Nehumánní lov delfínů a jejich život v delfináriích

Nehumánní lov delfínů a jejich život v delfináriích
Karolína
Napsala Karolína

Delfíni jsou po člověku nejinteligentnější tvorové. Poznají se v zrcadle, spolupracují, mají svou vlastní řeč a oslovují se jmény. Také jsou velmi přátelští a na svou rodinu vázaní. Bohužel jsou také kulinářskou pochoutkou a roztomilou atrakcí do různých mořských zábavních parků a akvárií. Kde jsou vycvičeni k pobavení diváků, ať už v Asii, Americe nebo v Evropě.

V Evropě najdete delfinária například v Holandsku, Německu, Španělsku, Portugalsku a v Bulharsku. Zatímco v Evropě sílí tlak na rušení delfinárií, tak po celém světě vznikají nová delfinária a to především v bohatých arabských zemích.

Víte, jak se v Japonsku loví delfíni?

Lov delfínů je v Japonsku v oblasti Taiji tradicí od 17. století. Lov probíhá tak, že lovci vytvoří z lodí půlkruh a delfíny zaženou do zátoky, kde jsou do delfinárií vybírání nejhezčí delfíni a jejich rodiče a přátelé jsou rozsekáni do konzerv. Jejich maso je v Japonsku lahůdkou.

Pravidla zabíjení se za staletí zmírnila jen minimálně. Dříve se delfínům podřezaly krky a nechali se vykrvácet. Teď smrti předchází propíchnutí mozkovny, kdy mají delfíni zemřít do několika desítek vteřin. Bohužel někteří žijí a tedy i trpí déle.

„Přijde čas, kdy zločin spáchaný na zvířeti bude trestán stejně jako zločin spáchaný na člověku.“  Leonardo Da Vinci

Delfinoterapie

V delfináriích delfíny dají do skupinek, ve kterých si nemusejí rozumět a před případným útokem nemohou uplavat. A i když se delfíni spřátelí, pořád trpí. Chybí jim mělčiny, hlubiny, živá potrava a hlavně prostor. Sebevětší akvárium nemůže nahradit oceán.

Některá delfinária provozují takzvanou delfinoterapii, která má pomáhat proti problémům s psychikou. Může ale utrápený delfín rozveselit dítě? Tu terapii by potřeboval spíš ten delfín.

Jak se asi cítí delfín v delfináriu? Tak jako vy, kdyby vás někdo zavřel do obýváku s nesympatickými lidmi a několikrát denně vás nutil proskakovat obručí.

Jde to i jinak

Naštěstí existují moderní delfinária, která nemají tak hrozné podmínky. Jsou obrovská, je v nich mořská voda a jsou vytvořena tak, aby co nejvíce připomínala moře. Delfíni se v nich cítí lépe, ale i přesto umírají předčasně. Jsou prostě lepší než klasická delfinária, ale horší než příroda.

„Proč nesoustředí dobrosrdeční milovníci zvířat všechny své snahy na to, aby se konečně zakázalo ukazovat divoká zvířata v cirkusech a zvěřincích? Pokud naše zákony tento skandál trpí, máme málo naděje, že nás příští generace budou považovat za civilizované.“  Axel Munthe

O autorce

Karolína

Karolína

Malá blogerka magazínu Kouzelná výchova

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.