Pomoc! Co s tím, když mi někdo mluví do výchovy?

Pomoc! Co s tím, když mi někdo mluví do výchovy?
Kristina F
Autorem Kristina F
  1. 7. 2016 Nevýchova odvysílala další online workshop, který byl tentokrát zaměřený na téma „Pomoc, tchyně mi mluví do výchovy“. V tomto díle Katka krásně vysvětlila, jak snadno se dostanete do konfliktu s kýmkoli, kdo má jiný názor na výchovu vašeho dítěte.

Jak už bylo řečeno, chyba bývá většinou na obou stranách a je potřeba si vzájemně porozumět. Vím, že je někdy těžké vyjít s člověkem, se kterým nesouhlasíte. Bývá to stresující, vyčerpávající a někdy se to může zdát i nemožné, ale vždy existuje řešení.

Máma, babička, tchyně, snacha i dcera mají totiž jednu věc společnou, a to je starost a péče o dítě. Babičky chtějí pro svá vnoučata jen to nejlepší a dělají zkrátka věci, které dělaly, když vychovávaly své děti. Maminky dětí dělají totéž, jen podle svého pocitu a rozhodnutí.

Dám ruku do ohně za to, že ani jedna strana nechce dítěti ublížit a věřím, že obě strany si přejí spolu alespoň trochu vycházet. Vymýšlením strategií, jak tchýni/snachu obelstít nebo obejít, ale ničeho nedocílíte. Maximálně se vám povede situaci ještě zhoršit, a to určitě nechcete.

Možná si teď říkáte, že to prostě s vaší tchyní nebo snachou nepůjde, protože ona je moc taková anebo moc maková. Máte z části pravdu, nepůjde to ihned. Pokud se ale budete snažit dodržovat níže uvedených pět kroků, určitě společnou cestu se svou tchyní nebo snachou najdete.

Katka radí, dodržujte těchto 5 kroků

  • Uznej pocity nahlas = řekni, co cítíš
  • Ptej se a chtěj rozumět = snaž se porozumět pocitům druhých
  • Řekni nahlas, co tě trápí, štve = nedrž to v sobě, tím ničemu nepomůžeš
  • Požádej o pomoc = není nic špatného na tom, požádat o pomoc druhé
  • Nastav si svou hranici = ukaž, co je tvá hranice, ale nestav ji násilně

Tento pětikroký plán se naučte využívat v každé situaci, jelikož s otevřeným přístupem a komunikací vždy snáze naleznete řešení. Vím, že není snadné všechno vždy z článků pochopit a umět to aplikovat, proto také Katka se svým týmem vytvořila kurz pro rodiče.

Kurz nebyl vytvořen za účelem vydělat na rodičích, ale byl vytvořen proto, aby rodičům pomohl nalézt cestu k dítěti a zlepšil tak vztahy v rodinách. Díky Nevýchově už nalezlo svou cestu více než 50 000 rodin po celém světě.

rychlokurz nevýchovy zdarma

Kurz je moc drahý, nemůžeme si jej dovolit.

To je námitka, kterou slýchám velmi často. Ano, nejedná se o stokorunovou záležitost, ale právě o tom to je. Schválně, kdyby kurz Výchova nevýchovou stál 100 Kč, koupili byste si jej všichni, že ano? Kolik z vás by jím ale prošlo? Já si troufnu říct, že tak maximálně 10%. Všichni bychom chtěli všechno zadarmo, ale to, že si někdo musí dát nemalou práci s tím, abyste si danou věc mohli vůbec koupit, to už nikoho nezajímá a nepřemýšlí nad tím.

Raději máte doma mobilní telefon od Applu nebo karton cigaret ve skříni a nadáváte, jak je všechno pro děti drahé. Drahé to je asi tak jako nová malá LCD televize, nový chytrý telefon, 54 krabiček cigaret (cena za krabičku cca 90 Kč), 176 piv (cena za pivo cca 28 Kč) a mohla bych pokračovat, protože každý člověk za něco utrácí, i když to nerad přiznává.

