mezi nimi panovat spíše kamarádství, než sourozenectví.

Sourozenecké duo holka-kluk bude prolínat chlapecké a dívčí hry a zájmy. V budoucnu si tak díky tomu může mladá slečna více rozumět s kluky a stejně tomu tak může být i opačně.

Sourozenci, ale i tak dva jedináčci

Kniha s názvem „Pozitivní výchova sourozenců v rodině“ pěkně popisuje sourozenecké vztahy. Píše se zde o tom, že pokud je věkový rozdíl pět a více let, může se v určitých případech objevit výchova dalšího jedináčka. Nutně to nemusí znamenat negativum, někteří rodiče tento model mohou vyzdvihovat a taky upřednostňovat. Jaké k sobě budou mít sourozenci vztahy, ovlivňuje mnoho faktorů. Nejen věkový rozdíl, ale také podíl rodičů na výchově, celková atmosféra v okolí a podobně. To má taky vliv na to, jak k sobě budou sourozenci v dospělosti tíhnout.

Jaký je český průměr?

V České republice je nejoblíbenější věkový rozestup mezi prvním a druhým dítětem tři roky. Podle autorů výše zmíněné knihy to koresponduje s nejlepším věkovým rozdílem, za který lidé považují 2 až 2,5 roku. Starší dítě starší si odbylo to nejbouřlivější období vzdoru a mnohem lépe se vyrovnává s příchodem nového sourozence.

Inteligence a také věkový rozestup

Před asi čtyřmi lety se objevila studie Kasey Buckles z univerzity Notre Dame, která se snažila prokázat, že věkový rozdíl mezi sourozenci z hlediska inteligence je dva roky. Autorkou je maminka dvou děti, které mají věkový rozestup čtrnáct měsíců. Ta tvrdí, že rodičům tento věkový rozestup usnadňuje z dětí vychovat chytré jedince.

Je-li rozdíl menší, rodiče pak věnují až moc času rutinní péči o své děti. Pokud má starší sourozenec více než dva roky, pak se rodiče více věnují těmto dětem. Snaží se je dál rozvíjet, hrát si s nimi a také s nimi komunikovat. Dva roky, o kterých se ve studii hovoří, tak zaručí, že budou mít děti společné či podobné zájmy a budou si tak mnohem lépe rozumět a sbližovat se.

Přidat komentář