Magazín – „Téma na vaše přání“ – 1.vydání

magazín "Téma vaše přání"

Na úvod se zamyslete a položte si následující otázky:

 • Chovám se opravdu tak, jak chci, aby se chovalo moje dítě?
 • Opravdu dělám vše na základě rozkazů a příkazů, nebo mě někdo k úkonům přemlouvá a nutí?

Nemluvím teď o vašem zaměstnání, ale o tom, jak se chováte vy, jak jednáte s lidmi, jak reagujete na podněty, co se vám dějí. V 1. díle našeho magazínu jsem se zaměřila na 3 hlavní body ve výchově.

3 Body + 1 BONUS

 1. LHANÍ – dospělí vs. děti
 2. DOSPÍVÁNÍ A PUBERTA
 3. Jak dítě naučit stanovovat si cíle a jak u dětí podpořit vytrvalost
 4. BONUS: Záchvaty vzteku u dětí. Co je záchvat vzteku? Manipulace s veřejnými záchvaty. Co dělat před dalším vzteklým chováním?

1. Lhát se nemá! Říkáte tohle také svým dětem?

Snad každý rodič svému dítěti někdy zalže. Ano, víme že, se lhát nemá, vždyť dětem to omíláme neustále, nicméně se stane, že někdy prostě „uklouzneme“ a zalžeme. Je to velký a vážný problém?

Proč lžeme?

Dětem lžeme z mnoha důvodů – z únavy, zoufalství, stresu, pohodlnosti, studu, strachu nebo i v touze dítě chránit. Stane se však, že zpětně se cítíme provinile a slibujeme si, že se to už nestane. Druhý den však bez mrknutí oka řekneme další nepravdu, jakoby se nechumelilo.

 • Je malá a nevinná lež opravdu tak velký problém?
 • ANO je, prostě a jednoduše se nelže už z principu.

Chceme, aby dítě říkalo pravdu, nebálo se nám říci, že je v průšvihu a podobně, ale děláme pro to něco? Lež však má krátké nohy a vždycky se ukáže pravda. Dítě tak na pravdu často může narazit opravdu nedobrým způsobem, či se dozvědět jen část pravdy a v takové chvíli je cokoliv vysvětlovat opravdu těžké.

V takovýchto chvílích dítě v rodiče ztrácí důvěru, a to rodiče nechtějí. Nicméně čas od času si prostě nedokážeme pomoci či nevíme, jak se dostat z dané situace, a jednoduše zalžeme. Pojďme se podívat na šest nejčastějších lží, které rodiče vypouští z pusy a rady, jak se takovým lžím včas vyhnout.

1. LEŽ ,, Ne, v puse čokoládu rozhodně nemám“

Tohle často bývá lež ze špatného svědomí. Dítě vás přichytne při špatnosti a vy tak přecházíte do sebeobrany a řeknete to, co vás napadne jako nemám v puse čokoláduprvní. Občas takováto lež, která z vašich úst vypadne, dokáže sladkou chuť čokolády změnit na hořkou.

V této chvíli obvykle lžeme kvůli tomu, že nechceme, aby nás dítě chytlo při činu, ale také proto, že když řekneme pravdu, zkomplikujeme si tím tak trošku život.

 • Když přiznáte, že jste si večer dali čokoládu, jak to vysvětlíte dítěti, že ono by nemělo čokoládu večer jíst?

RADA: Dítěti jednoduše řekněte, že jste na čokoládu měli chuť, že víte, že by si rádo dalo také. Nicméně má ale vyčištěné zuby, ale vy máte nápad. Ke svačině mu přibalíte dva kousky a ono si na ní pochutná ve škole. Nebo pokud chodí do školky, může si dát kousek po snídani, třeba cestou do školky.

2. LEŽ „Ne, ten džus ti nekoupím, nemám s sebou peníze.“

Jde o takzvanou zkratkovou lež. Nechcete dítěti zdlouhavě vysvětlovat, že domů je to pár kroků a vy spěcháte, protože musíte vařit, uklízet, péct, dělat s ním úkoly a podobně. Podobně na tom jsou lži, které z pusy vypouštíte, když odmítáte mít doma psa, protože jste na něj alergičtí, nebo nemůžete do pokojíčku koupit počítač, protože na něj nejsou peníze. Tyto lži mají obvykle jiný důvod.

