Moje etapy rodičovského sebevzdělávání

Moje etapy rodičovského sebevzdělávání
Katka Vachová

Během těhotenství mě nenapadlo číst kromě Velké knihy o matce a dítěti nic jiného. Dozvěděla jsem se zde podrobnosti o prenatální péči, porodních bolestech, porodu, jak manipulovat s kojencem, jak krmit, kojit, co je umělá výživa, kdy se dítě stává osobností, příznaky nemocí i vše o lécích.

Po druhých narozeninách svého prvního dítěte jsem se začala zajímat o výchovu a různé přístupy k ní. Přihlásila jsem se na kurz efektivního rodičovství a naučila jsem se lépe zvládat stres. Odnaučila jsem se dítě bít a pochopila jsem například, proč se dítě vzteká a jak takovou situaci nejlépe a nejrychleji vyřešit.

Čas šel dál a do rodiny přibyl další člen

Uplynuly dva roky a zase jsem pocítila potřebu dozvědět se něco nového. Kniha Koncept kontinua mě utvrdila v tom, že instinktivně cítím správně, že není dobré nechávat dítě vyřvat, že je správné ho často chovat a že ho tím člověk rozhodně nerozmazlí. Autorka knihy vysvětluje, jak je potřeba zacházet s našimi nejmenšími, aby z nich vyrostly spokojené a samostatné děti.

A posléze takoví dospělí, kteří si nebudou muset řešit své deprivace z dětství útěkem k drogám, k sladké a tučné stravě či sdílením svého života s nevyrovnanými partnery. Velmi přínosná, zejména vzhledem k rodinnému rozpočtu, byla kniha Líny rodič. Přečetla jsem si, že dítě je nejšťastnější v přírodě, s klackem v ruce a že opravdu není potřeba utrácet horentní sumy za časté návštěvy zábavních center.

Kousky skládačky mi začaly do sebe zapadat

Kousky skládačky mi začaly do sebe zapadat

Čím větší totiž máme nároky na naše výdaje, tím automaticky musíme navýšit naše příjmy a bohužel to jde často ruku v ruce s omezením času s našimi nejbližšími. Trošku nadstavbová knížka je Summerhill, o nezávislé britské internátní škole, kterou děti navštěvují dobrovolně. Vybírají si předměty, které je zajímají a mezi žáky a učiteli je rovnoprávnost i při hlasování o chodu školy.

Členové komunity mají svobodu dělat to, co chtějí, pokud svými kroky nezpůsobí žádnou škodu jiným lidem, v souladu s Neillovými principy, tj. „svoboda, nikoli svévole.“ Jedním z propagátorů této knihy je Tomáš Hajzler, od něj jsem četla knihu Peníze nebo život, v knize se dozvíte, proč většina lidí vydělává na život místo toho, aby žila. Zjistíte také, co je to zlatá klec a proč nemá význam hromadit diplomy a certifikáty.

Kniha autorky Naomi Aldort mi dala nejvíc ze všech knih o výchově

V knize Vychováváme děti a rosteme s nimi autorka, představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Vysvětluje, proč tresty ve výchově nefungují a umožnila mi, abych porozuměla svým dětem a jejich potřebám.

Našla jsem zde odpovědi na své dosud nezodpovězené otázky a vymazala jsem ze života podmíněnou lásku. Pokud si chcete o výchově přečíst jen jednu knihu, je to právě tahle.

Samozřejmě jsem četla i knížky věnující se sourozenecké tematice – Pozitivní výchova sourozenců v rodině, Sourozenci bez rivality a Sourozenecké konstelace. Pro obecný přehled mohu doporučit, ale nejsou nezbytné. Dozvíte se v nich, jak a proč se chová dítě prvorozené, proč v něm zbytečně nepodporovat už tak dost vysokou míru cílevědomosti. A proč se prostředním dětem říká „sendvičové děti“, že často soutěží s těmi prvorozenými a že ti nejmladší na sebe berou roli rodinných klaunů.

Další knihou na mé cestě byla kniha Respektovat a být respektován, která však byla na můj vkus napsána zbytečně složitě. Je využitelná pro rodiče, učitele a všechny, kteří chtějí investovat úsilí do rozšíření repertoáru svých komunikačních dovedností pro zvládání běžných i náročných životních situací. Asi jediná knížka, která mně nic nepřinesla, byl Malý tyran, je na mě zřejmě málo liberální. Věnuje se příčinám a léčbě dětské panovačnosti.

