Jídlo výrazně ovlivňuje funkci mozku aneb jak to máte s cukry vy?

Jídlo výrazně ovlivňuje funkci mozku aneb jak to máte s cukry vy?
Autorem Kristina F

Jídlo má přímý vliv na funkci mozku, to ví každý z nás. Avšak málo rodičů si skutečně uvědomuje dopad stravy na mozek dětí. Právě u dětí bychom měli dbát na složení jídelníčku nejvíce. Správně zvolená strava jim může nejen pomoci ve škole, ale také rozvíjet jejich mozek. Nicméně jen málo rodičů se touto problematikou skutečně zabývá a dětem školního věku zkrátka nachystají na svačinu to, co mají doma zrovna po ruce.

Víte, že strava s vysokým obsahem fruktózy, tedy především sladké limonády a cukrovinky, zpomaluje a omezuje paměť? Podle nedávné studie Kalifornské univerzity v Los Angeles dosahují děti s příliš vysokým příjmem fruktózy horších výsledků ve škole.

Podle vědců totiž dlouhodobá konzumace stravy s příliš vysokým obsahem fruktózy ovlivňuje schopnost mozku učit se a pamatovat si informace. Fruktóza má také velmi negativní vliv na tělo, hraje velkou roli při diabetu, obezitě a dalších problémech s nadváhou. To jsou další důvody, proč by se děti měly těmto potravinám raději vyhnout. Samozřejmě jedna cukrovinka během týdne nevadí, ale nadměrná konzumace škodí v obrovské míře.

Slazená limonáda aneb problém číslo jedna

Proti slazeným limonádám se v poslední době často brojí. A určitě není divu, protože jejich konzumace prudce stoupá, a to nejvíce právě u dětí. Jednoduché cukry v limonádách často vedou k narušení metabolismu, proto je v dnešní době až tak velké procento obézních. Podle zjištění vědců je škodlivá už jedna sklenice sladké limonády nebo nekvalitních džusů denně. Mnohem lepší je v tomto případě i obyčejná voda – avšak rozhodně není nejideálnější.

Fruktóza vede k rozvoji obezity a dny, protože se může metabolizovat na kyselinu močovou. Podle zjištění se projevy dny při nadměrné konzumaci fruktózy objevují už u dětí ve školním věku.

Pít zkrátka musíme proto, abychom hydratovali organismus, ale není jedno, co pijeme. Samozřejmě je lepší pít obyčejnou vodu než nápoje s vysokým obsahem fruktózy, tedy ovocných cukrů. Ale na druhou stranu potřebujeme pravidelně doplňovat také minerály a podobně, které během dne ztrácíme. Proto je dobré pít během dne spíše minerální vody, protože tyto složky obsahují.

Potraviny, u kterých byste vysoký poměr cukru nečekali

 

Potraviny, u kterých byste tak vysoký obsah cukru nečekali

Existuje mnoho potravin, které obecně považujeme za zdravé, proto je možná i úmyslně zařazujete do jídelníčku pro školáka, ale opak je pravdou. S těmito potravinami rozhodně zdravého stravování nedosáhneme. Překvapivě jsou to i takové, které se dříve prezentovaly jako zdravé a prospěšné pro tělo. Pamatujte, že cukr nemusí být vždy nutně škodlivý, na mysli máme opravdu jen vysoké množství – a jak je známo, všeho moc škodí.

Snídaňové cereálie

Cereálie se samozřejmě tváří jako zdravé jídlo, jsou především masivně oblíbeny jako zdravá a výživná snídaně. Dáváte je také svým dětem? Oblíbená kombinace je s mlékem nebo jogurtem. Většina běžných cereálií ale obsahuje zbytečný tuk, který vzniká při pražení a naprostá většina z nich je navíc přislazena. Podobně je to u některých jogurtů, které také obsahují cukry. Doporučujeme vynechat cereálie a zkusit klasické ovesné vločky s jogurtem, nejlépe bílým.

Smoothie

Jen málo co je v dnešní době tolik trendy jako právě smoothie. Většina si smoothie představuje jako ideální zdravý doplněk pro každý den. Ovšem ve skutečnosti je smoothie jen zdroj velké dávky sacharidů a cukrů. Ideální je, pokud si ho vyrábíte doma, a to pouze z ovoce a mléčných výrobků. Smoothie prodávaná v obchodě totiž většinou bývají značně přislazovány.

Müsli tyčinky

Müsli tyčinky jsou dalším příkladem, že pokud je věc propagována jako zdravá, neznamená to nutně, že opravdu zdravá je. Značná část těchto tyčinek je zbytečně přislazena cukry, zejména ty s polevou. Dále často obsahují kukuřičný škrob a glukózo-fruktózový sirup. Pokud dáváte svým potomkům jako svačinku müsli tyčinky, možná byste to měli přehodnotit.

Sušené ovoce

Není ovoce jako ovoce. Sušené ovoce není vůbec špatné, avšak musíte dávat pozor, aby nebylo uměle doslazené, případně přímo obaleno v cukru – což je také velmi oblíbená varianta. Už tak v sobě sušené ovoce skrývá velké množství sacharidů. Navíc je sušené ovoce velmi zrádné v tom, že ho většinou sníte více než v syrovém, čerstvém stavu. Ovoce určitě školákům do jídelníčku zařaďte, ale dbejte raději na čerstvost.

