Nevýchova právě vysílá – 3 zabijáci, kteří zabijí dětskou důvěru

Nevýchova právě vysílá – 3 zabijáci, kteří zabijí dětskou důvěru

Dítě pozná všechno a vnímá i to, o čem jsme přesvědčení, že nemůže pochopit. Důvěra, totiž dá dítěti víc než vzdělání na vysoké škole nebo auto k 18. narozeninám. Rodiče na internetu nejčastěji hledají, jak na dítě. Jak ho naučit na nočník, spát v postýlce, nepodvádět, nevymýšlet si, nekřičet, neběhat apod. Ale nezaměřují se na příčiny toho, proč se to děje. Hledají totiž většinou způsoby, jak s dítětem manipulovat.

Tyto rady někoho třetího, vám nemohou skutečně pomoci, protože jen zkoušíte, co funguje někde jinde a když vám to nefunguje, jste si jistí tím, že na vaše dítě prostě nikdy nebude nic zabírat. Důvěra mezi rodičem a dítětem, je totiž alfa omegou bezpečného a láskyplného vztahu.

1.  Zabiják – Kecáš mi, tak jak ti mám věřit?

Rodiče, jsou často přesvědčení tím, že svým dětem rozhodně nelžou, ale neuvědomují si, že lžou vlastně nevědomě. S jakoby dobrým úmyslem, lžeme v maličkostech, které, děti ale vnímají jako zradu. Například: Chceme uvařit guláš, víme, že naše dítě cibuli ale odmítá. My si neumíme představit guláš bez cibule, takže jsme schopní dítě začít přesvědčovat o tom, že v guláši cibuli například nepozná.

Říkáme, že jí tam bude málo nebo dokonce zalžeme a řekneme, že tam vůbec není, vždyť je dítě malé a stejně to nepozná. Jako rodiče víme, že cibule je zdravá a každému jídlu dodává tu správnou a potřebnou chuť, proto ji samozřejmě z jídelníčku  jen kvůli tomu, že dítěti nechutná vyřadit nechceme.

Dokáže nás taky pěkně vytočit, když zjistíme, že naše dítě jedlo jídlo s cibulí úplně v pohodě třeba u babičky na návštěvě. To nás okamžitě přesvědčí, že dítě cibuli dokáže sníst a buď si budeme vymýšlet již zmíněné kamufláže, nebo budeme dítěti dále tvrdit, že v jídle žádná cibule není.

Webinář nevýchovy Listopad 2017

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Nejčastější lži rodičů:

 • Nelítej tady nebo tě pan průvodčí vyhodí
 • Jestli si ty hračky neuklidíš, teta si je zítra odnese
 • Sněz to nebo si tě odnese zlý pán
 • Nemáme, čokoládu v obchodě už žádnou neměli
 • Hajej, my s tátou už jdeme taky spinkat
 • Buď potichu, nebo vzbudíš plyšáčky
 • Nemůžu ti půjčit ten telefon, je rozbitý dívej

Jak to zkusit nevýchovně?

Nechceme si připustit, že by dítě mohlo mít k potravině odpor a když jí snědlo u babičky a ve školce bude jí prostě jíst i doma. Hledali byste, ale s dítětem řešení? Napadla by vás vůbec taková možnost? Popovídat si s dítětem o tom, jak to udělat, aby se mohlo pomalu a přirozeně učit přijít této potravině na chuť?

Možná by stačilo dát je půl cibule a opravdu ji na jemno nakrájet nebo rozmixovat, aby to pro dítě nebylo takový problém ji přijmout. Možná by jen stačilo, mluvit na rovinu, říct: „Podívej, já si zase nedokážu představit guláš bez cibule, zkusíme vymyslet, jak to udělat, tak aby to bylo dobré pro oba?“ Tohle je začátek konverzace, která vám pomůže najít řešení společně.

 • Nesnažte se je oblbnout, nejsou hloupé
 • Promluvte si jako kamarádi
 • Dejte dítěti najevo, že chápete, že mu to nechutná
 • Nelžete v maličkostech, ale zkuste se dohodnout
 • Hledejte řešení společně s dítětem

Další zabijáci dětské důvěry jsou: Moralizuješ a Strašíš mě. Tyto dva další zabijáci se ukrývají v mnoha rodičích a nyní máte možnost se nad nimi zamyslet a zkusit to jinak.  Na webináři máte možnost vrátit se zpátky do svých dětských let a zjistit, zda neděláte něco, co jste sami v dětství nesnášeli. Udělejte si během dne hodinu času a klidně se na webinář podívejte spolu se svými dětmi, možná to bude to jediné, co vám bude stačit k tomu, abyste to doma mohli mít jinak.

Všichni jsme unavení, zaneprázdnění, nestíháme, nemáme čas, ale stále si stěžujeme a hledáme odpovědi. Katka Králová vám nabízí pár odpovědí zcela zdarma a poradí vám také, jak poznat a nastavit funkční řešení.

Na konci webináře se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

 • Strašně jsem na dítě řvala, dá se to ještě napravit?
 • Měli jsme s malým těžký začátek, můžeme to nějak dohnat? Co s tím?

Webinář nevýchovy Listopad 2017

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.