Mikuláš, anděl a čert – trauma nebo zážitek pro děti?

Mikuláš, anděl a čert - trauma nebo zážitek?

Blíží se nám krásné období Vánoc, do kterého patří samozřejmě i spravedlivý Mikuláš, hodný anděl a zlý čert. Pojďme se ale zamyslet nad tím, co dítě vše může prožít, když přijde ten zlý čert, který má od rodičů přesný návod, jak dítě postrašit.

Napadlo vás někdy, jak se v tu chvíli cítí vaše dítě? Co prožívá, když ho ten zlý čert tolik straší? Já objevila způsob, jak to udělat, aby náš Domča znal pravdu, ale i přesto stále věřil. Zkrátka jsem o čertech řekla pravdu, že neexistují a Mikuláš je jen taková tradice. Lidem se líbí, nám se taky líbí a je to vlastně taková hra. Za Mikuláše a jeho pomocníky se na začátku prosince převlékají dospělí i děti a navštěvují rodiny, aby rozdali dárečky, ale i trochu postrašili zlobivé děti.

Řekla jsem to otevřeně a upřímně. Domča to pochopil, a i přesto jsme viděli, jak se na Mikuláše těší. Kouzlo okamžiku, objevení balíčku, který předtím v pokoji nebyl, jsme mu nesebrali. Poprali jsme se se strachem po svém a Mikuláš u nás doma stále existuje, ale čertů se nebojíme.

Doslova se mi derou slzy do očí, když vidím na sociálních sítích obličeje vystrašených dětí, mnohdy vidím i videa, na kterých dětí křičí a z pozadí jde slyšet rodičovský smích. Rodiče píší, jak doufají, že se dítě poučilo, ale většinou tato situace zařídí jen dočasné “polepšení” ovlivněné strašidelným prožitkem z toho zlého čerta, co všechno vidí.

Můžeme zase vytáhnout to, že my, když jsme byli malí, tak nás čerti také strašili a přežili jsme to bez psychické újmy. A ano, je to pravda. Rodiče si ale mohou vzpomenout na to, jak dlouho účinek vystrašení čertem působil.

Týden, měsíc, den?  V případě, že vy si dítě fotíte a natáčíte, když ono je vyděšené a neví, co přijde, ztrácíte dětskou důvěru. Uvědomujete si to? Katka Králová natočila video, které mi ušetří pár písmenek, takže na něj ráda odkážu.

Pokud tedy strašíte své děti, ať už promyšleným, nebo nepromyšleným způsobem, podívejte se na tohle video a inspirujte se, jak to můžete zkusit jinak. Možná dítě neutrpí do života žádnou újmu, nicméně ten prožitek stojí za to. Už vás někdo k smrti vylekal? Jak vám bylo? Jak jste se cítili? Co jste potřebovali? Co by pomohlo?

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

“Ta malá bytost běhající ve vašem domě je také člověk, jako vy, a pocit strachu prozatím vnímá daleko silněji a emotivněji, než dospělý.”

Používáte některé z těchto vět?

  • No počkej, až přijde čert, ten si tě vezme s sebou do pekla.
  • Však oni v tom pekle vidí, jak jsi zlobivý, počkej, až přijdou.
  • Já to tomu Mikulášovi všechno řeknu a nic ti nepřinese, přijdou na tebe jen čerti.
  • Neboj se, čerti i Ježíšek to vidí a bůh ví, jestli ti ten Ježíšek vůbec něco přinese.

Pokud vám je některá z těchto vět známá a vůbec vás nenapadlo, že byste tímto mohli dětem uškodit, doporučuji zhlédnout video Katky Králové z Nevýchovy.

Ve videu Katka popisuje, co se může odehrává v dětských hlavách při návštěvě čerta, když vidí, jak se maminka s tatínkem usmívají, jako by bylo vše pořádku. Pro zhlédnutí videa klikněte na “tlačítko” níže.

Video nevychovy zdarma

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem máma, dcera, vnučka i snacha a vím, že je někdy těžké se svými nejbližšími vyjít, natož se s nimi domluvit. Snažím se vám proto ukázat, jak se můžete naučit komunikovat otevřeně a užít si mateřství se svými dětmi naplno. Své myšlenky a názory čerpám z vlastních zkušeností a ze studií psychologie. Zaměřuji se, na vztahy mezi rodiči a dětmi, ale také o komunikaci partnerskou a pracovní.

Se svým partnerem zakladatelem projektu www.bezvymluv.cz Patrikem Zapletalem, se snažíme ukázat lidem, že ve školách nás nenaučí, jak život žít, ale jak hledat jistotu a dělat v životě to, co nechceme. S Patrikem věříme, že každý je hoden život žít tak, jak by chtěl, jen je potřeba umět si nastavit životní cíle a určit si priority.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.