 • Nechce se vám složitě a komplikovaně vysvětlovat pravý důvod, nebo jednoduše nechcete teď dítěti něco vysvětlovat?

RADA: Dítěti jasně řekněte, že mu džus nekoupíte, protože chcete být doma rychle a tam bude mít možnost se napít. Jakmile tohle řeknete, musíte si za tím stát a k tomu třeba i přetrpět následnou scénu, kterou dítě může udělat. Když však zakážete a potom si uvědomíte, že domů je to dobrá půlhodina a dítě se opravdu může sužovat žízní, pak to klidně zpátky vzít můžete. Opět ale vysvětlete, co vás dovedlo ke změně názoru.

3. LEŽ „Jéé, to je nejkrásnější obrázek na světě.“

Zde jde o lež láskyplnou, která dítěti udělá radost. Taková lež je asi lží ze všech nejmenší, přesto i zde můžete volit jiná slova. Mluvte jen sami za sebe. Může se stát, že ve škole či výtvarném kroužku se bude učitelce líbit obrázek někoho jiného a dítě může být zmatené. Komu má tedy věřit?

RADA: Dítěti řekněte, že vám se jeho obrázek líbí ze všech obrázků nejvíce.

4. LEŽ „Maminka Marušky není tlustá.“

Maminka Marušky nemá zrovna míry modelky, přiznejme si to, je tlustá. Dítě prostě řeklo přesně to, co vidí. A vám nezbývá než souhlasit. I přesto však lžete, protože říct v tomto případě pravdu je ze společenského hlediska nepřijatelné. Děti jsou v předškolním věku přímé a asertivní, říkají to, co si myslí. Nastane-li takováto situace, pak dítěti vysvětlete, že by podobné řeči mohly druhé lidi mrzet a že někdo ty samé věci může vidět jinak.

RADA: Řekněte dítěti, že maminka Marušky má pár kilogramů navíc, ale každému se líbí něco jiného. Důležité je to, jestli se cítí dobře.

5. LEŽ „Vydrž, za chvilku to přestane bolet.“

Když se dítěti něco stane, je vyděšené a zoufalé. Bolí ho to, nebo má strach z toho, že se bolest objeví. Naše lež ho má uklidnit a utěšit, to je ale špatně. Dítě potřebuje lásku a pochopení.

 • Neslibujte dětem nic, co nemůžete Vy samy ovlivnit.

RADA: Řekněte dítěti, že si dokážete představit, jak to bolí, a nabídněte pomoc. Každé dítě je jiné a každému pomůže něco jiného. Nám velice pomáhá, když se po úrazu rozdýcháme a obejmeme.hádka rodiče

6. LEŽ „Ne, s tatínkem jsme se nepohádali.“ 

Děti nejsou hloupé a ani hluché. Možná to nechcete přiznat, protože by to dítě nemělo vědět a dospívat tak k závěrům, které nejsou správné, že to mezi vámi neklape a podobně. Vysvětlete ale dítěti, že lidé mají na různé věci různé názory a sem tam se stane, že si je prostě chtějí vysvětlit, a to i se zvýšením hlasem. Občas je takové vyjasnění věcí důležité.

RADA: Řekněte, že jste se možná ani nepohádali, ale spíše si vysvětlujete určitou věc, na kterou máte každý jiný názor.

Kdy má LEŽ zelenou?

 • Jsou-li děti ještě malé a chtějí-li vysvětlit něco choulostivého. Řekněte jim obecný základ. Například to, že děti nenosí čáp, ale rodí se. Bude-li chtít dítě znát další podrobnosti, pokračujte.
 • Je-li okolo hodně lidí. Například otázky ohledně sexu nerozebírejte s dítětem v obchodě či autobuse. Řekněte, že mu to vysvětlíte doma.
 • Věříte-li ve věci, které není možno si ověřit, například když věříte v Boha. Pro vás to pravda je, pro další lidi není. Na tohle si dítě musí přijít časem samo.

