Co se děje v těle těhotné ženy?

Změny v těhotenství
Autorem Kristina F

Etapa života, která je velmi fascinující. I tak by se těhotenství dalo popsat. Pro některou ženu je to doba ze všech nejkrásnější. Jiné ženy, které mají nevolnosti a určité zdravotní komplikace, to tak nevidí a jde pro ně spíše o složitější období. I tak ale na konci těhotenství všechny porodíte krásný malý uzlíček, který vám úplně změní život. Co se s vaším tělem během gravidity děje?

Ženské tělo se v období těhotenství musí přizpůsobit situaci poněkud zvláštní. Po oplození vajíčka během několika prvních dní miminko putuje. A to k místu, kde se uhnízdí. V této chvíli jsou těla matky i miminka ještě oddělená. Když se vajíčko uhnízdí, spojuje se s tělem ženy. Dítě je do třetího měsíce vyživováno za pomoci žloutkového váčku, pak začíná fungovat placenta.

Matka je s dítětem spojena, a to přes pupeční šňůru. Tou dítě přijímá všechny potřebné látky z těla matky. Přes pupeční šňůru se také vylučují zplodiny.

O miminko se matčino tělo musí starat a poskytnout mu hlavně:

  • místo k životu – díky děloze, která je v podstatě sval, během těhotenství svůj několikanásobně objem zvětší
  • výživu – dítě z těla matky odebírá živiny, ovšem ne tolik, aby tím matku ohrozilo. Potřebuje „základní stavební materiál“ k tomu, aby mohlo správně růst. Plod vstřebává všechno, co potřebuje, matka pak to, co potřebuje k přežití, plus zbytek, který dítko nespotřebuje. Plod vstřebává všechny látky, které tělo matky přijme, tedy i drogy, alkohol či nikotin. Takže je nutné si dávat pozor na to, co jíte, pijete a v jakém prostředí se vyskytujete! Vlivem těhotenství, zejména na jeho konci může také dojít k úbytku minerálů, často pak nastávající maminka musí brát i všemožné doplňkové vitamíny.

A co se s tělem děje?

  • změny hmotnosti – žádná žena nepřibývá ráda na váze a během těhotenství se musíte smířit s velkým nárůstem hmotnosti v krátkém časovém intervalu. Často to je i dvacet kilogramů během devíti měsíců. To má samozřejmě vliv i na vaši fyzickou kondici, objevují se potíže s klouby, s páteří, se svaly, se šlachami. I srdce a plíce mohou mít problém, můžete se rychle zadýchávat a už nezvládnete to, co dřív
  • příprava na samotný porod – pro tělo je porod jako takový velká zátěž. Oblast pánve prochází rozvolňováním vazů a taky chrupavek, což můžete pociťovat formou různých bolestí a tlaků právě v oblasti pánve, kyčlí a třísel. Vlivem zvětšujícícho se bříška se povolují břišní svaly, v nejhorším případě dochází k jejich rozestupu neboli diastáze. Může se taky objevit přechodné zhoršení zraku, to po porodu zase vymizí. Na porod si tělo umí ukládat zásoby energie ve formě tuků, to pak při porodu využije.
  • Budoucí kojení – ňadra se v období těhotenství připravují na tvorbu mateřského mléka. Na samém konci těhotenství je možné, že z ňader bude vytékat v kapkách mlezivo. To je vlastně něco jako předchůdce mléka.

Gravidita se často také nazývá „jiný stav“ a je to naprosto opodstatněný název. Nejde ani vyjmenovat všechny ty změny, které se v těle nastávající maminky dějí. Hormony mají vliv na pleť, kůži a na vlasy, může dojít jak k dočasnému zlepšení, tak i k zhoršení. Ovšem vědomí toho, že ve vás roste nový život, nový človíček, je úžasné. A když maminka slyší tlukot srdíčka svého potomka, všechny změny a potíže jsou rázem zapomenuty.

 

Přidat komentář