Drtivá většina rodičů, kteří na své děti křičí a soudí jejich chování, sedí s cigaretou nebo pivem v ruce a o dítě nejeví zájem. Já žiji v Ostravě na jihu a na dětská hřiště chodím denně, vidím, jak rodiče vypadají a jak se chovají. Vidím, co očekávají od svých dětí, ale příkladem jim nejsou, bolí mě vidět tohle všechno a vědět, že s tím nic sama nezmůžu.

Proto prosím vás, rodiče, zamyslete se nad sebou a svým jednáním, zamyslete se nad tím, co po dětech žádáte a co jim ukazujete. Nechte své děti domluvit a vyslechněte si jejich požadavky, mnohdy jsou opravdu nevinné a jedná se o maličkosti.

Napište si seznam důležitých a nedůležitých věcí, podívejte se na to, jak a za co utrácíte a rozpočítejte si cenu 4828 Kč na celý život. Protože to je cena, kterou dáte za kurz, jehož hodnota je ale po absolvování nevyčíslitelná. Rozhodně vás to tedy nebude mrzet, stejně jako vás snad nemrzí utrácení za cigarety, alkohol, televizi, tablety, mobily, oblečení, řasy, nehty, kosmetiku, apod.

Tak proč byste měli litovat utracených pěti tisíc, když díky této investici získáte pohodu a klid v rodině, a nejen v ní? O tom, jestli je kurz drahý nebo není, jsem psala už v článku „Kurz výchova nevýchovou, zisk nebo vyhozené peníze?“  Vždy se někomu něco nebude líbit, ale neznamená to, že vám to nemůže pomoci. Je nemožné zavděčit se každému. Když si ale přepočítáte cenu za kurz na celý obsah, kterýn dostanete, uvidíte, že částka vlastně vůbec není přemrštěná. Naopak, pokud kurz alespoň vyzkoušíte, zjistíte už v prvním videu, že cena je to poslední, na co byste si vzpomněli.

Lze kurz Nevýchovy platit na splátky?

Ano, i tato varianta je možná, a to hned dvěma způsoby:

1. Na 2 splátky po 2481 Kč

2. Na 5 splátek po 998 Kč

Více informací o kurzu naleznete tady.vyzkoušet kurz nevýchovy

Co říkají rodiče, kteří kurzem už prošli nebo teprve prochází?

Křik a napětí se doma zcela minimalizovaly

“Po 3 týdnech Nevýchovy mě nadšení neopouští, naopak se stále stupňuje. Křik a napětí se doma zcela minimalizovaly. Děti, ač hodně malé (2,5 roku a 10m), na nový přístup reagují úžasně. U manžela zas pozoruji, že ač naoko je zcela zásadně proti tomuto přístupu, tak ho nevědomě začíná také používat. Výrazně se zlepšily problémy při návratu z procházek, večerním ukládání a ustávají i sourozenecké bitky. Takže znova moc moc díky celé Nevýchově, jste opravdu požehnání.” Katka M.

Začala jsem si konečně uvědomovat své potřeby a říkat si o ně

“Děkuji Nevýchově za skvělý kurz. Tahle “věc” a všechno kolem ní mi pomáhá vytvářet lepší, klidnější, krásnější rodinnou atmosféru. Pomáhá mi odpouštět si emoční úlety, pracovat na sobě, problémy přetvářet na projekty, mnohem více si užívat čas s dětmi. Začala jsem si konečně uvědomovat své potřeby a říkat si o ně. Zlepšil se náš vztah s manželem, máme úspěchy i neúspěchy, ale správnou cestu…” Monika M.

Okamžité změny v životě

“Jedna z mých klientek mi při poslední návštěvě velmi nadšeně děkovala za doporučení Nevýchovy. Řekla mi: „Nevýchova je jedna z nejlepších věcí, kterou jsem za posledních 5 let udělala, protože změny ve svém životě jsem začala vidět okamžitě a já si uvědomila, že můžeme jako rodina žít spokojeně, ve vzájemném respektu a s dohodami, které baví všechny členy rodiny.“ Klientka děkovala mně a já děkuji celému týmu Nevýchovy za to, že učí zážitkovou formou širokou veřejnost, jak vychovávat děti lehce a snadno.” Mgr. Monika Mihaličková, psycholožka