Zakázané lži

jsou takové, které mívají dlouhodobý dosah. Takové lži jsou často ohledně různých vztahů.

SMRT – Je jedno, jestli je to smrt zvířecího miláčka nebo někoho blízkého. V žádném případě dítě neutěšujte tím, že dědeček odešel na dlouhou cestu. Řeknete-li pravdu, uleví se vám i dítěti, můžete se tak vzájemně v těžkých chvílích podpořit.

Krize ve vztahu, potažmo rozvod – Tatínek odjel za prací, odjel na dlouho pryč. Dítě není hloupé, vycítí, že se mezi rodiči něco děje. Slyší, když se hádate, a když to před ním popřete, může nabýt dojmu, že je neberete vážně. Uklidněte je a vysvětlete, že to, co se děje mezi maminkou a tatínkem, není jeho vina.

Adopce dítěte – Je-li dítě adoptované, pak by se pravdu mělo dozvědět, a to co možná nejdříve. Může se totiž stát, že nastoupí do školky či školy, kde bude mezi dětmi a nebudete tam s ním vy. A pravdu se může dozvědět od někoho jiného, cizího. Dítě to pak celé může považovat za velkou zradu, které jste se na něm dopustili vy, které tolik miluje.

Vážné onemocnění dítěte – Je-li vaše dítě nemocné, a to opravdu vážně, v žádném případě neslibujte, že mu po pár týdnech v nemocnici bude lépe a všechno bude zase jako předtím. To mu totiž nemůžete 100% zaručit. Vysvětlete dítěti, co se s ním děje, co všechno na něj čeká, samozřejmě to upravte vzhledem k věku dítěte. Snažte se s ním trávit co možná nejvíce času.

Až 80% dospělých jedinců zalže, a to minimálně jednou za den, a zejména svým blízkým. Zamyslete se nad sebou, lžete také svým dětem a myslíte si, že na to nepřijdou?

K zamyšlení

Neexistuje žádná kniha, která by vám schválila vaše lhaní. Žádná kniha vás rovněž neodnaučí lži užívat. Inspiraci však můžete najít v knize Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort, nebo se podívejte na video Katky KrálovéNevýchova.cz.

Video: Bojíte se, že vám bude dítě lhát

2. Puberta a dospívání děti

Když dítě dospívá, mezi lidmi v rodině je to často období velké zkoušky lásky. Nejen pro vztah rozhovor s pubertákemmezi rodiči a mezi dospívajícím dítětem. Když dítě dospívá a proměňuje se, vztahy v rodině podstupují velkou zkoušku, a to u všech členů rodiny. Rodinný život, který byl do té doby poklidný, se začne rapidně měnit.

Situace začne být obtížná, a nastanou změny, na které budete muset reagovat. Během pubertálního období se dítě mění velmi rychle. Příroda to tak chce a nijak to stopnout nejde. Puberťáci chtějí velmi často rozhodovat či mít důležité slovo ve věcech, které se jich týkají. Chtějí trávit svůj čas se svými přáteli, rodiče vnímají jako lidi, kteří nic neví, k chování rodičů se staví kriticky, vědí věci lépe, než jejich rodiče.

Často vás přerušují větou, že už je dnes jiná doba a podobně. Rodiče se během dospívání u dětí často potýkají s novými a novými strachy o vlastní dítě. Nemáte chvíli klidu, když dítě odchází na diskotéku, nevíte totiž, jestli přijde v dobu, ve kterou slíbilo. Bojíte se, že se dítě dostane do problémů, když odchází na rande, nejste si jistí, jestli odolá návykovým látkám, alkoholu, cigaretám a další?

Jak tohle všechno zvládnout? Jak pomoci dítěti i sobě prožít dospívání bez větších rizik a ztrát?

Nejdůležitější je, abyste začali co možná nejdříve, ještě dříve, než vůbec puberta začne. Nejlepší je, když dítěti dáváte pocit bezpečí ihned od narození. Prokazujte mu respekt a ukazujte mu, jak moc jej milujete.

