Blogerka Kája – Zvířecí přátelé jako parťáci postižených a nemocných

Blogerka Kája - Zvířecí přátelé jako parťáci postižených a nemocných

V minulých článcích jsem psala o využívání zvířat, které je špatné a nesmyslné, jako například chování pro kožešinu nebo kvůli prodeji mláďat. Teď vám ale povím o používání, které je dobré a přijatelné pro obě strany. Dnešní témata zní canisterapie, felinoterapie a hipoterapie.

Co je Canisterapie?

Pes je dokonalý přítel člověka a může lidem prospívat svým léčebným působením. Výcvikem psů pro léčbu se zabývá například organizace Helppes. Jak se vybírá vhodný pes? Musí být očkován proti několika druhům nemocí. Pes i majitel musí být klidní a slušní.

Za nejsenzitivnější jsou považovány tyto skupiny psů:

  • pracovní a pastevečtí (např. severští tažní psi a kolie)
  • lovečtí a sportovní (např. retrívři, španělé, setři nebo bladhaundi)

Canisterapie se využívá v domovech pro seniory a v dětských domovech. Úzký kontakt se psem vyvolává v lidech příjemné pocity a psi pomáhají i při rehabilitacích. Pes má tělesnou teplotu oproti člověku o cca 1,5–2 stupně Celsia vyšší. Dochází k prohřátí v místech kontaktu se psem. Ideální je obložit klienta více terapeutickými psy.

Jakkoli málo peněz a jakkoli málo majetku máte, když máte psa, jste bohatí“. Louis Sabin, americký spisovatel 1930

Co je Felinoterapie?

I kočku lze využít k léčebné terapii. Aby však mohla pomáhat, musí mít vhodnou povahu a absolvovat veterinární prohlídku včetně očkování a odčervení. Nemělo by ji stresovat opuštění teritoria ani cizí doteky.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Kočka uklidňuje svým předením i hebkou srstí. Snižuje tlak i cholesterol. Kdo má kočku doma, jistě potvrdí, že je to opravdu příjemné zvířátko. Mezi organizace, které se felinoterapii věnují patří například SOS kočky Hodonín nebo Devět životů.

Čím víc koček máš, tím dýl žiješ.“ Charles Bukowski, americký básník a spisovatel 1920 – 1994

Co je Hipoterapie?

Na konec jsem si nechala pomocníka největšího. Svojí chůzí pomáhá kůň. Ano, opravdu jen svojí chůzí. Při chůzi se koňský hřbet pohybuje a stává se jedoucí balanční plochou. Klient se posadí, někdy i položí na koňský hřbet. Ať už je však v jakékoliv poloze, je vynášen z těžiště svého i koně, a tím se aktivuje jeho stabilizační systém, cvičí se koordinace a rovnováha, zpevňují se a protahují svaly.

Kůň je samozřejmě vycvičený, například na to, že signály přicházejí pouze od vodiče. Klient, který necítí nohy, může totiž do koně nevědomky kopat. Hipoterapie se obvykle provádí deset minut dvakrát týdně, záleží na postižení. Této metodě se věnují například Česká hiporehabilitační společnost nebo Šance dětem.

“Člověk na koni je na tom duševně a psychicky lépe než člověk na zemi.” John Steinbeck, americký spisovatel 1902-1968

O autorce

Karolína Vachová

Karolína Vachová

Jsem žákyní základní školy, mám ráda zvířata a přispívám na jejich ochranu. Ve volném čase ráda a hodně čtu, chodím na procházky do lesa a hraji si se svou kočkou Lili.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.