Reflexy kojení

Reflexy kojení
Autorem Kristina F

Mnoho maminek je překvapeno svými novorozenci a především jejich sílou savosti při kojení. Jak to ten malý uzlíček dokáže? Jak je možné, že má takovou sílu? První kontakt pusinky vašeho dítěte s prsem překvapí mnoho maminek.

Jde o pocit, který je jedinečný, nádherný a nezapomenutelný. Jak je vůbec možné, že to takhle funguje? Když odhalíme funkčnost, pak je možné, že případné komplikace vyřešíme rychleji, najdeme totiž zdroj problému. Tak tedy, vzhůru do tajů kojení.

Kojení začíná hledáním

Spouštěcí zóna při hledání je okolí dětských úst a prakticky celá líčka. Můžete vidět, jak vaše miminko otáčí hlavičkou a hledá bradavku. Během hledání se snaží široce otevírat pusinku a jazýček jemně vyplazuje.

Když se v tuhle chvíli dotknete jeho líčka například prstem či rovnou bradavkou, hlavičku bude otáčet za ním. Bude se snažit chytit je. Dotkněte se dolních rtů miminka, to mu pomůže lépe otevřít pusinku.

Má-li miminko v pusince bradavku, spouští se sací reflex. Takzvaný sací bod je možno nahmatat v pusince miminka, v horní části. Jazýček miminka se při kojení zvedá do špičky, a to až ke konci. Tímto způsobem z dvorce vytlačuje mléko.

Mezi prs a zuby se dostává jazyk miminka, jestliže je miminko správné přisáté, nemůže maminku kousnout. Bradavka se pak dotkne horního podnebí v pusince a tím je sací relex spuštěn. Jestliže není hluboko v puse, dítě pak rtíky nezachytí dvorec a nedosáhne tam.

Čtěte: Co dělat, když miminko pláče a nedá se uklidnit?

Maminky možná napadne, jak poznat, že to dítě dělá dobře? Můžete pozorovat sací pohyby a to na krku, před ouškem. Pomalé tahy s pauzou naznačují, že dítě saje správně. V podstatě dítě nesaje, pouze vytahuje mlíčko z prsu.

Když mléko vystříkne do pusinky miminka, spouští se další reflex, polykací.

Jak poznám, že je něco špatně?

Jak poznat nesprávné přiložení? Máte-li bolestivé, zploštělé bradavky, nebo na okrajích odřeniny, pak je přiložení nesprávné. I bradavka bývá celá odřená, dítě jí ve své pusince nemělo umístěnou správně, nebyla hluboko v pusince dítěte.

Jestliže bradavka není v pusince miminka hluboko, pak je hledací reflex blízko, ale sací reflex daleko. Narušuje se tak celé kojení, miminko pouští bradavku a hledá jí znovu.

Čemu můžeme předejít?

Jestliže miminko křičí a pláče, jazyk zvedá nahoru, když se budete snažit násilně dát ho k prsu, může mu bradavka jazyk zastrčit dozadu a sací reflex přestává pracovat. Miminko i tak dělá sací pohyby, ale ve skutečnosti mlíčko nepije.

Dejte také během kojení pozor na pohlazení po líčku. Miminko může bradavku pustit, přestane pít. Dráždíte totiž reflexní zónu.

Problémy mohou způsobovat kloboučky, dudlíky a láhve. Miminko se od začátku naučí, jak velké a tvrdé to má v pusince být, aby se objevilo mlíčko a také, aby kontakt s podnebím měl význam. Také miminko ví, jak otevřít pusinku.

Dítě si zvykne na to, že se sací reflex objevuje s něčím tvrdým (bradavka). A najednou je u dudlíků, kloboučků a láhví otvor měkký, může se taky stát, že na něj nebude reagovat. Proto doporučujeme, není-li to nutné, raději je nepoužívejte.

Čtěte: Vše o kojení

Jestliže už kloboučky používáte, je možno si trošku pomoci. Kloboučky od konce odstříhávejte. Každý den milimetr a miminko si pomaličku zvyká na bradavku. Během používání kloboučku se ovlivňuje imunologicky i negativně kontakt s miminkem, takže zkuste udělat vše pro to, aby miminko nakonec sálo z prsu.

Krátká uzdička pod jazykem miminka může rovněž působit problém. Ta může vadit při sání a miminko svůj jazyk nemůže použít zcela správně.

Odborníci doporučují ihned problém s uzdičkou neřešit a vyčkat. Uzdička se totiž sama může vytahat, napravovat je potřeba jen některé uzdičky.

Při dokrmování, lžičkou či něčím jiným, je dobré dávat příkrmy i mlíčko na zadní polovinu jazyka. Proč? Vysvětlení viz výše.

Průvodce edicí zdarma: Jak uspat dítě bez pocitu stresu a vyčerpání

Umět pořádně otevřít pusinku je pro miminko důležité a to především pro správný úchop bradavky a dvorce.

Pokud se to vašemu uzlíčku nedaří, je možno mu pomoci. Maminka se položí na záda a miminko si na sebe položí, leží tedy na mamince na bříšku. Držte miminko za ramínka, nikoliv za hlavičku. S ní totiž bude samo pohybovat.

Přidat komentář