Těmito kroky dítě vychováváte v bytost citlivou, která v dospívání bude brát ohled na to, zda její rozhodnutí nezpůsobují rodičům bolest a utrpení. Jestliže své dítě vychováváte bez jakéhokoliv respektu a citu, pak je jasné, že se od něj respektu nedočkáte. Zodpovědnost u dětí lze snadno podpořit, pokud vás zajímá jak, shlédněte si video.

Čtěte: 5 nejlepších dárků, které si s dětmi můžete dát a nic vás to nestojí

Respekt a pochopení

pochopení a respektRespekt a chápání neznamená automaticky souhlasit se vším, co dítě navrhne. V období puberty se objevují situace, kdy rodiče musí dítě konfrontovat. Puberta je období, kdy dítě experimentuje, hledá samo sebe. Tak je logické, že ne vždycky si bere naše rady a zkušenosti k srdci.

Dospělými se stanou tehdy, kdy si sami mohou ověřit pravdy a hodnoty, které ctí jejich rodiče. To však přináší jistá rizika a ty jako rodiče někdy musíte usměrňovat.

 • Svůj požadavek vždy obhajte a vysvětlete.Vaše dítě tak lépe pochopí vaše myšlení a to, proč to takhle chcete.

Jsou ale situace, kdy to však nejde, pak přichází na řadu důrazný hlas a zákaz. Dítě automaticky bere rodiče jako překážku v tom, co chce. Může rodiče i v tu chvíli nenávidět, ale to k prožívání vztahů v rodině patří. Tyto pocity obvykle rychle odezní.

 • Co vlastně dítě potřebuje od rodičů během dospívání?
 • Zájem, pochopení, respekt, rozvíjející se partnerství, ale také jasné a pevné postoje. Ty dítěti vymezí prostor a usměrní jej.

Zní to jasně, ale propojit to a dobře to vše použít je na výchově často to nejtěžší. Rodiče to často nedokážou bez toho, aby se také změnili. V pubertě se dítě mění velmi rychle, často nemá na výběr a jednoduše musí, není to tak, že to dělá schválně. Je dobré dítěti jít naproti a to tím, že budete měnit i sami sebe.

Jste-li laskaví a tolerantní rodiče, je na čase zůstat pevní ve svých vlastních postojích. Dětem poskytujte úctu a respekt, nevadí, že uděláte chyby, výchova bez chyb totiž neexistuje. Uvědomíte-li si, že jste udělali chybu, můžete se k tomu zpětně vrátit a s dítětem mnoho věcí napravit.

„Je důležité se vyhnout tomu, že v dítěti vyvoláte pocit, že o něj nemáte zájem. I když jsou chvíle těžké, nevzdávejte to. V každé situaci k dítěti přistupujte s vědomím, že si přejete, aby se z vašeho dítěte jednou stal váš dobrý přítel.“

3. Jak naučit dítě stanovovat si cíle a podpořit tím jeho vytrvalost?

Chcete-li podporovat u svého dítěte vytrvalost, pak je dobré učit dítě, jak nastavovat cíle a jak s nimi následně pracovat. Proto jsem pro vás sepsala návod, ve kterém se můžete inspirovat.

Příběh

Na základní škole se Erik snažil o každý sport, ovšem žádný ho neoslovil. Nechtělo se mu cvičit, nechtěl rozvíjet své schopnosti. Je to podobné jako se školou, potenciál měl, ovšem na studium se nechtěl soustředit.

Snad každý rodič trpí frustrací, když vidí, že se jeho dítě nesnaží něco dokázat, i když ví, že je toho schopné. Takoví rodiče se ptají, co můžu dělat? Můžete podpořit proaktivní přístup dítěte, pomoci mu, aby se naučilo, jak si stanovit cíle a jak jich dosáhnout v určitém čase.

Nebuďte však příliš nadšení, asi nedovedete své dítě k tomu, aby ihned začalo o něco usilovat. Pro většinu dětí jsou takovéto cíle opravdu velkou výzvou. Jste momentálně v ideálním období, kdy svému dítěti ukážete, jak se stanovují cíle a jak pracovat, aby jich mohlo dosáhnout. Učte tuhle strategii i své dítě, bude poté moci určit, co vše musí dělat proto, aby dosáhlo cílů a aby dosažení bylo co možná nejlepší.

