Proč nevěřit těm, kteří Nevýchovu špatně pochopili?

Nevýchova nefunguje a jsou to jen psychologické bláboly?

“Nevýchova není o tom nechat dítě, aby se pralo s životem, jak umí” to je asi ta nejzásadnější věc, kterou rodiče z celého srdce prosím, aby si uvědomili. Možná nese provokativní název, možná někomu vadí Katčino mávání rukou, ale slyšeli jste alespoň někdy skutečně, co Katka říká?

Často se setkávám s rodiči, kteří kouknou na pár webinářů, přečtou si pár článků. Někteří dokonce přečtou jen titulek a ihned usoudí, že má  tedy nechat dítě růst jako dříví v lese a nechat ho nést následky za každý svůj čin. Nechat ho se přejet autem, protože ono to tak chtělo nebo nechat dítě řídit váš život a prostě vydržet, než dospěje, protože tohle je asi rodičovství.

Ne, ne a ještě jednou NE tohle podle mě Nevýchova není. Nevýchova nese provokativní název to ano, ale nese ho účelově. Aby oslovila ty z vás, kteří doma máte „nezvladatelné dítě, co vám všechno dělá naschvál“. Vím, že je těžké uznat, že jako rodiče, taky děláme chyby. Ale je to opravdu v pořádku, protože jedině chybou, můžeme přijít na to, jak by to šlo jinak.

Každé dítě je také člověk a je jedno jestli je mu 10 měsíců nebo 80 let. Výhodou u těch starších samozřejmě je, že oni už vám mohou říct, co potřebují a co je trápí, oproti těm mrňatům. Rozhodně vám, ale nic nedělají naschvál.

Opakováním slov, nenajdete řešení na žádný problém

„Zkoušela jsem Nevýchovu a musím ti říct, že to je, pěkná blbost vůbec to nefunguje. Jsou to jen psychologické žvásty, které se dočteš v každé druhé knížce.“ píše maminka, která se podívala na první video z rodičovského seriálu.

A má pravdu. Ano pro tyto lidi to tak bohužel je, jim to vážně nefunguje, protože četli, jen titulky, kousky z článků. Vždy si zkrátka pustili jen kousek a především se nevěnovali ještě ani sami sobě. A tahle skládačka se musí poskládat celá, to je podle mě NEVÝCHOVA.

Webináře, články, videa a citáty jsou jen kousky ze skládanky, kterou si každý musí poskládat sám. Někdo na to přijde bez kurzu, jiný kurz potřebuje. Ale pokud nechcete uvěřit, nebudete věřit ničemu i kdybyste snad kurz dostali zdarma. A víte co, nikdo si nemusí hájit své rozhodnutí, pokud je se svým životem spokojen a neexistuje příručka, která by ukazovala, jak se má žít.

WEBINÁŘ O DĚTSKÉM VZTEKU BĚŽÍ DNES 26. 6. 2018 – PŘEJÍT NA WEBINÁŘ 

Postřehy z webináře – Jak řešit dětský vztek a jak zvládnout již rozjetou scénu?

A proto neslyšíme o rodičích z kurzu, protože ti, si své soukromí chrání, vyhýbají se rodičům, kteří své děti fyzicky trestají. Nesouhlasí s “neškodným” ponižováním dětí a hledají řešení především u sebe a ve své rodině a o tom celé fungování Nevýchovy, tedy alespoň podle mě je.

 „Jé viděla jsem webinář na téma vztek, já to jako zkoušela, úplně přesně jako ta Katka na tom videu, ale nám to prostě nejde. Myslím si, že je nemožné, aby dítě chápalo, co Králová radí, je to jen další byznys na dětech a fungovat to asi může, ale nám určitě ne.“ píše maminka, která se s kamarádkou domluvila na sledování webináře.

Snad na každém webináři, Katka říká, že pro celkové pochopení principů je nutné projít celým kurzem. Ano jsou mezi námi rodiče, kteří kurz absolvovat nepotřebovali. Ale pokud k tomu přistupujete, tak že se nazpaměť naučíte, fráze co Katka říká, pak nemůžete od svého dítěte očekávat něco jiného.

Také se naučí říkat to, co chcete slyšet. Potlačíte jeho přirozenost a otevřenost a donutíte ho říkat to, co chcete slyšet. Pokud, to tak ale chcete, pak je to v pořádku, pokud ne Nevýchovu jste ještě nepochopili.

Nevýchova to dělá špatně nebo jen nechceme rozumět?

Takovýchto vět na internetu čtu denně spousty a říkám si, vážně? Vážně to Nevýchova dělá špatně nebo vy nevidíte tu skutečnost a podstatu z každého slova, které Nevýchova vysloví? Vy necítíte respekt a úctu k vám, když s vámi komunikují? Necítíte pochopení pro vaše slova a vaše přesvědčení?

