Jak řešit dětský vztek a jak zvládnout již rozjetou scénu?

Jak řešit dětský vztek a jak zvládnout již rozjetou scénu?
Autorem Kristina F

Dětský vztek trápí téměř každou rodinu. Rodiče většinou vůbec nerozumí tomu, proč se dítě vzteká, a snaží se situaci vyřešit co nejrychleji. Z jejich úst můžeme slyšet například: „Psst, nekřič tolik!“ nebo „No tak, uklidni se, nevidíš, že se na tebe všichni dívají.“

Na vztekání můžete reagovat jen dvěma způsoby. A to buď tak, že se naučíte scénu zastavit a vyřešit ji, nebo ji rozjedete ještě víc.  Nutné je také podotknout, že každá dětská scéna má vždy svůj důvod. Ať už se vám zdá, že se jedná o sebevětší blbost, zkuste se zamyslet, že dítě to jinak prozatím řešit neumí.

Jak zvládnout dětské vztekání?

1. Nebojujte

Nemá smysl bojovat a snižovat se na „vztekací“ úroveň. Pamatujte, že reakce rodičovským vztekem bude oplacena dětským vztekem. Není nic špatného na tom cítit vůči svému dítěti vztek, zlost nebo nenávist. Je to normální reakce na situaci, která je nám nepříjemná, nevíme co s ní, už jsme vyčerpali všechny „klidné“ způsoby řešení, a tak prostě bouchneme. Každý to už určitě zažil, a mnozí častěji, než by sami chtěli přiznat. Není to lehké, jsme pod tlakem dokonalého obrazu rodiče, který nám podsouvá okolní svět.

Ale nesmíme zapomenout, že právě z našich reakcí se děti učí, jak ovládat své reakce a svůj vztek. V situaci, kdy dítě křičí anebo sebou mrská o zem, se pokuste zastavit a jen se snažte soustředit na své dítě. Zkuste se do něj vcítit, vzpomeňte si na to, jak je vám, když cítíte vztek. To hodně pomáhá. Sedněte si či se k němu skloňte, ať se můžete dívat z očí do očí a ukažte mu, že umíte pochopit jeho pocity.

Někomu pomůže objetí, jiný zase potřebuje nenarušit svůj osobní prostor. Popište jeho pocity nahlas a zeptejte se, co pomůže, aby se uklidnilo. Především mu dejte čas a jednoduše tam v tu chvíli buďte s ním.

2. Ujasněte si, co je skutečně důležité

Zamyslete se a zvažte, co opravdu nutně musíte v daný moment udělat, a co by naopak mohlo počkat. Vše zvažujte s respektem k dítěti. Tohle děláte především jeden pro druhého a hlavně proto, že jste parťáci a snažíte si vzájemně vyjít vstříc. Pomoci sobě a tím i dítěti můžete jedině vzájemnou komunikací a pochopením potřeb a tužeb toho druhého.

Dítě hodina na úřadě nebo v obchodě nebaví naprosto stejně, jako vás, je znuděné a tato vaše povinnost je pro něj ubíjející. Protože vám to neumí popsat, spouští svůj vztek, aby vyřešilo své pocity a potřeby, pokud je to nenaučíte jinak.

3. Naučte se svému dítěti rozumět

Nejdůležitější je zjistit, jaký je důvod vzteku. Nejjednodušším způsobem, jak to zjistit, je se dítěte na rovinu zeptat. Potom mluvte o sobě. Na to si dejte opravdu pozor, nemluvte o tom, co by se mělo, ale mluvte o tom, co potřebujete udělat vy. Většinou stačí říct jednu kouzelnou formuli. Touhle formulí je říct dítěti důvod, ale popravdě, proč je pro vás tato návštěva úřadu (obchodu atd.) důležitá.

V případě, že je dítě ještě malé, pomozte mu s návrhy. Najděte způsob, jak to udělat, abyste oba byli spokojení a zvládli tuto situaci. Možná si říkáte, že je to sice fajn, ale že s vaším dítětem by tohle rozhodně nešlo. Možná máte taky pravdu, protože vycházíte ze svých starých zažitých projevů a ne z toho, jak to může jít jinak.

Každá rodina může užívat partnerské dohody a v každé rodině se už nemusejí odehrávat scény, ze kterých je na nic vám i dětem. Vše ale něco obnáší, a jestliže je dítě vzteklé a scény jsou u vás na denním pořádku, nemůžete očekávat změny okamžitě.

Když zvládnete dětské vztekání, pochvalte se

4. Naučte se, pochválit sebe i své děti

Zdá se to možná jako samozřejmost, ale spousta rodičů na poděkování sobě a dítěti zapomíná. Jednoduše svému dítěti poděkujte za to, že jste to spolu zvládli. V rodině by neměl nikdo prohrávat, protože boj, ponižování a nadvláda nebudou nikdy fungovat. Dítě jednou zjistí, jak na vás, a bude toho využívat ve svůj prospěch.

Špatná komunikace vytvoří desítky nepříjemných pocitů. Vztahy v rodině se začnou zamotávat, děti křičí a rodiče tohle začnou svádět na období vzdoru. Tak to ale není, chyba je a vždy bude v komunikaci. Klíčem k partnerskému porozumění mezi dítětem a rodičem je porozumění a pochopení sebe navzájem.

Přidat komentář

Komentářů: 3

  • To je hezké a co když dítě nemluví a už se mi cca od 10 měsíců vzteká? shlédla jsem i video, ale bohužel mi je obojí na houby a já se těšila, že u nás konečně zavládne pohoda a ne denodenní vztekání kvůli všemu, malý 15m a já už jsem občas na pokraji sil… 🙁

      • V případě, že dítě ještě nemluví, svým vztekem dává najevo svou nespokojenost. Jedině máma může přijít na to, jaká je skutečná příčina tohoto vzteku. Možná pomůže, když víc budete sledovat své dítě a zjišťovat, co je spouštěč vzteku. Každý dětský vztek má svůj důvod a proto je nutné vždy zjistit oč se jedná. V článku je popsáno, jak na to neřiďte se každým slovem, ale pokuste se najít vlastní řešení, které potřebujete. Pokud si o tom potřebujete ještě hlouběji popovídat napište i na email info@kouzelnavychova.cz Kristina