„Buďte jejich osobní kouč.“

1. Získejte představu

nápady a myšlenkyZkuste najít způsoby, které vaše dítě ve svém životě již využívá. Jestliže si vaše dítě poctivě šetří kapesné do kasičky, aby si poté mohlo koupit novou hračku, zkuste zavést hovor na téma, co udělalo, aby dostalo to, co přesně chtělo.

Ukažte mu, jak dobrý to byl pocit, když se částka v kasičce konečně přiblížila cíli a dítě si pak koupilo to, co chtělo. Stejné způsoby je dobré využít i pro další výzvy.

vánoce ježíšek dárky na vánoce tipy na vánoční dárky dárky pro děti vánoční dárky pro děti vánoční dárky pro rodiče přijde letos ježíšek existuje ježíšek dárky pod stromeček dárky k vánocům pro děti dárky vánoce vánoční úklid tvoření s dětmi vánoce

2. Začínejte pozvolna

Nedávejte dítěti za cíl ihned něco velkého. Malé cíle jsou pro začátek ten nejlepší způsob, jak dítě trénovat a postupně ho nenásilně směřovat k cílům vyšším. Vymyslete dítěti zábavné cíle, kterých může dosáhnout v krátké době, například dokončení nějakého úkolu, dočtení knihy a podobně.

„S postupnými úspěchy dítě pociťuje neuvěřitelný nárůst energie.“

3. Výběr je na něminspirace, tvorba

Výběr cílů je zcela na vašem dítěti. Nechte jej, aby se mohlo samo rozhodnout, čeho chce dosáhnout. Vy mu můžete například pomoci, aby vymyslelo plán, jak na to. Některé cíle budou asi vyžadovat větší podíl vaší účasti.

Jestliže vaše dítě touží po tom naučit se bruslit, pak zasáhněte a pomozte mu dosáhnout jeho cílů. V momentě, kdy cítíte, že zasahujete příliš, nebo vaše dítě spoléhá na pomoc a samo se nesnaží, upusťte od pomoci.

4. Myslete na možnosti

Jestliže vaše dítě řekne: „Kéž bych mohl ve škole vyhrát soutěž za nejlepší projekt,“ pak to můžete použít jako příležitost pro stanovení cíle. Můžete mu také při tvorbě plánu pomoci.

Vytvořte s ním jednotlivé kroky a také harmonogram, který pomůže dosažení každého kroku. Čas od času zkontrolujte, jak na tom dítě s projektem je, pomozte mu udržet zájem a jeho cíl.

moc informací přetížený5. Ukažte jak

Dospělý jedinec má o dost větší smysl pro to, co je nutné k tomu, aby se daných cílů dosáhlo. Nejjednodušší je to dítěti ukázat v praxi, na vlastních cílech. Stanovte si je, dosáhněte jich. Dítěti tak ukážete, jak tento proces funguje. Například si dejte za cíl udělat zahradu. Zajistěte, ať se dítě na všem podílí, ať zkoumá, co a jak děláte.

„Dítě se to tak od vás nejlépe naučí, právě tím, že vše může odkoukat.“

6. Povzbuzujte realisticky

Děti často dost podceňují, jak těžké ve skutečnosti může být dosažení cílů. Poté se často cítí frustrované, znechucené, smutné. Jestliže se vaše dítě pro něco rozhodne, buďte povzbuzujícím, ale zároveň realistickým rodičem. Poukazujte na výzvy a na to, co vše bude daný cíl vyžadovat. Není to proto, aby dítko bralo cíl jako skličující a těžký.

„Pomozte dětem plánovat jejich cíle.“

7. Pochvalte snahu

Když si vaše dítě nastaví cíle a začne na nich pracovat, nevynechejte komplimenty. Můžete použít například: „Jsem ohromený! Pokud ti na tom záleží, jdi si za tím!“

Když se dítěti nedaří

Vaše dítě se chce se například zlepšit v češtině. Posledních několik písemek nebylo nic moc, tak co teď?

