Jak zvládnout nástup do školky bez slz pro dítě i mámu?

Z hlediska vývoje dítěte je vhodný nástup do školky ve třech letech. Nástup dětí do školek je ale individuální, některé nastoupí dříve a některé třeba o rok později. Sama máma by měla poznat, zda už je její dítě na školku připravené. Docházka do mateřské školky je pro dítě cesta objevování a poznání. Lépe se rozvíjí a učí se samostatnosti, skupinovým činnostem aj.

Před nástupem do školky své dítě motivujte!

Zvyky, které jsou ve školkách, si doma vyzkoušejte, dítěti tak ulehčíte první dny ve školce. Učitelky v mateřských školkách vašemu dítěti rády pomohou, ale pokud dítě bude už dopředu znát, co se ve školce bude dít, bude se tak cítit sebejistěji a klidněji.

Děti mají rády nové situace a rády objevují, ale do nedávna byly pouze se svou rodinou či tetami na hlídání. Nyní se objeví mezi sobě rovnými, se dvěma tetami, které nebudou, jako ty rodinné. Představte si, že vy jste v jejich kůži. Co by vám pomohlo usnadnit první dny ve školce? Zkuste začít už u příprav. Každé dítě potřebuje pomůcky a oblečení do školky, nakupujte a vybírejte je tedy společně.

 • Mluvte o školce, co tam všechno bude a kolik si najde nových kamarádů. Zajděte se na svou školku ještě podívat (pokud je zavřená teď o prázdninách, nevadí, alespoň si ji prohlédněte).
 • Vysvětlete dětem, proč do školky nastupují. Je to proto, aby se naučily něco nového, našly si nové kamarády. Řekněte jim, kolik si tam užijí legrace, zahrají si hry a ozkouší nové hračky.
 • Prožívejte nástup a přípravu školky stejně, jako dítě.
 • Podívejte se a nechte se inspirovat radami Katky Králové. Nevýchova 25. srpna 2016 nově už od 8:00 hodin od rána vysílá  online workshop ZDARMA

Co by dítě mělo umět před nástupem do školky?

 1. Najíst se samo lžící
 2. Umýt si ruce mýdlem
 3. Ovládat pákovou baterii
 4.  Utírat se do ručníku
 5. Používat toaletu (říci si, že chce na wc)
 6. Oblékat a svlékat svršky, doporučujeme dávat volnější oblečení
 7. Obouvat a zouvat si boty a papuče, doporučujeme boty na suchý zip nebo nazouvací
 8.  Chodit po schodech bez pomoci
 9. Používat kapesník (říci si, že chce smrkat)
 10.  Umět si poznat své oblečení

TIP: Připravujte oblečení do školky společně, zabráníte tak případným ztrátám či nedorozumění s dětmi ve školkách. Dítě si snadno zapamatuje, které věci jsou jeho, a bude si je hlídat stejně, jako své hračky.

Musíte se ale ujistit, zda vás ráno vnímá, když ukládáte věci na ven do pytlíku v šatně a ukazujete mu pyžamo s dinosaurem. Pokud je to již možné, nechávejte děti, aby si věci samy uložily tam, kam patří. Je to úplně nejlepší způsob, protože když to udělají samy, lépe si to zapamatují.

Co dělat, když dítě  při nástupu do školky pláče?

Na tohle téma si pro vás Katka Králová opět připravila živé vysílání, které bude už 25. srpna od 8:00 hodin až do půlnoci.

WEBINÁŘE

Jaké byly první dny ve školce u nás?

Toto téma je mi také velmi blízké, jelikož jsme s naším Domčou tímto také prošli. První den nástupu do školky neplakal, vůbec, těšil se. Na školku jsme ho připravovali celé prázdniny a byli jsme se tam i několikrát podívat. Vyprávěli jsme mu, jaké „dobrodrůžo“ to bude, a on se moc těšil.

Jenže první den zjistil, že byl celé dopoledne bez nás, a asi ani pozornost, na kterou byl do té doby zvyklý, nebyla tak velká, jak očkával. Takže jsme druhý den absolvovali krátké rozloučení se slzičkami, jeho i mými, když jsem odcházela. Byla jsem z toho nešťastná, protože jsme se na to spolu tak pečlivě připravovali a stejně jsme skončili u slz.

