Děti a mobily aneb proč je důležité dětem nastavit limity?

Děti a mobily aneb proč je důležité dětem nastavit limity?
Autorem Kristina F

Připomeňme si, jaké bylo naše dětství, bylo všeho tolik? Měli jsme tolik možností? Měli jsme tolik jídla? Měli jsme tolik vymožeností? Ne neměli, a přesto z nás vyrostli dospělí lidé, kteří se snaží být dobrými rodiči pro své děti. Jenže v dnešním shonu za prací, penězi a dokonalostí, dětem krademe možnost utvářet si vzpomínky a okrádáme je o zkušenosti.

Mobil je kámoš pro dítě i pro rodiče

Je jedno, jestli budeme hovořit o mobilu, tabletu nebo PC, dnes se děti v první třídě cítí jako socky, když nemají Iphone, proč? Když rodiče potřebují chvíli klidu, dají dětem mobil nebo jim pustí pohádku. Proč dětem kradete minuty a hodiny nudy? Proč je okrádáte o to, aby se naučily, jak s nudou zatočit?

Neumí se chovat normálně? – Jak děti vnímají nařízení „chovej se normálně“?

Aplikace, hry, youtube videa aj. dítě zaměstnají a možná se naučí písmenka nebo počítat, ale naučné aplikace, děti přestanou po čase bavit. Budou chtít hrát a dělat to, co jejich spolužáci. Budou se chtít natáčet a tvořit jen digitální vzpomínky. Určitě je na tom také něco pozitivního, ale mobil by měl mít limit.

Jak nastavit Limit?

  • Nastavte limit společně s dítětem – domluvte se, na minutách nikoli hodinách
  • Využívejte pomůcky – stopky, hodiny, aj.
  • Buďte důslední, nenechejte se přemlouvat – slovo výjimečně znamená opravdu výjimečně nikoli každý den.
  • Zajímejte se o to, co dítě na PC, mobilu nebo tabletu dělá
  • Venku a ve škole dítě mobil nepotřebuje (Pokud jej potřebuje kvůli tomu, abyste se mu dovolali nebo věděli kde je, pak vám vystačí hodinky s GPS – ty jsou dnes dostupné od 350 Kč na Aliexpress)
  • Uspávat se mobilem je špatně – dětská mysl, by se mnohem snáze a rychleji uklidnila, kdyby si dítě mohlo přehrávat, co za den prožilo, místo toho, aby koukalo do obrazovky mobilu do vyčerpání.

Mobil, tablet, televize, PC jsou součástí dnešní doby, ale stále jsou to výhody a takto by to dítě mělo brát. Například: Dítě neumí vyslovovat hlásku R, je mu 7 let, nechce se učit, nechce to trénovat, ale na mobilu umí s přehledem stáhnout každou aplikaci. Pokoj si po sobě uklízet nechce, ale hodiny leží v posteli s mobilem. Tady je potřeba připomenout, že výhoda je za odměnu, za plnění svých povinností, pak si dokáže dítě času stráveného u hry na mobilu, skutečně vážit a těšit se z toho.

Když dětem dáváme všechno, ve skutečnosti je okrádáme o nové zkušenosti

Řád je potřeba nastavit a dodržovat

Spousta rodin nastavuje hranice, vymýšlejí pravidla, ale ve skutečnosti se jimi nedokáží dlouho řídit, takže vymýšlejí další a další. Ostatní rodiny, se hrozně bojí nějaký řád nebo limit dítěti nastavit, protože se obávají, že zabijí jeho osobnost a přirozený vývoj. Nastavovat neustále nové a nové pravidla je matoucí, dítě to časem stejně prokoukne a bude vědět, že je tento váš záměr zase jen dočasný.

V případě nenastavení žádných hranic, zase hrozí, že se dítě bude mnohem hůře socializovat, protože doma se děje vše v jeho režii, ale na hřišti, ve školce a ve škole s ním nikdo takto spolupracovat nechce. Najednou se objevují nějaká pravidla, řád. Dítě najednou musí na něco čekat, něco si odepřít, najednou nebude první, nebude středem pozornosti jen on.  Děti se pak jen přirozeně brání a my jsme zmatení tím, jak se najednou projevují.

Jak si s pravidly poradit?

  • Skutečně naslouchejte tomu, co vám dítě říká – uvidíte, že nastavování pravidel a hranic nikdy nebylo jednodušší. V případě, že se jedná o batole, jste vedení vy rodič a je zcela v pořádku říct: „Ne, tohle ti nechci dovolit, spálil by ses“ – i když dítě bude vzdorovat, hranici určujete vy v zájmu jeho bezpečnosti.
  • Nastavujte řád a pravidla společně – zapojte své děti do dění domácnosti, najděte něco, co dítě samo zvládne a předejte mu zodpovědnost. Dovolte svým dětem vám pomoci, řád a pravidla pomohou nejen vám, ale hlavně dítě a to zejména se mnohem snadněji orientovat v každodenním shonu.
  • Buďte upřímní a nevymýšlejte si – nestrašte své děti, že je odvede zlý pán, nebo že když nesní oběd, přijde si pro ně bubák ze sklepa. Tímto dle vás nevinným strašením dětem budujete nepřirozený strach z postarších mužů a sklepů. Na jídlo, úklid nebo poučení se to žádný vliv nemá.
  • Nechce své děti nést důsledky za to, když něco zapomenou nebo neudělají – jak se dítě může něco naučit nebo poučit se z vlastních chyb, když mu je jako rodiče nedovolíme udělat? Vzpomeňte si sami, kdy jste se skutečně poučili po negativním zážitku nebo po tom, jak vám doma mamka řekla, že byste zase zapomněli ve škole svetr, kdyby ho nevzala sama?

Milí rodiče, zamyslete se nad tím, zda svým dětem tou přehnanou kontrolou a péčí spíše neubližujeme. Děti potřebují dělat chyby, potřebují si to zažít, aby se mohly poučit a ujasnit si, jak tyto situace příště řešit jinak. Dejme mnohem větší volnost dětem a nastavme limity mobilům, jedině tak na mobilech a jiných zařízeních děti nebudou závislé.

Rady online mohou ublížit – Příručka pro dnešní mámu: Pozor na rady z internetu

Sáhnou vaše děti při nudě po telefonu nebo se oblečou a jdou ven? Ven se chodí za každého počasí, imunita se dítěti neposílí, když bude zavřené doma a bude užívat všechny doplňky stravy.

Zajímejte se mnohem více a hlouběji tomu, co vaše dítě dělá, jak přemýšlí, co je pro něj důležité? A zeptejte se jich, čím chtějí být, až vyrostou a podělte se o to s námi do komentářů.

Přidat komentář