Vyzkoušejte tyto postupy

Zkontrolujte cíle vašeho dítěte, může se stát, že jsou příliš vágní, nebo naopak až moc ambiciózní.

Zjistěte od dítěte, jaké má návrhy, pravděpodobně bude mít své vlastní představy o tom, co dále dělat, jak postupovat.

Pomozte s výhodami, položte dítěti otázku: „Co myslíš, jaký budeš mít pocit z toho, když test napíšeš lépe?“

Podělte se o své starosti, dítě se může cítit mnohem lépe, když mu sdělíte, že vy sami jste v dětství měli problémy s testy.

Pochvalte je, i když nedostane ihned jedničku a doufal v ní. Ujistěte ho, že snaha se cení, a příště to dopadne určitě lépe. Můžete také dodat, jak vás těší jeho snaha známku si zlepšit.

Nevyužívejte hrozby ani žádné úplatky, zákaz televize, chození ven, hračky výměnou za jedničky nepomáhají.

Pomůcka: 5 kroků, jak na to:5 kroký plán

1. Zapište si svůj cíl.

2 Specifikujte svůj cíl co možná nejpřesněji.

3. Zvažujte klady a zápory cíle

4. Definujte své malé kroky, kdo vám může pomoci? Co musíte udělat? Kdy to uděláte?

5. Sledujte své pokroky, získávejte zpětnou vazbu, pokud to jde.

BONUS: Záchvaty vzteku u dětí. Co je záchvat vzteku? Manipulace s veřejnými záchvaty. Co dělat před dalším vzteklým chováním?

Co je záchvat vzteku a proč to dítě dělá?

Dítě brečí, křičí, kope, bije a podobně. To je záchvat vzteku. Jednotlivé záchvaty se u dětí mohou lišit, podle toho, jak závažný záchvat je. Objevuje se u dívek a chlapců okolo jednoho až tří let věku. Děti v sobě nemají pocity kontroly, takže když se cítí frustrovaní, nemají dostatek schopnosti to dát navenek jinak, než právě vztekem a tímto záchvatem.

naštvanýSami si vzpomeňte na dobu, kdy jste se cítili hrozně, něco vám nevyšlo, nad něčím jste ztratili kontrolu. Jak to bylo hrozné? A přesně takhle se vaše dítě cítí, jenže si neuvědomuje, že by se mělo nějak kontrolovat.Dítě může začít se záchvatem vzteku z mnoha různých důvodů.

Například když si chce zajistit pozornost, získává nepříjemné pocity, má hlad, nechce se mu jít spát a podobně. Často nastupuje dětský záchvat vzteku ve chvíli, kdy prostě řeknete NE na jejich požadavek. NE na hračku, NE na pohádku a podobně.

Manipulace s veřejnými záchvaty vzteku

Asi nejhorší je, když dítě popadne záchvat vzteku na veřejnosti. Je vám velmi trapně a také jste na své dítě naštvaní. Místo toho, abyste dítěti kývli na jeho nabídku a tím ukončili výstup na veřejnosti, pokuste se zůstat v klidu, co nejvíc to půjde.

Vysvětlete dítěti, jak se momentálně cítíte, jak vám je trapně a navrhněte řešení problému. Bude to efektivnější. Nejlepší způsob, jak zvládnout s grácií veřejný záchvat vzteku, je pokusit se dítě rozptýlit.

Jestliže to stále nepomáhá, pak dítě naložte do auta, či ho co nejrychleji dostaňte domů nebo někam, kde budete mít klid. Poté přichází chvíle na to, abyste si s dítětem promluvili. Sdělte, že vás to trápí, a zeptejte se, co můžete udělat, aby se to příště neopakovalo.

Doporučuji přečíst

10x NE, tohle dětem neříkejte

5 způsobů, jak NE dětem říci jinak

Co dělat před dalším vzteklým záchvatem?