Další inspirace pro moderní rodiče

Další inspirace pro moderní rodiče

Nesmím zapomenout na koncept Nevýchovy. Přináší návody, jak se s dětmi na všem domluvit a brát je jako rovnocenné partnery. Vysvětluje, například, proč je autoritativní výchova neefektivní, nežádoucí a proč může být pochvala škodlivá.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Další kniha, která mi přišla do života, byla Tvoje dítě jako šance pro tebe. Jak už říká název, po jejím přečtení pochopíte a poznáte sami sebe skrze své dítě. Velmi se mi tam líbila třeba myšlenka, že je kladem společností zbytečně velký důraz na pohlaví ještě nenarozeného dítěte.

Využívat emoční inteligenci ve výchově mi pomohla kniha S láskou i rozumem. Dočtete se v ní, jak zvládat svůj vztek, jak se oprostit od chyb svých rodičů. Jak zvýšit komunikativnost dítěte, najdete zde kapitolu o znakování a doporučení, kdy nejlépe začít s výukou dalšího cizího jazyka.

Pochopila jsem souvislost mezi narušenou psychikou a vznikem nemoci

Pro porozumění tématu psychosomatika u dětí je ideální brožura, Když děti často stůňou. Teď už vím, že každá nemoc fyzického těla vznikla napřed v hlavě, jako stres, strach, neporozumění. A že tedy jde nemocem předcházet, když budeme o duševní stránku našich dětí pečovat.

Obsáhlá kniha Ne(gramotný) rodič vás zavede zpět do dětství a dospívání a pomůže  vám pochopit, jak a proč jste převzali nefunkční výchovné vzorce svých rodičů a jak se jich rychle zbavíte. Věnuje se také tématu rodinných schůzí, dodržování plánů a nastavování trestů za jejich nedodržení. Tuhle knihu bych dala jako volitelnou, pro začínajícího rodiče může být moc podrobná až instruktážní.

Malá inspirace také pro vaše děti

Malá inspirace také pro vaše děti

Velmi bych se přimlouvala za přečtení série knih Sára od Esther a Jerry Hicks. Tyto knihy jsou vhodné nejen pro rodiče, ale hlavně pro jejich školní děti. Jsou psány velmi čtivě, jednoduše a potenciál zdejších myšlenek vás doslova srazí na kolena. Pakliže se začnete řídit zdejšími jednoduchými návody, váš život se začne odvíjet podle vašich představ a to vám dá nesmírnou naději a chuť do dalšího života.

Na odlehčení, mohu doporučit knihu, Uklidím, až děti vyrostou. Předmluvu k ní napsala známá autorka a koučka Naomi Aldort a nabídne vám spektrum názorů na to, co je to ten „správný“ úklid od lidí všech věkových i zaměstnaneckých profesí. Pokud máte za sebou porod v porodnici a nejste spokojené s jeho průběhem, pro inspiraci, jak to jde i jinak, je tady kniha Znovuzrozená.  O cestě k porodu v domácím prostředí.

Kvalitní strava je základ zdravého životního stylu

Jestliže vám strava vašich dětí není lhostejná a chcete se dozvědět ještě mnohem víc, pořiďte si knihu Léčba zemí – průvodce výchovou zdravých dětí v nezdravém světě. Dozvíte se, proč je v dnešní době tolik dětí nemocných a závislých na podávání léků, proč je tolik alergií, intolerancí a nemocí střev. Dočtete se proč upřednostňovat biopotraviny a proč se vyhýbat potravinám modifikovaným.

Inspirace k osobnímu rozvoji

Pokud toužíte být nejen osvícenými rodiči, ale také dětmi, vnuky a partnery, ráda bych vám nabídla k prostudování ještě několik autorů, kteří vám pomohou v osobním růstu.

Lucie Kolaříková vám ve své Učebnici sebelásky ukáže, jak je potřebné mít sám sebe rád, důvěřovat svému názoru a jednat v souladu se svými vnitřními hodnotami. V knihách či svých internetových přednáškách vám psycholog Pjér la Šé’z, vysvětlí, proč si často mezi sebou muži a ženy nerozumí a jak jeden druhého lépe pochopit.

Don Miguel Ruiz je mistrem tradičního tajného učení starých Toltéků a přivede vás blíže k vaší osobní svobodě, jeho následovníkem v šíření učení je jeho syn stejného jména.

Pokud jsem někoho knihami inspirovala, jsem ráda a těm, kteří dokáží vychovávat i bez teoretické přípravy, závidím a gratuluji.

O autorce

Katka Vachová

Katka Vachová

Jsem společenská, lehce alternativní, ráda chodím do přírody, zajímám se o psychologii, zdravou výživu a snažím se o partnerský přístup ke své dceři a synovi. Řídím se heslem, že pokud o výchově svých dětí přemýšlíte, tak už jen to vás činí lepšími rodiči.

2 komentáře

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.