6 tipů, jak lépe pochopit sebe a své dítě

6 tipů jak lépe pochopit sebe a své děti
Kristina F
Autorem Kristina F

Pochopení vašeho dítěte je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou byste se měli jako rodiče naučit. Je to velmi důležité pro dokonalou souhru s vaším dítětem. Mějte na paměti, že vaše dítě je jedinečné a takovým zůstane po celý život.

1. Pozorujte děti a učte se

Způsob, jak snadno pochopit své dítě, je jednoduchý. Prostě ho pozorujte, když si hraje, spí, jí, tahá se s ostatními o hračky. Sledujte, jak reaguje, jak se chová v různých situacích. Zkuste být chvíli víc pozorovatel, než rodič. Zjistěte, které aktivity mu dělají největší radost. Přizpůsobuje se změnám snadno, nebo potřebuje více času?

  • Děti se učí, jak nakládat se svými pocity a myšlenkami.

Potřebují pozornost, ale ne pozornost celodenní. Rodiče si často myslí, že dítě nás potřebuje mít neustále při sobě. Není to ale vůbec pravda. Děti potřebují určitý typ volnosti, aby se samy mohly rozhodnout, co chtějí dělat. Pokud jim neustále budeme plánovat program a budeme jim vymýšlet zábavu, budou mít problém se samy rozvíjet a posilovat fantazii.

Podpořte je tedy v tom, co by chtěly dělat, a i když se vám jejich nápad zdá nesmyslný, zkuste zapojit fantazii a podívat se na to jejich očima. Zkoumejte a objevujte s dětmi všechno. To, co pro nás dospělé je běžné a normální, je pro malé děti nové a vyzývající k objevování. Zavzpomínejte na to, jaké o bylo, když jste byli děti, co vše jste zkoumali?

Magazín na vaše přání 720x90

2. Komunikujte a naslouchejte

Když s vámi dítě mluví, věnujte mu vždy dostatek pozornosti. Vím, že mnoho z nás žen dokáže dělat i dvě až tři věci naráz, ale děti to vidí a cítí se méně důležité. My také po nich požadujeme dostatek pozornosti, když jim děláme přednášky, jak se co smí nebo nesmí.

Buďme tedy vzorem a umožněme i dětem vyjádřit své pocity. Dávejte dětem otázky, ty totiž ony milují, zároveň se vzdělávají, a poznávají svět. Dítě potřebuje znát odpovědi, aby se mohlo rozvíjet dál. A je pouze na nás, jakým způsobem mu v cestě poznání a objevování budeme nápomocni. Je to zase a pouze o nás rodičích. Děti na svět nechodí jako nepopsaná kniha, každé je obrazem svého rodiče.

Myslete na to, že děti nemají odkud čerpat informace. Dokud jsou malé, věří všemu, co rodič řekne. Jakmile ale nastoupí do školy a budou se bavit s ostatními dětmi, začnou dostávat informace i jiné, než měly od rodičů. Tady objevují lépe tolik zbytečné a smutné lhaní. I tomu, aby dítě vůbec napadlo vám lhát, se dá předejít a není to nijak náročný úkol.

Čtěte: Jaký je to pocit, mít „skutečnou“ mámu a „skutečného“ tátu?

3. Rozhovor Katky Králové a Naomi Aldort

Katka Králová z Nevýchovy pro vás natočila rozhovor s Naomi Aldort, se kterou sdílejí podobné výchovné postupy a principy. Takže pokud tápete v tom, kde začít nebo co máte dělat jinak, podívejte se na tento dvoudílný rozhovor. Ten, kdo ještě nevlastní knížku Vychováváme děti a rosteme s nimi” právě od Naomi Aldort, doporučuji zakoupit, cena za knihu se pohybuje okolo 240 Kč.

Jak zařídit, aby se dítě nevztekalo a neodmlouvalo

Rozhovor Naomi Aldort a Katka Králová 1. díl

Jak zpětně opravit chyby, které jsme už na dětech “napáchali”

Rozhovor Naomi Aldort a Katka Králová 2. díl

Ebook- Jak komunikovat s dětmi

rychlokurz nevýchovy zdarma

4.Kurz NEVÝCHOVA

Uvažujete už o kurzu Nevýchovy, ale stále máte obavy kurz zakoupit? Nemáte absolutně co ztratit. Nevýchovu si můžete vyzkoušet v několika variantách zdarma, níže jsem vám vypsala celý obsah tohoto bezplatného kurzu. Pokud se vám principy Nevýchovy líbí, ale je to pro vás opravdu velká částka, můžete si ji rozdělit na dvě splátky. Po zakoupení máte přístup do kurzu garantovaný na dva roky. Více o bonusech a obsahu kurzu Nevýchovy naleznete v článku Tajemství spokojených rodičů nebo Kurz výchova nevýchovou: zisk nebo vyhozené peníze?

  • Rodičovství nemusí být plné probdělých nocí, utrpení a vyčerpání.

U velkého množství rodičů sklidil kurz Nevýchovy úspěch už po prvním týdnu. Nevýchova má 14-denní lhůtu na vrácení, a to i bez udání důvodu. Což je báječné, můžete si tedy první dva týdny vyzkoušet zdarma. Pokud se rozhodnete kurz vrátit, nikdo se vás na nic nebude ptát, stačí napsat do 14 dnů od zakoupení, a peníze vám bez otázek budou poslány zpět na váš účet.

vyzkoušet kurz nevýchovy

5. Nevýchova ZDARMA

6. 5 Tipů pro vás!

Nejdůležitější článek v životě vašich dětí jste VY. Nikdo vám nemůže diktovat, jak co máte a nemáte dělat. Sami musíte cítit, že to co děláte, vám dělá radost a cítíte se dobře. Pokud budete umět pracovat se svými myšlenkami, bude pro vás daleko jednodušší hledání jiných řešení a vcítění se do dítěte.

Tohle můžete využít i ve svém pracovním či osobním životě. Všichni jsme tak trochu stále děti. Naše děti nás na oplátku učí být dospělí a zodpovědní ještě více, než jsme byli před jejich narozením. Níže mám pro vás tipy, které vám dodají odpovědi na vaše otázky a pomůžou vám lépe pochopit sebe a své děti.

1. Shlédněte nebo si přečtěte Tajemství (The Secret) – níže najdete video týkající se tohoto tématu.

2. Přečtěte si knihu Trhák, od autora Jiřího Vokáče Čmolíka, cena knihy se pohybuje okolo 240 Kč.

3. Stáhněte si zdarma e-book Lexikon pro rodiče, který je vám k dispozici na našem webu. Stačí se přihlásit k odběru novinek.

4.  Článek: The Secret – Tajemství, které (NE)znáte a řídí váš celý život  zdroj: www.BEZvymluv.cz

5. Článek: Pozitivní myšlení: Základ každého úspěchu!  zdroj: www.BEZvymluv.cz

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

komentáře 4

  • Dobry den,rada bych poprosila o odkaz na druhy dil rozhovoru s Naomi Aldort. Bohuzel mi to nejde pustit a tak rada bych zjistila,jak zpetne opravit sve chyby… Dekuji 🙂

    • Dobrý den, děkuji za váš komentář díky němu jsem zjistila, že byl špatně nastaven odkaz. Nyní už je vše v pořádku a můžete si pustit i druhý díl. Hezký den Kristina