Předvede-li dítě občasný záchvat vzteku, pak to může být přijatelné. Zjišťujete-li, že dítě se vrhá do záchvatu vzteku každých pár dní, pak je na čase to nějak vyřešit. A to ještě předtím, než dítě propukne v další záchvat vzteku. Mějte realistická očekávání.romluva s matkou

Bez ohledu na to, jak moc vás záchvaty vzteku zasáhly, vaše dítě bude jistě potřebovat čas, aby se začalo chovat lépe. Dejte mu ten čas, ať pochopí, co udělalo špatně. Vyšetřete si pro dítě víc času, místo toho, abyste obíhali mnoho schůzek a pochůzek, se snažte do svého rozvrhu vměstnat čas, který věnujete dítěti.

Tím mu dodáte také pozornost, po které možná touží. Začněte se zásadami slušného chování. Vysvětlete dítěti, co je to slušné chování. Pomoci vám s tím mohou například příběhy kreslených postav, které mají dobré způsoby a jsou jim tak příkladem.

Takové pohádky můžete dítěti číst před spaním. Neplňte dítěti každé jeho přání. Jestliže jeho požadavkům podlehnete pokaždé, když ztropí vzteklou scénu, pak ho logicky povzbuzujete v těchto záchvatech, dodáváte mu pocit, že když spustí záchvat, dosáhne toho, co si vytyčí. V 2. díle najdete pokračování se 13 tipy, jak jednat s dítětem při záchvatu vzteku.

Tímto bych 1. díl magazínu ,,Téma na Vaše přání“ ukončila a zároveň bych vás ráda pozvala do 2. dílu, o kterém vám zatím jen prozradím to, že bude pokračovat v tématu záchvatu vzteku u dětí. Tentokrát jsem vám vypsala 13 nejlepších tipů, jak jednat s dítětem při záchvatu vzteku. Níže přikládám odkazy na články, které by vám mohly být nápomocné.

3 tipy, jak reagovat na vzdor u dětí

7 způsobů, jak se vypořádat s tvrdohlavými dětmi

Jak si poradit s dítětem, které se vzteká, lže a neposlouchá

Malý tyran aneb pravidla musí být!

Téma 2. díl

1. 13 nejlepších tipů, jak jednat s dítětem při záchvatu vzteku

2. téma VOLNÉ napište si o něj info@kouzelnavychova.cz

3. téma VOLNÉ napište si o něj info@kouzelnavychova.cz

Zůstávají nám dvě volná témata, která nám 2. díl krásně zaplní. Tento magazín a následující vydání bych chtěla psát pro VÁS na přání, takže pokud se vám 1. díl magazínu Téma na Vaše přání líbil a řešíte doma konkrétní situaci, se kterou si nevíte rady, napište nám, o čem byste chtěli číst v dalším díle. Psát můžete do naší kouzelné schránky info@kouzelnavychova.cz

Závěr

V tomto magazínu  jste si teď přečetli dost negativního, ale doufám, že jste si vzali z toho i to pozitivní. Abyste ale nebyli úplně deprimovaní, ráda bych vám nabídla dvojí dávku pozitivního myšlení mého přítele Patrika Zapletala, spoluzakladatele magazínu www.BEZvymluv.cz. Tento magazín je zaměřený už na dospělé lidi, jako jsou studenti, mladí lidé, kteří se rozhodují, co se svým životem, lidi co hledají svůj cíl a cestu životem.

Já vám zde uvádím dva články, které jsou z osobní životní zkušenosti. Jsou možná z jiného soudku, než náš magazín o dětech, ale krásně popisují náš životní příběh.

1. článek – Pozitivní myšlení je základ každého úspěchu!

2. článek – The Secret – Tajemství, které (NE)znáte a řídí váš celý život

O autorce

Kristina Farkasová

Kristina Farkasová

Jsem máma, dcera, vnučka i snacha a vím, že je někdy těžké se svými nejbližšími vyjít, natož se s nimi domluvit. Snažím se vám proto ukázat, jak se můžete naučit komunikovat otevřeně a užít si mateřství se svými dětmi naplno. Své myšlenky a názory čerpám z vlastních zkušeností a ze studií psychologie. Zaměřuji se, na vztahy mezi rodiči a dětmi, ale také o komunikaci partnerskou a pracovní.