První videa, první dohody

“Milá Katko a maminky, dnes jsem měla puštěná první dvě videa a musím se přiznat, že konec prvního videa mi vehnal slzy do očí. Jak Katka říká: “Vzpomeňte si, kde jste ve svém dětství ztratili sebevědomí.” Dostalo mě to. Taková pravda. Nevýchova je to nejlepší, co jsem mohla pro sebe a pro syna udělat. Povedla se nám první dohoda a opravdu jsem jen koukala, jak je syn skvělý. Jsou mu 3 roky a 3 měsíce. Užili jsme si báječně procházku, jako snad nikdy. Bez přemlouvání, křiku a v naprosté pohodě. Je to první, ale pro mě hodně důležitý krůček. Katko, moc Ti děkuji.” Jitka Š., syn 3 roky

Nevěřila bych, že mi může on-line kurz tolik dát

“Dříve bych nevěřila, že on-line kurz mi může tolik dát a obohatit mě, že se z něj můžu tolik naučit a dokáže mě tolik posunout. Naopak jsem zjistila, že se vyrovná kurzům naživo a v něčem je i předčí. Je super, že se k lekcím a videům můžu vracet, kdykoli potřebuju, a zastavit je, kdykoli cítím, že se nad tím potřebuju zamyslet, nerozumím něčemu, nebo mi naopak myšlenky utečou do konkrétních situací, kde hledám to, co právě Katka řekla, a říkám si „aha, to je ono“… Můžu si videa opravdu plně užít, protože si je pustím ve chvíli, kdy mám na ně opravdu klid a nic mě neruší.” Jana S.

Dřív za 2 hodiny s řevem, teď za 15 minut v klidu

“Náš obrovský úspěch je, že jsme se s dcerou dohodli na tom, že bude s námi jezdit autem. Jen jsme se přiblížili k autosedačce, strašná panika, křik a odstrkování nohama. Nebyli jsme schopní nastoupit, prostě to nešlo. Někdy to šlo jen tam a cesta zpět už nebyla možná, tak jsme odjížděli tramvají. Dnes jezdíme s naprostou pohodou tam i zpět, a už si to ani nemusíme říkat a vysvětlovat. Dále nám Nevýchova velmi pomohla při odchodech z domu. Naše oblékaní trvalo většinou 2 až 3,5 hodiny mé trpělivosti a totálního vyčerpání. Dnes jsme za 15 minut oblečené a za dveřmi. To samé s přebalováním. Prostě vyřešeno. Dokážeme vyřešit i v jaké obuvi se půjde ven, nebo i to, že v obchodě nemůžeme koupit vše, co se líbí. Každý den máme nějaké úspěchy a mám za ně obrovskou radost. A na otázku, co děláme jinak, bych odpověděla: všechno :o)” Jindřiška K.

Všechny tyto zkušenosti, a spoustu dalších naleznete také na webu Nevýchovy. Přeji vám hodně štěstí, ať se rozhodnete jakkoliv, je to váš život, vaše rodina, vaše rozhodnutí 🙂

Přidat komentář

komentáře 3

  • Já jsem se svou tchýní na nože už 10 let, po zhlédnutí semináře jsem ji poslala odkaz a snažím se náš vztah řešit ona není moc nadšená, ale taky nemůže namítat nic proti protože se snažím s ní domluvit. Někdy mi to připadá jako jednat s dítětem ale vidím zlepšení a to jen stačilo říct co mi vadí tak jednoduché a při tom tak složité. Díky moc za vaše stránky, stálle se inspiruju a vidím že ještě máme co pilovat jak doma tak s “maminkou” 😀

  • Ano to je fakt, ale je pravda, že kurz si mnoho rodičů přeje a nemůže si ho dovolit, já na něj šetřila skoro půl roku, ale stálo mi to za to a Káči za něj děkuji. Jen mě naštvalo, že po mém zakoupení, kurz zpřístupnili i na 5 splátek. To je ale jen maličkost, do kurzu jsem vstoupila a jsem za to moc ráda, všem rodičům určitě doporučuji. Klára T.

  • Dobře napsáno, cigarety, piva, teelfony nebo klid s dětma? Já taky byla nevěřící jidáš a dnes už procházím kurzem třetí týden a na cenu jsem si ani nevzpomněla. Je to tak jak píšete cena za kurz ti pak příjde nevyčíslitelná. Díky nevýchově za všechno!