Jak naučit děti říkat kouzelná slůvka PROSÍM a DĚKUJI?

Kouzelná slůvka prosím a děkuji
Autorem Kristina F

Každý rodič chce, aby jeho dítě bylo člověkem slušným, proto se mu již od útlého věku snaží vštípit zásady slušného chování. Chtějí být na něj doma i mezi lidmi hrdí. Rodiče ale často neví, jak na rošťáka, který je rozjívený a jak naučit dítě slušnému chování, které bude umět základní návyky, jako je říct prosím, děkuji a dobrý den.

Jak naučit dítě děkovat? – Řekni babičce, děkuji za ty bonbóny!

Pokud dítě naučíme za něco poděkovat, naučíme ho automaticky i vděčnosti, tak si to alespoň někteří rodiče myslí. Bohužel to tak ale vždy není. Když dítě naučíme na pokyn děkovat, neznamená to, že ví, proč to vlastně tak je, proč to dělá. Mnohem lepší je nechat dítě, aby bylo vděčné, velkorysé a laskavé samo. Nechejte ho, aby vás pozorovalo.

Naučí-li se dítě poděkovat jen protože je to slušnost a hodí se to, pak se učí i lžím a pokrytectví. Ve své hlavičce si bude myslet, že poděkovat musí, i když ve skutečnosti to říct nechce. Má tedy asi lhát, předstírat, hrát divadlo, aby všichni okolo něj byli spokojeni.

Čtěte: 6 tipů, jak lépe pochopit sebe a své dítě

Neustálým upozorňováním „poděkuj“, „popros“ si dítě tyto slovíčka znechutí. Automaticky si vzpomene, jak jej doma nutili tyto slova používat.

Dělá-li dítě něco, co nechce, zároveň se to učí i nenávidět. Jestliže však dítě slova jako prosím, děkuji, slyší doma, přijme je za své, jsou pro něj přirozené v komunikaci a začne je také přirozeně používat. Když však tato slova doma neslyší, nemůžete po něm chtít, aby je samo používalo.

Nemám mu to připomínat, jak se to tedy naučí?

Jednoduše, tak, jak se naučili chodit a mluvit, tak se naučí i vděčnosti a slušnosti. Až přijde ten správný čas, budou schopny samy poděkovat a to i bez neustálého napomínání rodičů. Od dětí proto nežádejte, aby předbíhaly svůj věk.

Dětem důvěřujte, zacházejte s nimi s láskou a respektem a ony se naučí samy od sebe slušnému chování, protože to uvidí u vás. Bude to přirozené učení, přirozený vývoj, který jako rodiče můžete jen podporovat.

Jestliže chcete, aby umělo být dítě vděčné, buďte vděční i vy. Naučte se poděkovat třeba i za drobnosti, za krásné ráno, příjemnou procházku, za jeho přítomnost ve vašem životě. Protože jak se  budete k dítěti chovat vy, tak se bude chovat i vaše dítě. Stejně jako u ostatních zvyků i tady se totiž děti učí napodobováním a chování rodičů je to, co si dítě nejvíc osvojí.

Něco přikazovat není dobrá cesta. Poděkujte mu za pomoc s obědem, s úklidem. Buďte k němu laskaví, to je základní nástroj, jak dítě učit slušnosti.

Rodiče jsou pro děti příkladem, proto je dobré na to myslet. Děti vidí, slyší, vnímají. A to nejen vás jako rodiče, ale také to, jak se chováte ke svému okolí. Pozoruje vás při komunikaci s rodinou, přáteli, v obchodě.

Chtít po něm, aby zdravilo a bylo milé, když to vy sami neděláte, je zbytečné. Když dítě uvidí, že se ochotně dělíte s nějakou maminkou o kousek čokolády, samo také svou sladkost nabídne kamarádovi.

  • Děti si osvojují to, co vidí a slyší okolo sebe!

Aby se naučilo slušnému chování, musí vědět, že i vy vše, co děláte, myslíte upřímně. Jestliže sousedku s úsměvem od ucha k uchu pozdravíte, ale hned za rohem jí pěkně „zdrbnete“ a nenecháte na ní nit suchou, bude vás v tomto jednání dítě napodobovat.

Každý den je možnost za něco poděkovat, tak to udělej

Vyjadřovat vděčnost můžete během celého dne, a to i nad zdánlivými samozřejmostmi, například „jsem ráda, že můžeme být spolu“, „jsem ráda, že jsme si udělali hezký den“, „že jdeme do Zoo“, „že máme pěkně uklizeno“, že“ jsme si spolu popovídali“ a podobně.

Pozornosti a laskavosti se dítě učí od vás, proto i vy jako rodiče takoví buďte. Buďte takoví, jakými chcete, aby se staly vaše děti. Aby byly děti zdvořilé, slušné a laskavé, musí takovými být i jejich rodiče.

Slušné chování u dětí nemá za cíl udělat dojem na rodinu, přátelé a známé, jak máte perfektně vychované dítě a že jste ve své roli rodiče obstáli. Ve společnosti není jednoduché čelit mrzutému dítěti, zná to každá máma.

Čtěte: Rodičovské fráze, které dětem ubližují

Společnost vás může šmahem odsoudit jako špatného rodiče, to se ale naučte ignorovat. Dítě se učí a dělá chyby, poznává, co je správné a co naopak ne a vy se nemusíte v každém případě obhajovat.

Nestyďte se, když vaše dítě nepoděkuje, neodpoví na otázku a podobně, je to přeci jen dítě, nebude se chovat podle očekávání. A automaticky to přeci neznamená, že je nevychované. I jako rodiče jsme závislí na okolí, podobně jako když jsme byli děti, chceme všem okolo udělat radost.

Možná nám rodičům chybí větší sebevědomí, víra v to, že vychováváme dítě správně. Udělat na přátelé, rodinu či cizí lidi dobrý dojem je pro nás důležité, proto se snažíme působit co nejlépe.

Dělejme však jen to, co je dobré pro naše dítě. Nedbejme na ostatní a mějme k vlastnímu dítěti respekt a pochopení.

Přidat komentář