Na světě je přibližně 8 miliard lidí a úplně každý člověk je jiný najdou se skupiny lidí, které stejně smýšlejí a ty se také dokáží pochopit a rozumí si.  Ale když, jeden z mnoha začne říkat něco, co je jiné, divné, nové, neznámé postaví se většina k sobě a budou jedince přesvědčovat o opaku.

Kurz výchova nevýchovou: zisk nebo vyhozené peníze?

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Když se jedinců spojí více, vznikne sice menší skupina, ale stále je těžké pro většinu jí uvěřit. Chápete? Protože už odjakživa máme tak nějak vsugerované, že tam, kam jde většina, tam je nejspíš bezpečno. Napadlo vás, ale že většina nikdy nikam nedošla? Že se točí stále v kruhu, protože jich je tolik, že se to nedá koordinovat?

Možná to zní zmateně, ale úspěšní jsou většinou jedinci nebo malé skupiny, nikoliv velké davy, ty jsou velmi chaotické a většinou nemají vlastní názor. Tady je potřeba si uvědomit, co tedy vlastně chci.

  • Chci vychovat sebevědomé dítě, které se nebude bát projevit se a říci svůj názor?
  • Chci vychovat dítě, které bude poslušné a půjde vždy tam, kam ostatní, aby nijak nevyčnívalo a nepoutalo na sebe zbytečnou pozornost?

Nevýchova ukazuje skutečnost a tu někdy neumíme přijmout

V menšině jako je Nevýchova, je už také jedna taková skupina s více než 7000 lidmi, ale jsou to lidé, kteří nepotřebují veřejně hájit svá rozhodnutí, oni se v Nevýchově naučili, co potřebovali a nyní to využívají ve svůj prospěch.

Nevýchova může oslovit člověka, který cítí, že i on může dělat chyby, osloví takového, který dokáže uznat své omyly. Takového, který chce něco změnit a který si dokáže přiznat, že svému dítěti se může naučit rozumět o něco víc. Stále opakujete, to jak jste všechny ty facky a tresty přežili bez následků, ale ruku na srdce, kolik z vás je dnes sebevědomých a vyrovnaných lidí?

Kolik z vás dokáže otevřeně říct svůj názor beze strachu a studu? Kolik z vás si nejednou řeklo: „Já nejsem dost dobrá/ý?” Kolik z vás umí opravdu milovat? Kolik z vás umí řešit problémy, které nastanou? Kolik z vás se doma nehádá s partnerem? Kolik z vás miluje sebe samotného? A kolik z vás může být ke svým rodičům zcela upřímný bez tajností a lží?

Toužíte po tom, aby vaše dítě k vám bylo vždy upřímné, věřilo vám a bylo k vám zcela otevřené? Pak nevolte cestu, která tyhle dveře zavírá, ale zvolte cestu, na které vám Nevýchova z počátku pomůže pochopit dětské projevy a jednání.

Nemusíte věřit ničemu, co si sami nemůžete vyzkoušet

To je zcela logické a jasné že? Mnoho z vás se tím řídí a využívají to, když kupují věci hmotné.  Proč jste tedy proti všemu, co je nehmotné nebo pro vás nové? Proč se nechcete naučit pochopit i něco nového? Bojíte se, ano tomu rozumím, ale není to spíše o tom, že když něco nějak funguje, není potřeba to dělat jinak?

Novinky z Nevýchovy – webinář, článek a pomocník pro každou mámu

Když jste byli dětmi, bylo to před několika desítky léty a všechno bylo jinak. Naučili jste se přijímat novou dobu hmotně, zkuste to také nehmotně. Novinka od Iphone vás zaujme a spousta z vás si ji musí koupit, ale nová komunikace s dětmi, vám přijde hloupá a nesmyslná. Proč?

Možná nejste všichni fandové Iphone a nechci, abyste mi psali, že Iphone vás rozhodně neohromí, to totiž není podstata tohoto článku, to byl jen příklad. Podstatou tohoto článku je, nesouhlasit vždy s většinou, která Nevýchovu špatně pochopila anebo se jí ani nesnaží pochopit. Ověřte si to všechno sami, bez předsudků.

Kdyby se společnost jmenovala Výchova hrou? Bylo by pro vás snadnější přijmout její myšlenky nebo to vůbec nesouvisí s názvem, ale s tím, že nikdo nemá rád, když mu někdo “kecá do výchovy”. Tohle nemá nikdo rád, ale takto to nesmíte brát, Nevýchova se snaží pomoci a pokud o pomoc nestojíte nenutí vás k ničemu.