Se svým partnerem zakladatelem projektu www.bezvymluv.cz Patrikem Zapletalem, se snažíme ukázat lidem, že ve školách nás nenaučí, jak život žít, ale jak hledat jistotu a dělat v životě to, co nechceme. S Patrikem věříme, že každý je hoden život žít tak, jak by chtěl, jen je potřeba umět si nastavit životní cíle a určit si priority.

Komentáře

 • Dobry den,
  mozna jsem od toho cekala vic, ale priznam, ze jsem nenasla to co jsem cekala. Mame 21-mesicni holcicku, ktera se dost vzteka a ve spojeni s obdobim vzdoru a nevim co vsechno jeste je to temer kazdej den docela narocne. Nevim jak ji v tomhle veku vysvetlovat jinak, ze si musi vzit bundu a boty, cepici atd, kdyz chce jit ven. At ji to rikame jak chceme, stejne se nam hodi na zem, krici, kope… Mame starsiho syna a u neho jsme to nikdy nezazili. Par maminek mi uz reklo, ze holcicky jsou „vztekavejsi“, ale ja se tim nechci nejak odbyt. Myslim, ze i pro nasi malou to neni nic moc furt se vztekat, tak bych ji chtela nejak ulevit, ale uz nevim jak. Nekdy mam pocit, ze ani ona sama nevi co chce, nechce aby jsme se ji dotkli, nemluvit na ni, neda se nicim upoutat, proste se jenom vzteka….Mame to tak i trikrat tydne. neresim situace, kdy je uz treba unavena, nebo hladova, nebo ji neco boli, ze upadla… Napada vas k tomu neco? Diky

   • Dobrý den, chtela bych se také poradit , mám 2 letou holčičku uzasná, chytrá, krásně mluví ale narodil se nám bratříček v únoru , malá je od té doby pořád vzteklá uřvaná žárlí samozdřejmě ale nikdy nenosila dudlíka a ted ho chce pořád jinak řve je to už vyčerpávající tyto scény nikdy nedelala i kdyz jdeme do krámu chce dudlíka, snažím se k nim chovat stejne ale kristýnka je občas nezvladatelná prostě 🙁 a pak to narušuje klid celé rodiny samozdřejmě, moc vám děkuji za názor .Vondrová M.

 • doporucuji precist kazde mame! dekuji Kristy za magazin moc jsem si od toho neslibovala jelikoz nacteneho uz toho mam dost ale vase slova jsou jako moje slova. Hned jdu sestavit plan a seznamit s tim naseho synka 😀
  Kdy bude dalsi dil a ocem? Iva

 • Dnes jsem magazin docetla koncene do konce, musim rict ze je opravdu velmi dobre napsany a diky za tipy jak dite naucit vytrvalosti a nastavovani cilu, mam syna 11 let a ten naproto u niceho nevydrzi vzdy dostane napad zacne a pak to odlozi. Vyzkousime tedy ten plan a doufam ze budeme mit uspech. diky Hanka

 • Další díl magazínu má stále jedno volné téma, takže bych ráda oslovila všechny, pište si, co Vás trápí, vybíráme na základě největší shody témat. Psát, můžete do naší schránky info@kouzelnavychova.cz
  Těšíme se na Vaše e-maily

 • Velice inspirativni, dekuji moc uzitecnych poznatku a rad. nejvice me zauali a nadchli temata o lhani a o rozvijeni cilu s vytrvalosti. Za sebe mohu jen doporucit. tesim se na dalsi
  Karolina D.

 • Dekuji, moc mi tenhle clanek pomohl v uvedomeni kde doma delame chyby doufam, ze tezke obdobi puberty zvladneme v pohode. Doporucuji urcite kazdemu precist. Jste super ale chybi mi tady vic ifno o autorce 🙁 Dana

  • Dano jsem moc ráda že Vám byl článek nápomocný a věřím, že pokud se budete řídit radami, tak tohle období zvládnete.
   Info o autorce doplněno a na článku o nás pracujeme 🙂
   Prozatím, si můžete přečíst můj příběh v E-booku – Lexikon pro rodiče zdarma. Kristina

Přidat komentář