Blogerka Kája – Drahý kožich není nic jiného než zvířecí utrpení

Blogerka Kája - Drahý kožich není nic jiného než zvířecí utrpení

Vracíte se z obchodu a píšete SMS, jaký jste jsi koupily drahý kožich. Ani netušíte, že pro vaše potěšení trpěly spousty zvířat. Chcete vědět víc?

Pro účely průmyslu jsou chované čtyři zvířecí druhy:

  • lišky, hlavně polární a obecné
  • norci
  • fretky
  • činčily
  • kožichy jsou i z králíků, u nich je to ale druhotný produkt

Bolest, zoufalství a sebeničení

Jak vlastně taková zvířata v kožešinové farmě žijí? Jako v množírně, jenom se po smrti stáhnou z kůže. Jsou namačkána v malých klecích bez pevné podlahy, k jídlu se dostanou jen přes mříže a snahou dostat se ven si způsobují vážná zranění. Jsou náchylnější k chorobám.

Tím ale problémy nekončí. Zvířata se v prázdné kleci mohou „zbláznit“. „Zblázněnost“ se projevuje neustále se opakujícími pohyby či dokonce kanibalismem. Ani kdyby chovatelé klece zvětšili o deset centimetrů, nepomohlo by to. Lišky a norci potřebují velký prostor, alespoň několik kilometrů.

Úřady schválily, že od roku 2019 se nesmí v České republice zakládat žádné nové kožešinové farmy. Chovatelé se bojí, kožešinový průmysl je jejich koníček, někdy i jediný příjem.

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

Jak můžete zvířatům chovaným pro kožešinu pomoci?

Způsobů je několik. Nejjednodušší je samozřejmě žádné kožichy nekupovat. Pokud chcete udělat víc, můžete přispět organizaci Svoboda zvířat. Nebo ve svém městě vylepte informační letáky jako já. Pokud pořád hledáte motivaci, proč pomáhat, podělím se s vámi o příběh se šťastný koncem.

Příběh lišky Vixey

“Jeden pán se rozhodl pořídit si domů lištičku. Požadavky měl skromné, chtěl co nejmladší samičku, aby si na něj dobře zvykla. Hledal dlouho. Až jednou mu jeden myslivec nabídl vynorované lišče. Váhal, chtěl lišku z farmy, ale jelikož takové lišky se používají na výcvik loveckých psů, rezervoval si ji. Přišla ale katastrofa. K liščatům se dostal myslivcův pes a udělal s nimi krátký proces.

Co teď? Naštěstí se objevil chovatel, který byl tak ochotný, že mu slíbil čtyřtýdení lišku. Pána překvapilo, že liška vypadala spíš na jeden týden než na čtyři. Překvapilo, ale neodradilo. Zaplatil 1500 Kč za její život a společně se vydali domů. Z Vixey vyrostla nádherná liška zlatá.”

Více se můžete dozvědět zde. Jak se žije s liškou v domě se podívejte tady.

O autorce

Karolína Vachová

Karolína Vachová

Jsem žákyní základní školy, mám ráda zvířata a přispívám na jejich ochranu. Ve volném čase ráda a hodně čtu, chodím na procházky do lesa a hraji si se svou kočkou Lili.

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.