Udělejte si vždy názor sami

Asi je vám jasné, že vás nyní pozvu do nevýchovného kurzu, vždy píšu, co v něm objevíte nebo najdete, ale dnes to opakovat nebudu. Udělejte si názor sami. Vyzkoušejte se jen zamyslet nad tím, jak vás vaše děti mohou chápat. Zjistěte čemu opravdu rozumí a co všechno skutečně slyší.

Někdy si myslíme, že když to stále opakujeme, děti si to zapamatují to je ale mylné přesvědčení, děti si většinou víc pamatují to, co řekneme jen jednou. To co stále opakujeme jim, jak se říká, jde jedním uchem tam a druhým ven.

Informace o kurzu Výchova nevýchovy

 

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem mámou jednoho kluka, partnerkou jednoho muže a ráda bych se stala inspirací mnoha rodičů, kteří hledají v mateřství své místo. Rodičovství umí potrápit a každý máme právo dělat chyby, protože chyby jsou důkazem toho, že se o něco snažíme. V případě, že je ale vědomě či nevědomě opakujeme, pak zůstaneme stát stále na jednom místě. Proto jsem vytvořila magazín Kouzelná výchova, ze kterého můžete čerpat inspiraci, zamýšlet se, tvořit si názory, sdílet své pocity a otevřeně komunikovat s lidmi, kteří vás nebudou soudit.

5 komentářů

  • Tím jsem chtěl hlavně říci, že i odsuzovači mnohou dojít ke stejnému závěru jako já. ten smysl mi v tom komentáři nějak vypadl 😀 😀 Zdenda

  • Kdyz mi o nevýchově řekla manželka poprvé, byl jsem zásadně proti. pak ale nastala doba, kdy jsem viděl, ze manželka s dětmi nemá takový problém jako já. Domluvy děcka plnily, byly zodpovědnější a kdyz jsem po nich něco chtěl já měly vždy plno keců, proč to neudělat. Zkusil jsem popsat mou důležitost a objasnil smysl. Pak se manželce omluvil a nyní spolu sledujeme workshopy. Kurz si nejspíš nadělíme na vánoce. diky nevychovo i když jsem tě z počátku ihned odsoudil. zZdenda

  • Já si také myslím, že volná výchova, americká výchova, anarchie apod. je jen slovní označení lidí, že vlatsně ani skutečně neznají význam těchto stylů výchovy. Dost my různé styly výchovy vadí, proč bych měla dělat něco, jako ta druhá? Proč se lidé jen neinspirují. Neříkám, že nevýchovu žeru, ale hodně mi pomohla, donutila mě se zamyslet a v několika případech mi ukázala zrcadlo. Naučila mě vnímat pocity mé dcery ale také pocity ostatních dětí. Když nad tím tak teď přemýšlím nenaučila mě to nevýchova, ale naučila jsem se to sama, ale právě díky ní, protože mi ukázala, že si nemusím vybrat styl nebo dělat to co mí rodiče, můžu si budovat svou rodinu, se svými návyky. Možná mě mrzí, že Nevýchova už dlouho nepřišla s něčím novým, ale na druhou stranu si říkám potřebovala bych to ještě? Mockrát jsem byla odrazována od metod nevýchovy a nebo manželů Kopřivových, ale vždy jsem si sama sebe ptala a teď jsem vděčná a děkuji za všechno. Nevím jestli poděkovat manželům Kopřivovým, Nevýchově nebo oběma, ale tuším, že velké díky asi patří hlavně mé rodině, za to, že semnou mají trpělivost 😀

  • Taky jsem jeden večer přemýšlela, jestli ještě potřebuji pomoc a rady ohledně výchovy. Jenže jsem došla k závěru, že ne a ani jsem možná nikdy žádné nepotřebovala protože jsem si doma vše zářidila sama, ale není to pravda potřebovala jsem otevřít oči. Teda ne úplně sama ale se svou rodinou. Je fakt že jsem dlouho přemýšlela jaky doma jedeme styl výchovy a nejedeme žádný děláme si to doma tak jak nám to vyhovuje a to mě naučila Nevychova, já si nemyslím že jsou to bláboly jen si musí umět člověk taky přiznat.

  • Mylim ze prave to je zmyslel nevychovi, Nevychova alebo ja mam radsej kontaktne a vnimave rodicovstvo nie je o pouckach ako mas spravne vychovavat svoje dieta, prave naopak uci rodicom rozumiet svojmu dietatu a prisposobit mu vychovu. Uci rodicov chapat nie len svoje a ¨susedove¨ deti ale uci aj ako ist detom prikladom a teda ako sa spravat k okoliu. Podla mna nevychova nie je vychovna metoda ale dar porozumiet svetu okolo nas pocnuct tym najvzacnejsim co svetu mozme dat, nasimi detmi

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.