Obézní děti jsou problémem současnosti

Jak je vidět, nadměrný obsah cukru bohužel najdeme v nápojích i jídlech. Proto je velmi vhodné vybírat právě ty potraviny, které neobsahují zbytečné cukry navíc. Je to prospěšné pro děti ve škole, kdy dosáhnou lepších výsledků, ale i obecně. Dnes totiž nemají děti pohyb jako dřív, navíc v kombinaci se zrádnými potravinami se jejich váha vymkne kontrole a stávají se obézními. Právě obezita je mezi školáky nadmíru rozšířená a později se jí jen těžko zbavují.

Epidemie jménem obezita je u dětí běžnější, než si myslíte. Víte, jaká s sebou přináší rizika?

Jak by měl vypadat jídelníček pro školáka?

Jaký tedy zvolit jídelníček pro školáka?

Pokud chcete svému dítěti poskytnout ten nejlepší a nejvyváženější jídelníček, rozhodně si nejdříve prostudujte stravování dětí – dělí se totiž podle věku, to vám pomůže nabídnout dítěti všechny důležité živiny, které zrovna v konkrétním věku potřebuje. Obecně však platí, že nic nezkazíte ani tím, když jen jídelníček zbavíte nezdravých potravin a vyměníte je právě za ty, které jsou zdravější a výživnější. Je to jednoduché a svému dítěti tak značně prospějete.

Snídaně

  • Ke snídani jsou ideální takové potraviny, které jsou lehce stravitelné, mohou to však být i lehce stravitelné sacharidy. U snídaně je totiž potřeba dbát především na to, aby poskytly dítěti dostatečnou porci energie. Rozhodně se nemusíte bát ani sladkých snídaní – samozřejmě v omezené míře. Ideální však jsou klasické ovesné vločky s mléčným produktem.

Dopolední svačina

  • Během dopolední svačiny by dítě mělo doplnit spíše bílkoviny, samozřejmě se nevyhnete ani sacharidům. Ideální je například čerstvé ovoce, pečivu bychom se raději vyhnuli, přestože je to běžná svačina snad 80 % všech školáků.

Oběd

  • Hlavní jídlo by mělo být skutečně vydatné a bohaté, samozřejmě porci přizpůsobte dítěti. Přesto se nemusíte vyhýbat sacharidům, ale dbejte také na to, aby byl pokrm bohatý i na bílkoviny a překvapivě také tuky – tuky totiž nejsou jen škodlivé. Rozhodně se nemusíte bát posílat dítě do školní jídelny, většinou je to nejlepší kompromis. Předem si můžete zjistit, jak jídelna vaří a zda dbá na zdravou stravu školáků.

Odpolední svačina

  • Odpolední svačina by měla být spíše lehčí, protože bude následovat večeře. Můžete ji vyřešit jogurtem s ovocem, případně nějakým zeleninovým salátem. Měla by být bohatá na bílkoviny.

Večeře

  • U večeře se nebojte rýže nebo těstovin. Večeře by měla obsahovat tuky, bílkoviny i polysacharidy. Velmi vhodná je v tomto případě ryba. Nic nezkazíte ani salátem s olivovým olejem, avšak pozor na všemožné zálivky, zvláště ty už připravené. Vhodné jsou i luštěniny.
Skutečně dbejte na to, co vaše dítě jedí

Dbát na správný jídelníček pro školáka je ideální v mnoha ohledech, proto byste na zdravé stravování neměli rezignovat, ba právě naopak. Věřte, že jednou vám dítě opravdu poděkuje. Naučíte ho totiž už v dětství stravovat se zdravě, takže s tím nebude mít problém ani v dospělosti. Navíc se tak nebude muset vyrovnávat s nadváhou. Zdravá strava je správné a prospěšné rozhodnutí, navíc tím snížíte možná zdravotní rizika svých dětí v budoucnu.

Přidat komentář

1 Komentář

  • Ano, nikdy jsem tomu nevěřil a až letos na dovolené jsem měl možnost své děti pozorovat. všiml jsem si, že když neměly nadmíru cukru = žádné sladkosti, byly klidnější, logičtěji uvažovaly, vymýšlely strategické hry, byly takové chytřejší jako. Ale jakmile jsme otevřeli čokoládu, a celou ji holky na posezení snědly, byly pak jak z divokých vajec, neposeděly, nedomalovaly obrázek, lítaly ze strany na stranu. Vždycky jsem si myslel, že to je normální, ale zjistil jsem, že ne, tohle je především způsobeno ávkou cukru, připadá mi to podobné jako, když bych si dal nějakou drogu, například kávu ta mě taky nakopne 😀 Snažíme se, teda manželka spíše kupovat dobrůtky ve zdravé výživě nebo si je doma sami připravujeme, sušíme ovoce, pečeme ovesné sušenky, prostě snažíme se, alespoň trochu dnes ten příjem cukru hlídat. Čaj ale bez dvou kostek cukru prostě nevypiju, takže tady mi snad pomůže už jen umělé sladidlo.