Blogerka Kája – Utrpení v laboratoři, je opravdu nutné?

Blogerka Kája - Utrpení v laboratoři, je opravdu nutné?

Každý rok se pro účely pokusů „spotřebuje“ asi 115 milionů zvířat. Mnoho z vás si řekne: „To je dobře, na těch zvířatech se zkouší nové léky, aby je pak mohli užívat lidé!“ Ano, tak nějak to je. Jenom to není tak jednoduché. Pro představu následuje malá ukázka.

Co asi cítí laboratorní myš?

Mami, mami!“ Malá bílá myška běží naproti své mámě, kterou vědec právě vrátil do klece. „Ahoj Packo“, odpoví máma zvláštním, mdlým hlasem. „Mami, a co ti dělali?“ – „Dej mi pokoj.“ Myška čeká a čeká, ale máma vypadá čím dál hůř. Nakonec se myška neudrží a jde k mámě blíž.

Máma začne vyprávět: „Moje malá, tento osud brzy čeká i tebe. V laboratoři je více utrpení než radosti. Vše začalo nevinně. Položili mě na stůl a dali mi kus sýra, ale nebyl vůbec dobrý. Něco do něj přidali. Potom mě začala bolet hlava.“ Máma se náhle nebezpečně zakymácí. Utichne. Navždy.

Některé léky zkoušíme na nejlevnějším pokusném zvířeti, tj. na sobě.“ Vladimír Vondráček -český lékař, psychiatr a vysokoškolský pedagog 1895 – 1978

Rozesmutnil vás příběh? Mě také. Pacčina máma v posledních minutách života trpěla. Jestli její osud potkal i Packu, to příběh nevypráví. Možná ji zachránila organizace Svoboda zvířat.

Svoboda zvířat – organizace na ochranu zvířat

Svoboda zvířat, dále SZ, je celostátní nezisková organizace bojující za práva zvířat a sjednocující lidi stejného názoru. SZ se snaží změnit názor na zvířata, vysvětlit, že to jsou živí tvorové a prožívají stejné emoce jako my. SZ organizuje besedy, ochutnávky veganských jídel a kampaně proti kožešinovým farmám.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Tím akce SZ nekončí. Organizuje také kampaně pro cirkusy bez zvířat a nahrazení pokusů na nich. SZ uděluje certifikáty Humánní kosmetický standard, Humánní standard pro prostředky pro domácnost a Obchod bez kožešin.

Některé úspěchy SZ:

  • napomohla prosazení zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat
  • prosadila v ČR zákaz testování kosmetiky na zvířatech
  • podařilo se jí odchytit, vyléčit a do nových rodin umístit 620 koček
  • uspořádala 10 umisťovacích výstav, při kterých našlo domov dalších více jak 300 koček
  • v několika depozitech se zaměstnanci starají o 30-40 koček

Pokud byste chtěli SZ pomoci, není nic jednoduššího, než se přihlásit jako dobrovolníci, poslat peníze nebo rozvěsit ve svém městě či obci letáky.

Další informace najdete na www.protisrsti.cz.

O autorce

Karolína Vachová

Karolína Vachová

Jsem žákyní základní školy, mám ráda zvířata a přispívám na jejich ochranu. Ve volném čase ráda a hodně čtu, chodím na procházky do lesa a hraji si se svou kočkou Lili.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.