Když jsem si pro něj po obědě přišla, tak stejně jako každá zvědavá máma jsem vyzvídala, co se tam s tím mým malým broučkem celé dlouhé dopoledne dělo. Paní učitelka mi s úsměvem na tváři odpověděla, že Domi je ve školce velmi spokojený, s ostatními dětmi nemá problém a ten ranní pláč ustal ihned, jak jsem zavřela dveře od třídy.

děti, vztek, vzdor, období vzdoru, sourozenci

Byla jsem nadšená, říkala jsem si, super máme vyhráno. Následující den jsme přišli do šatny a začali se převlékat. V tom opět slzící očička s neskutečně silným objetím. A opět, zavřely se dveře a byl klid.

Takhle se nám to opakovalo celý týden, až jsem pochopila, že tenhle pláč není proto, že by se mu ve školce nelíbilo nebo protože by tam nechtěl být, ale prožíval takhle naše loučení. Takže slzičky se mohou objevit, ale nemusí vždy být spojené se vztekem, strachem apod.

Nevychova.cz, slyšíte poprvé?

Nevýchovu vytvořila Katka Králová, která se svými výchovnými postupy a principy pomohla již několika tisícům rodičům v několika zemích světa. Své postupy a techniky rozvrhla do pětitýdenního kurzu, kde vám ukáže, jak se vaše dítě cítí a co prožívá, když jednáte bez rozmyšlení. Nejedná se o žádný manuál, jak na dítě, ale naučí vás jak jednat s dítětem tak, aby vás chápalo a rozumělo vám.

vyzkoušet kurz nevýchovy

Co říci učitelkám ve školce?
 • S čím je potřeba dítěti pomoci a na co dohlédnout (jídlo, apod.)
 • Pokud dítě ještě dobře nemluví, sdělte učitelkám výrazy, které vaše dítě používá (napište je na lístek s jeho jménem a předejte, může to hodně pomoci)
 • Pokud je vaše dítě citlivější, sdělte, jaké situace tyto reakce vyvolávají
 • Co má dítě rádo, hračku, činnost
 • Co nemá dítě rádo, hračku, činnost
A teď něco k vysílání Nevýchovy.

Co bude online vysílání obsahovat a s čím vám může pomoci?

 • Najít způsob, jak dítěti i sobě připravit pohodový nástup do školky.
 • Předejít scénám ve školce a bojům s paní učitelkami.
 • Získat jistotu, že to každé ráno zvládnou bez stresů, strachu a výčitek svědomí.

Pro koho je webinář určený? 

 • Pro ty, kteří chtějí zjistit, jak připravit dítě na školku.
 • Pro ty, kteří už mají dítě školkou povinné
 • Pro ty, kteří se na zápis do mateřské školky teprve chystají
 • Pro všechny, které trápí jakákoliv situace spojená s mateřskou školkou

WEBINÁŘE

Máte obavy, že na vysílání zapomenete? Pak se přihlaste už nyní. Katka vám včas pošle e-mail i sms zprávu o blížícím se vysílání. 

Kristina Farkasová
Jsem máma, dcera, vnučka i snacha a vím, že je někdy těžké se svými nejbližšími vyjít, natož se s nimi domluvit. Snažím se vám proto ukázat, jak se můžete naučit komunikovat otevřeně a užít si mateřství se svými dětmi naplno. Své myšlenky a názory čerpám z vlastních zkušeností a ze studií psychologie. Zaměřuji se, na vztahy mezi rodiči a dětmi, ale také o komunikaci partnerskou a pracovní.

Se svým partnerem zakladatelem projektu www.bezvymluv.cz Patrikem Zapletalem, se snažíme ukázat lidem, že ve školách nás nenaučí, jak život žít, ale jak hledat jistotu a dělat v životě to, co nechceme. S Patrikem věříme, že každý je hoden život žít tak, jak by chtěl, jen je potřeba umět si nastavit životní cíle a určit si priority.

Podělte se s ostatními: